Acum este Vin Mar 29, 2024 11:55 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv NikonD40

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Robert_timisoara » Lun Ian 19, 2009 4:11 pm

Domnule Radu am citit mesajul dvs legat de obiective.. din pacate nu prea imi permite bugetul sa dau multi bani pe un obiectiv. as prefera sa dau 2000 de RON pe vreo 2 obiective... si acuma incerc sa gasesc pe cineva care ar avea de vanzare. adevarul este ca am lucrat cu doua obiective pe focus manual... unul de 85 mm si unul de 70-200 mm, primul avand diafragma de 2.0 pana in... 4.5 paremi`se iar cel de`al doilea nu mai stiu. Le`am folosit la un meci de baschet si cu toate ca trebuia sa fac acel focus manual am ramas placut impresionat de ceea ce am reusit sa fac cu ele , fata de 18-55 mm al meu din kit.
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 19, 2009 10:17 pm

Robert_timisoara scrie: din pacate nu prea imi permite bugetul sa dau multi bani pe un obiectiv. as prefera sa dau 2000 de RON pe vreo 2 obiective


Inteleg foarte bine, mai ales in situatia actuala ;-(

Ideea e ca aparatele trec, sticla ramane, deci e mult mai bine sa faci un efort sa-ti iei ce-ti trebuie, nu ce ai dori - si intre astea e o diferenta.

Alfel faci ca mine, n-ai buget, iei Tamron 17-50/2.8 apoi te gandesti noaptea cum ar fi sa ai Nikon 17-55/2.8, faci ce faci, iei si Nikon-ul, vinzi Tamronul in pierdere sau ramai cu el prin casa.

Tu te pregatesti sa faci aceeasi chestie la teleobiective.

Un obiectiv bun e o investitie mult mai solida decat doua obiective "abordabile".

Deci tu ai 18-55, vrei un mic tele luminos, poti sa iei Nikon 85/1.8 si sa focalizezi manual cu el pana ce schimbi camera, dar 85/1.8 o sa reziste vreo 15-20 ani sau pana te plictisesti de el, camerele le vei schimba la 2-3 ani.

Te poti uita si in ofertele alternative, dar tot in ideea asta, sa iei ceva care sa-ti foloseasca ani de zile, altfel sunt bani cheltuiti fara prea mare folos.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Robert_timisoara » Mar Ian 20, 2009 3:35 pm

m`am uitat pe site`uri de specialitate care vand nikon.... si incep sa ma gandesc serios daca sa investesc bani intr`un obiectiv.. sau sa astept poate tre criza.... si eventual sa vand d40 al meu si sa imi iau un D80.. mie mi se pare stupida dorinta mea, din moment ce eu sunt doar un incepator... dar merg la un cerc foto.. si ma simt aiurea cand toata lumea are aparate mai bune ca al meu... aseara m`am jucat cu un obiectiv 80-200 F2.8 si am facut cateva poze... dar am facut si mici greseli pe care nu le`am stiut... nu am schimbat iso deoarece la obiectivul din kit nu se prea observa diferenta de iso la lumina mai puternica.. adica la aceeasi lumina si cu acelasi iso cu obiectivul din kit aveam poze normale, iar cu celalalt obiectiv pozele au iesit pixelate.... pacat , deoarece am facut cateva cadre bune... cu toate ca focusul trebuia sa il fac manual si se vedea ca imi tremura mana, dar asta nu ma deranjeaza asa tare... repet , sunt doar un amator... si majoritatea pozelor le fac cu setari dupa ochi si nu dupa cum ar trebui :? :(
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Ovidiu NI » Mar Ian 20, 2009 5:30 pm

cred ca daca vrei sa iti etalezi cu adevarat maiestria poti sa incerci un obiectiv luminos si ieftin dar cu focus manual. Asta ar insemna ca tu sa stii unde se va intampla actiunea (acum vreo 20 de ani era o mandrie sa poti face foto sportive cu MF)

Nikkor 135 cu 2.8 e un obiectiv bun, daca ai noroc il gasesti pe la 120 euro (da-mi un pm daca nu gasesti pe nicaieri si vrei unu)

Nikor 200 cu 4 modificat pe ais ar trebui sa fie vreo 50 de euro, bafta la cumparaturi!

-- Later edit

Nu are nici o relevanta ce camer folosesti, urmeaza-ti viziunea si fa lucruri minunate. Daca ies bine in curand vei avea toata tehnica la care visezi.

Exemplu de imagine facut cu o pocnitoare fotografica (nu dau numele, dar nu costa mai mult de 250 de lei)
Fişiere ataşate
crop_100%.jpg
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde aherne » Joi Ian 22, 2009 6:36 am

Riddick scrie::) sa nu exageram! stie mai mult decat a fotografia gagici pe plaja! ;) ma rog...depinde cine pentru ce-l utilizeaza! :roll:
Am un astfel de obiectiv impreuna cu un D40,deci stiu foarte bine despre ce vorbesc.

N-am zis ca nu stie... Am incercat sa fac un review echilibrat, aratandu-i atat calitatile cat si defectele. Personal, eu sunt multumit de el: am dat putin si ce am e mai mult decat acceptabil.
aherne
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 5:55 pm

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 22, 2009 9:25 am

Robert_timisoara scrie:dar merg la un cerc foto.. si ma simt aiurea cand toata lumea are aparate mai bune ca al meu...


Asta nu trebuie sa te impresioneze, adu-ti aminte de zicala americana: "It's not the arrow, it's the indian", si de inca una, tot de pe acolo: "F8 and be there" deci aparatul e de ajutor, dar nu determinant.

Bineinteles ca sunt multe argumente si in sens contrar, dar e suficient sa ne gandim cu ce aparate se faceau fotografii foarte bune prin anii 70 si ne vom da seama ca ce avem acum chiar in cazul DSLR-urilor abordabile este net superior.


Robert_timisoara scrie: aseara m`am jucat cu un obiectiv 80-200 F2.8 si am facut cateva poze... adica la aceeasi lumina si cu acelasi iso cu obiectivul din kit aveam poze normale, iar cu celalalt obiectiv pozele au iesit pixelate....


Te-as ruga se ne spui mai multe despre setarile de camera (le gasesti in EXIF), eventual sa ne arati niste exemple, deoarece schimbarea obiectivului cu pastrarea parametrilor nu duce la "pixelare".

Despre obiective: ideea de a canaliza resursele in obiective este buna, abordarea ar putea fi imbunatatita, altfel peste vreun an te poti trezi cu vreo 10 obiective prin dulap pe care le vei folosi destul de putin.

Ce pot sa-ti spun din experienta mea de fotograf generalist, este ca o trusa destul de completa poate fi alcatuita din 3 - 4 obiective: zoom wide, zoom standard, zoom tele la care se adauga fie un macro care sa mearga si la portrete, fie un obiectiv luminos pentru lumina existenta eventual portrete.

Se poate si cu doua obiective bine alese, un zoom standard si un tele, de exemplu cu un 16-85 + 70-300 le faci cam pe toate si au si VR. Daca mai vrei unul mai luminos pentru lumina existenta poti sa pui un 50, sau daca vrei un macro alegi unul in jur de 90-105 mm/2.8

Acum trebuie luata hotararea daca aceste obiective sunt pentru format redus (DX) sau full frame (FX), depinde de optiunile si dorintele pentru viitor.

In acest moment eu am 4 obiective in trusa, 3 zoom-uri si un macro :-) Asta dupa ce nu de mult am vandut o multime de obiective pe care nu le foloseam indeajuns.

Deci parerea mea ar fi sa nu te grabesti sa iei obiective la numar ci cu o cat mai buna planificare, si in functie de trusa pe care o doresti in viitor, deoarece cumpararea apoi vinderea obiectivelor se face de multe ori in pierdere.

In aceeasi idee e bine sa-ti alegi obiectivele cat mai bine pentru a evita pe cat posibil upgrade-urile deoarece sunt mai costisitoare decat achizitionarea de prima data a unor obiective bune.

Cu cat trusa e mai mica, vei face fotografii mai bune. Poate parea mai greu de crezut, dar e rezultatul experientei :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Ovidiu NI » Joi Ian 22, 2009 10:33 am

Radu_Grozescu scrie:Cu cat trusa e mai mica, vei face fotografii mai bune. Poate parea mai greu de crezut, dar e rezultatul experientei :-)


Nu pot decat sa fiu perfect de acord cu domnul Grozescu. O trusa mica iti poate stimula creativitatea pentru a rezolva solutiile altfel si cu rezultate pe care nimeni nu le asteapta.

Am aceasi premiza, incearca intotdeauna sa nu cumperi de 2 ori. Trusa mea pentru shotinguri sa le spunem profi, este D300 cu 17-35(f4 cred) 35-70(2.8) 80-200(2.8). Dar cand ies sa fac fotografii pentru mine, pentru nevoiea mea de exprimare imi iau D90-ul cu 50 1.8 (nu stiu cine a conceput sticla asta dar merita o mica statuie in sediul Nikon) sau chiar cu obiectivul de kit 18-105 cand vreau doar sa prind un pic din ce este.
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Robert_timisoara » Joi Ian 22, 2009 12:23 pm

N 50 1.8 (nu stiu cine a conceput sticla asta dar merita o mica statuie in sediul Nikon)



si eu m`am gandit sa imi iau asa un obiectiv. e destul de ok la pret, 100 de euro, si nu ma deranjeaza sa misc inelul de focus , avand in vedere ca nu am motor de autofocus in body. si cred ca raman si la acel 55-200 f4-5.6, cam astea imi permit momentan in privinta obiectivelor. eu zic ca e o alegere bunicica. iar cu timpul cine stie.. poate voi avea un d300 :)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde predator23 » Dum Ian 25, 2009 12:14 am

Salut, poti sa te uiti daca vrei si la un 18-200vr care dupa parerea mea e un obiectiv all-around destul de decent. Este si AF-S si din ce am vazut focalizeaza mai repede deact 55-200vr. Am avut un D40 cu obiectivele 18-55 AF-S si 55-200 AF-S si vreau sa iti spun ca mi-am blestemat zilele intr-o excursie schimbandu-le intre ele.
Mare atentie cu focalizarea manuala a 50mm f1.8, e destul de dificila pe vizorul lui D40 (exista un martor in vizor care iti arata cand ai focalizat corect dar nu m-as baza prea mult pe el) mai ales daca faci poze la persoane in miscare. Mai exista acum si 50mm f1.4 AF-S , dar e de 3-4 ori mai scump decat f1.8.
Bafta si sa ne anunti ce ti-ai cumparat. :D
predator23
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:05 pm

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Robert_timisoara » Dum Ian 25, 2009 12:35 pm

predator23 scrie:Bafta si sa ne anunti ce ti-ai cumparat. :D



Sa fie, dar cel mai probabil imi voi lua un 55-200 VR, si voi pune bani la ciorap si imi voi cumpara un D90. ca de un D300 nu voi avea bani :P
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron