Acum este Joi Mar 28, 2024 2:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv NikonD40

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Ian 25, 2009 5:35 pm

Robert_timisoara scrie:voi pune bani la ciorap si imi voi cumpara un D90. ca de un D300 nu voi avea bani :P


Cu tot respectul, aceasta e o atitudine care poate fi imbunatatita.

Cred ca ar fi mult mai interesant sa incerci sa-ti dezvolti abilitatile si apoi sa fotografiezi vreo 2-3 nunti, si sa vezi cum vei putea acoperi diferenta dintre D300 si D90 :-)

Am spus nunti pentru ca majoritatea suflarii fotografice aflate la inceput de drum, cand vine vorba de castigat bani din fotografie la nunti se gandeste, cu toate ca mai exista destule cai, multe dintre ele ceva mai putin obositoare, de a transforma in bani abilitatile fotografice.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Gabry_mafia » Lun Ian 26, 2009 10:34 pm

Vreau si eu sa intreb cunoscuti in domeniu ..ce obiectiv ar fii bun sau acceptabil ...am observat ca cu aparatul meu de cele mai multe ori il folosesc la drumetii..adica calatorii cu trenul sau masina..multe din poze ies miscate nu toate dar destule...fiind cam incepator de multe ori pun pe modul auto..si vroiam sa intreb ce obiectiv ar fii indicat ptr sa nu mai imi iasa asa multe poze miscate..deci folosesc de multe ori aparatul in miscare ...se stie ca la lumina putina greu se face poze in miscare si de acea cauza fac poze ziua .. am nikon D40 si obiectivul kit..fara filtre sau parasolar..obiectivul as dorii sa nu depaseasca suma de 1500 lei...(multumesc lui Morphy ptr acel sfat cu culorile din aparat)
Gabry_mafia
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Ian 18, 2009 10:36 pm
Localitate: Peciu Nou.Jud Timis

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde predator23 » Mar Ian 27, 2009 8:49 pm

Salut Gaby, uite-te ce recomandari mai sunt pe aici... problema ta este ca iti trebuie obiectiv AF-S (cu motor intern de focalizare) deoarece D40 nu poate face focalizare automata pt alt gen de obiective.
Revin la recomandarea pe care i-am dat-o si lui Robert: 18-200 VR AF-S. Dupa parerea mea este un obiectiv bun pt. orice situatie datorita plajei focale largi, foarte flexibil, bun pentru incepatori si avansati. Are si VR (Vibration Reduction) care te ajuta sa faci poze mai putin miscate in conditii de lumina slaba. Are si o functie "active" pentru a face poze din miscare.
Acum revenind la buget, e drept ca nou costa mai mult, dar daca esti dispus sa cumperi SH poti gasi si pe la 1500 lei cu garantie daca cauti, si daca ai noroc (asa am gasit eu :D ).
Daca esti dispus sa cheltuiesti bani pt D40 si obiectiv de 1500 lei iti recomand sa incerci sa faci mai putine poze din masina sau tren si mai multe de pe "teren" :idea:
predator23
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:05 pm

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Robert_timisoara » Mie Ian 28, 2009 12:32 am

Hop si eu cu un sfat pt gabi :) cred.. eu m`am hotarat sa imi cumpar 55-200 VR , cu bune si cu relele sale. m`am documentat, am intrebat in stanga si in dreapta, m`am uitat la diferite poze facute cu el....ce pot sa spun concret este ca am ramas foarte , mai bine zis extrem de placut surprins. e adevarat, vorbesc din punctul de vedere al unui incepator, dar mie mi se pare ok. costa 759.01 RON, iti mai iei ceva filtre la el iar cu restul banilor eu mi`as cumpara un 50mm f1.8, cu toate ca trebuie sa ii faci focus manual. ma rog, cam asta ar fi ce verau eu sa imi iau, iar primul ar fi 55-200, dar din pacate am ramas fara bani tocmai azi cand m`am hotarat sa il iau. in fine.

incearca sa folosesti si modul manual. e mai dragut. de multe ori ,auto ma calca pe nervi cand sare blitzul. iar ca sa te prinzi pentru inceput iti spun cum am facut eu: ma uitam pe la toate modurile la apperture si shutter, ce dadea aparatul, iar apoi treceam pe manual si setam acolo exact cum dadea in celelalte moduri , iar de acolo am inceput sa ma joc. sa stii ca vei fi mai placut surprins :)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde johndoe21ro » Joi Ian 29, 2009 12:24 pm

Nu imi dau seama daca cel mai bun obiectiv pentru evenimente sportive ar fi un macro cunoscandu-se autofocalizarea mai lenta decat la un obiectiv normal. Nu pot spune ca 105mm 2.8 VR nu este un obiectiv excelent eu fiind foarte multumit de el. Totusi, nu cred ca este potrivit un macro pt . asemenea cerinte. Pe de alta parte un Sigma 50mm 1.4 HSM obiectiv foarte rapid si cu o focalizare rapida ar fi potrivit asta in cazul in care nu este nevoie de o focala mai mare (75mm pe D40). Pretul este convenabil zic eu, chiar daca este cel mai scump 50mm de pe piata avand si HSM (pt a putea fi folosit de D40 corespunzator - oricum omul nu poate folosi un manual pt fotografia sportiva). Am avut si 55-200VR si am fost foarte multumit de el. Este plastic ieftin, non FX dar totusi la sharpness e cam la acelasi nivel cu un 70-300VR pe aceleasi focale. Focalizarea nu e excelenta si e intunecat ... dar eu zic ca ar face fata in conditii de iluminare normale.
Nikon Z6 II, Nikon D500, Nikkor AF-S 300mm f4E PF ED VR, Nikkor AF-S 105mm f1.4E ED, Tamron 35mm f1.4 Di USD, Nikon AF-S TC-14E III, Giottos MT9371 & Manfrotto MHXPRO-BHQ2
https://www.flickr.com/photos/17918331@N02/sets/72157647453976404/
johndoe21ro
 
Mesaje: 492
Membru din: Joi Ian 29, 2009 10:55 am
Localitate: Craiova

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Ovidiu NI » Joi Ian 29, 2009 3:03 pm

Daca ajungem la SIgma 50 1.4 cred ca putem sa ne gandim si la Nikon 50 1.4 AFS care focalizeaza foarte repede si devine super sharp la f2.
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde saankarite » Lun Feb 02, 2009 12:06 pm

am si eu un d40, momentan doar cu obiectivul de kit. Ma gandesc serios sa imi cumpar un obiectiv. 55-200 mi se pare ok ca pret si calitate/dotari. 18-200 de la Nikon e totusi destul de scump, si ma face sa ma gandesc de 3-4 ori inainte sa decid. Ar mai fi varianta Tamron AF-S 18-200, care e la jum. de pret. :)
saankarite
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 02, 2009 11:56 am

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Robert_timisoara » Lun Feb 02, 2009 12:32 pm

saankarite scrie:am si eu un d40, momentan doar cu obiectivul de kit. Ma gandesc serios sa imi cumpar un obiectiv. 55-200 mi se pare ok ca pret si calitate/dotari. 18-200 de la Nikon e totusi destul de scump, si ma face sa ma gandesc de 3-4 ori inainte sa decid. Ar mai fi varianta Tamron AF-S 18-200, care e la jum. de pret. :)


eu mi`am cumparat vineri 55-200 si sunt extraordinar de multumit de el... daca ai vazut pozele de la fotbal sunt facute cu acel aparat. daca vrei sa iti mai arat cateva poze.. da`mi un PM sau contacteaza`ma pe mess. isi merita banii. mi se pare mult mai fain decat cel de kit
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Liviu_Rotariu » Mar Feb 03, 2009 1:46 pm

Radu_Grozescu scrie:
Robert_timisoara scrie:dar merg la un cerc foto.. si ma simt aiurea cand toata lumea are aparate mai bune ca al meu...


Asta nu trebuie sa te impresioneze, adu-ti aminte de zicala americana: "It's not the arrow, it's the indian", si de inca una, tot de pe acolo: "F8 and be there" deci aparatul e de ajutor, dar nu determinant.

Bineinteles ca sunt multe argumente si in sens contrar, dar e suficient sa ne gandim cu ce aparate se faceau fotografii foarte bune prin anii 70 si ne vom da seama ca ce avem acum chiar in cazul DSLR-urilor abordabile este net superior.


Robert_timisoara scrie: aseara m`am jucat cu un obiectiv 80-200 F2.8 si am facut cateva poze... adica la aceeasi lumina si cu acelasi iso cu obiectivul din kit aveam poze normale, iar cu celalalt obiectiv pozele au iesit pixelate....


Te-as ruga se ne spui mai multe despre setarile de camera (le gasesti in EXIF), eventual sa ne arati niste exemple, deoarece schimbarea obiectivului cu pastrarea parametrilor nu duce la "pixelare".

Despre obiective: ideea de a canaliza resursele in obiective este buna, abordarea ar putea fi imbunatatita, altfel peste vreun an te poti trezi cu vreo 10 obiective prin dulap pe care le vei folosi destul de putin.

Ce pot sa-ti spun din experienta mea de fotograf generalist, este ca o trusa destul de completa poate fi alcatuita din 3 - 4 obiective: zoom wide, zoom standard, zoom tele la care se adauga fie un macro care sa mearga si la portrete, fie un obiectiv luminos pentru lumina existenta eventual portrete.

Se poate si cu doua obiective bine alese, un zoom standard si un tele, de exemplu cu un 16-85 + 70-300 le faci cam pe toate si au si VR. Daca mai vrei unul mai luminos pentru lumina existenta poti sa pui un 50, sau daca vrei un macro alegi unul in jur de 90-105 mm/2.8

Acum trebuie luata hotararea daca aceste obiective sunt pentru format redus (DX) sau full frame (FX), depinde de optiunile si dorintele pentru viitor.

In acest moment eu am 4 obiective in trusa, 3 zoom-uri si un macro :-) Asta dupa ce nu de mult am vandut o multime de obiective pe care nu le foloseam indeajuns.

Deci parerea mea ar fi sa nu te grabesti sa iei obiective la numar ci cu o cat mai buna planificare, si in functie de trusa pe care o doresti in viitor, deoarece cumpararea apoi vinderea obiectivelor se face de multe ori in pierdere.

In aceeasi idee e bine sa-ti alegi obiectivele cat mai bine pentru a evita pe cat posibil upgrade-urile deoarece sunt mai costisitoare decat achizitionarea de prima data a unor obiective bune.

Cu cat trusa e mai mica, vei face fotografii mai bune. Poate parea mai greu de crezut, dar e rezultatul experientei :-)

Intaresc si eu cele spuse de D-l Grozescu.
Poate ca intrebarea esentiala care ar trebui sa si-o puna cineva care s-a procopsit cu virusul fotografiei este daca aceasta este o pasiune trecatoare, un hobby de weekend sau o pasiune pe viata.
In functie de raspunsul la aceasta intrebare ar trebui sa va faceti o planificare a investitiilor si tot in functie de acest raspuns poate sa va dea o recomandare un fotograf cu experienta.
De ex. pt un fotograf care aspira sa devina profesionist si stie ca este o pasiune de o viata, as recomanda sa cumpere direct obiective din clasa profesionala. Chiar daca e mai greu se va folosi de ele o viata. Nu acelasi sfat se poate da cuiva pt care este o pasiune de weekend (decit daca este foarte bogat :)...), desi obiectivele profesionale tind sa-si pastreze cel mai bine valoarea.
Personal, am renuntat la a face upgrade-uri.
Se pierde foarte mult si se vind destul de greu.
Un corp sau un obiectiv care sa zicem a capatat in exploatare o zgirietura, poate fi inca cel mai de incredere obiectiv sau corp al meu, dar poate inspira neincredere la achizitie SH.
Liviu Rotariu
---------------------------------
http://www.liviurotariu.ro/
Liviu_Rotariu
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:12 pm

Re: Obiectiv NikonD40

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 06, 2009 12:27 pm

Robert_timisoara scrie:eu sunt din timisoara si am un Nikon D40... si imi doresc un obiectiv cu care sa pot face poze ok si la evenimente sportive.... fara sa imi apara bluruit o mana, o minge sau ce o mai fi.. care poate sa imi recomande si mie ceva?

Orice teleobiectiv suficient de luminos pentru evenimente sportive de sala este, inevitabil, mai scump decit un D40.
Un 85 cred ca e prea scurt pentru asa ceva (chiar tinind seama de crop factor).

Singurul teleobiectiv luminos suficient de lung si care se armonizeaza cu body-ul lui D40 care-mi vine in minte este AF-D 180 1.8, dar nu focalizeaza automat pe D40 si este de peste doua ori mai scump decit aparatul.

Ceva mai ieftin (si mai flexibil) ar fi un Tamron 70-200 2.8, capabil de AF pe D40 (dar nu stiu cit de rapid, dat fiind ca foloseste un micro-motor ordinar pentru focalizare), doar ca e cam mare si cam greu in raport cu D40-ul...

Pentru outdoors, AF-S 55-200 (sau 70-300, daca bugetul permite) ar trebui sa fie suficient.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori