Acum este Joi Apr 25, 2024 4:10 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere obiective.

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Alegere obiective.

Mesajde virgil_wz » Vin Aug 14, 2009 2:00 pm

Doresc sa aleg unul sau doua obiective pentru instantanee petreceri / portrete (de grup), daca ati folosit vreodata aceste obiective:
Odata sa aleg intre Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8 si Sigma 17-70mm f/2.8-4.5.
Si intre Nikon 50mm f/1.4 AF-S si Nikkor 35mm f/1.8 AF-S. Ce mi-ar aduce in plus unul din aceste doua obiective fata de cele de mai sus inafara de luminozitate mai mare, alt DOF... ?

Multumesc pentru recomandari.
Nikon D90 (+ obiective mici, frumoase si foarte dragalase si inca unu mare, lung si urat dar foarte bun la bucatarie)
Avatar utilizator
virgil_wz
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Iul 22, 2009 3:18 pm

Re: Alegere obiective.

Mesajde sorin.chiru » Vin Aug 14, 2009 4:56 pm

Eu nu sunt pro, ci doar un incepator in fotografie. Pot sa iti spun parerea mea despre alegerea intre AFS 50 mm f/1.4 si AFS 35 mm f/1.8. Tu ai un aparat in format DX, prin urmare ar putea sa fie mai potrivit AFS 35 mm, ptr ca pe aparatul tau focala "echivalenta" ar fi cca. 52 mm, care este mult mai potrivita pentru fotografie de uz general. Sau, daca e sa o luam invers, AFS 50 mm, desi este mai bun ca obiectiv (si mai scump), te forteaza sa faci foto la o focala de 75 mm, deci iti ofera un unghi mai mic de cuprindere. Am avut si eu o dilema asemanatoare, si cativa nikonisti binevoitori de pe acest forum m-au facut sa inteleg ca AFS 35 mm este mult mai potrivit ptr mine (am si eu tot un aparat in format DX). Am si achizitionat deja AFS 35 mm si sunt incantat. Am facut cadre indoor super, in lumina slaba, si ies super. Nu de fiecare data, dar ies. FARA FLASH.
Mult succes in alegerea ta!
PS: repet, nu sunt pro, deci nu te baza doar pe parerea mea.
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: Alegere obiective.

Mesajde virgil_wz » Vin Aug 14, 2009 9:03 pm

Multumesc.

Mai adaug un obiectiv, ce ati alege:

I
Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8
Sigma 17-70mm f/2.8-4.5.
Tamron AF-S SP 28-75mm f/2.8

II
Nikon 50mm f/1.4 AF-S
Nikkor 35mm f/1.8 AF-S
Nikon D90 (+ obiective mici, frumoase si foarte dragalase si inca unu mare, lung si urat dar foarte bun la bucatarie)
Avatar utilizator
virgil_wz
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Iul 22, 2009 3:18 pm

Re: Alegere obiective.

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Aug 14, 2009 9:09 pm

virgil_wz scrie:Doresc sa aleg unul sau doua obiective pentru instantanee petreceri / portrete (de grup), daca ati folosit vreodata aceste obiective:
Odata sa aleg intre Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8 si Sigma 17-70mm f/2.8-4.5.
Si intre Nikon 50mm f/1.4 AF-S si Nikkor 35mm f/1.8 AF-S. Ce mi-ar aduce in plus unul din aceste doua obiective fata de cele de mai sus inafara de luminozitate mai mare, alt DOF... ?

Multumesc pentru recomandari.


Pentru evenimente, zoom standard care incepe in jur de 16-18mm. Am avut Tamron 17-50/2.8

Obiective fixe, luminoase doar pe langa zoom, nu ca obiectiv principal.

Obiectivele sunt unelte, deci se cumpara cu un scop clar in minte. Daca ceri sfaturi, da si o limita de buget ca sa fie mai usor de recomandat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiective.

Mesajde virgil_wz » Sâm Aug 15, 2009 12:38 am

Radu_Grozescu scrie:
Pentru evenimente, zoom standard care incepe in jur de 16-18mm. Am avut Tamron 17-50/2.8

Obiective fixe, luminoase doar pe langa zoom, nu ca obiectiv principal.

Obiectivele sunt unelte, deci se cumpara cu un scop clar in minte. Daca ceri sfaturi, da si o limita de buget ca sa fie mai usor de recomandat.


La obiectivele care le-am enumerat, cel mai scump este 1.700 RON.
Acest buget este motivul pentru care am enumerat aceste 5 obiective, si de asemeni am aratat in ce scop doresc sa le utilizez.
Ma intereseaza daca sunt fiabile, daca au probleme in timp de functionalitate, si de asemeni ce deosebiri ar trebuii sa vad practic daca le-as avea pe toate... (Am citit opinii referitoare la Tamron de ex. ca au probleme de focalizare anumite obiective, etc...).
E adevarat ca pot sa cer detalii si sfaturi si la magazine specializate, dar o opinie/informatie in plus nu strica.
Multumesc.
Nikon D90 (+ obiective mici, frumoase si foarte dragalase si inca unu mare, lung si urat dar foarte bun la bucatarie)
Avatar utilizator
virgil_wz
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Iul 22, 2009 3:18 pm

Re: Alegere obiective.

Mesajde Sabina » Sâm Aug 15, 2009 8:04 am

virgil_wz scrie:Ma intereseaza daca sunt fiabile, daca au probleme in timp de functionalitate, si de asemeni ce deosebiri ar trebuii sa vad practic daca le-as avea pe toate... (Am citit opinii referitoare la Tamron de ex. ca au probleme de focalizare anumite obiective, etc...).
E adevarat ca pot sa cer detalii si sfaturi si la magazine specializate, dar o opinie/informatie in plus nu strica.
Multumesc.


Problema cu obiectivele în cauză e cea a loteriei - adică trebuie să îl testezi în magazin dacă totul este în regulă. Nu neapărat pentru că toate sau majoritatea sunt cu defect, ci pur şi simplu pentru există probabilitatea să nimereşti unul "din ăla". Aşa, ce pot să spun, m-am jucat cu un Tamron 90mm 2.8 care s-a comportat exemplar. În aceiaşi ordine de idei, am un Sigma 105 2.8 care iar se comportă exemplar. Deci nu e o regulă că ar putea fi defect, dar se merge pe principiul "better safe than sorry".
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron