Acum este Vin Mar 29, 2024 9:56 am

Articole Nikonisti.ro

Tokina 100mm f/2.8 Pro D vs Tamron AF 90mm f/2.8 SP

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Tokina 100mm f/2.8 Pro D vs Tamron AF 90mm f/2.8 SP

Mesajde OvidiuH » Joi Mar 12, 2009 11:11 pm

În viitorul apropiat urmează să iau un obiectiv macro, iar bugetul pe care-l am la dispoziţie m-a adus în faţa acestor două variante. Tokina are avantajul construcţiei superioare, iar Tamron pare să stea ceva mai bine la capitolul CA. Menţionez că obiectivul doresc să-l folosesc atât pentru macro, cât şi pentru portret.
Orice sugestie sau experienţă cu aceste obiective e binevenită.
Mulţumesc anticipat.
OvidiuH
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tokina 100mm f/2.8 Pro D vs Tamron AF 90mm f/2.8 SP

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 12, 2009 11:34 pm

OvidiuH scrie:În viitorul apropiat urmează să iau un obiectiv macro, iar bugetul pe care-l am la dispoziţie m-a adus în faţa acestor două variante. Tokina are avantajul construcţiei superioare, iar Tamron pare să stea ceva mai bine la capitolul CA. Menţionez că obiectivul doresc să-l folosesc atât pentru macro, cât şi pentru portret.
Orice sugestie sau experienţă cu aceste obiective e binevenită.
Mulţumesc anticipat.


Eu am folosit cativa ani Tokina cu rezultate foarte bune. CA apare eventual la diafragme foarte deschise in zonele de contrast maxim. Nu l-am folosit la diafragme mai deschise de 5,6 deci nu am observat niciodata aceste probleme. La produse si macro s-a comportat excelent. Inca il am, chiar daca intre timp am obtinut si un Nikon 105.

Nu am lucrat cu Tamron-ul deoarece nu se gasea la noi cand a aparut Tokina, iar apoi nu mai avea rost pentru ca eram foarte multumit de Tokina. Daca te intereseaza distanta de lucru la macro, e posibil ca Tokina sa aiba un mic avantaj. Daca esti curios, la 1:1 Tokina are in realitate focala de 75mm si Tamron are 72,5mm :-)

La distantele si diafragmele de macro (11-16), cel putin pe DX, Tokina e foarte aproape de Nikon, presupun ca si Tamron-ul.

Din cate se aude, Tamron ar fi mai bun decat Tokina la portret, dar cred ca ai citit deja toate review-urile disponibile.

Nu cred ca ai cum sa dai gres cu nici unul, cel mai bine ar fi sa te duci la magazin sa le vezi pe amandoua si sa-l iei pe cel care iti place mai mult.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron