Acum este Vin Apr 19, 2024 6:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon AF 70-300mm f/4-5.6 G

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Nikon AF 70-300mm f/4-5.6 G

Mesajde gabby_k » Dum Feb 15, 2009 7:18 pm

Vreau ceva peste 200 daca tot imi iau tele :)
si 70-200 e cel mai ieftin tele...vroiam sa stiu ce poate dela cei care au...
pe aici s-au scris tot felul de pareri despre obiective mult mai scumpe si in general...despre altele ...eu vreau o parere despre asta :)
gabby_k
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 10:46 am

Re: Nikon AF 70-300mm f/4-5.6 G

Mesajde bogdan_marcu » Joi Mar 12, 2009 8:18 pm

gabby_k scrie:SALUTARE!

Vreau si eu sa achizitionez un 70-300 DX...fara VR pt ca nu am bani.
SE MERITA SAU NU SE MERITA?... bineinteles la Second Hand...
nu intentionez sa il folosesc in scopuri profi...doar pt placerea personala :)
am un 18-105 VR...deci stiu ce indseamna, dar la 2000 de Ron doar pt VR.....mai bine un macro cu luminozitate buna...oricum nu am atatia bani... :)
deci cine stie si poate sa ma ajute sa decid... pls!!!
gabby_k07@yahoo.com



Nu prea merita fara VR....
Eu am unul cu VR pe care l-am si achizitionat... si am incercat si varianta fara VR a unui amic bun, asta dupa ce imi luasem pe cel cu VR. Diferenta este apreciabila, mai ales in coditiile in care lumina de afara... dispare, se lasa seara si vrei sa folcalizezi ceva, mai ales ca capatul focalei (la 300mm). Probabil ca ti se va spune ca vei folosi destul de rar cei "300" de milimetri ai obiectivului pana la capat. Ar fi pacat, deoarece pentru aceasta a fost construit. Iar calitatea constructiei este buna. Parca avea si SIGMA un model similar la data cand eram in cautarea acestui obiectiv, dar acesta se "desfasura" la maxim in trei segmente, fata de 2 la Nikon, atingand o lungime care, pe mine, m-a pus pe ganduri.
Cercetand si pe forumuri si pe site-uri, am ajuns sa aleg Nikon.

Nu stiu altii cum sunt, dar te asigur ca sistemul VR este foarte util. Te ajuta sa focalizezi si in multe alte situatii, in caz ca o faci in mod manual si nu doar in coditii da lumina slaba, doarece este combatuta miscarea normala a mainii in timp ce tii aparatul. Sistemul de focalizare este si el la inaltime, cu posibiliatatea de a face corectii manuale sau pur si simplu pentru a focaliza dupa pofta...

Asadar, sistemul VR este foarte eficient si silentios. Chiar daca iti varianta fara VR, eu zic ca este tot un obiectiv bun, o idee mai usor si care nu va "stresa" bateria la fel de mult ca cel cu VR, ajutat fiind de un trepied sau o "mana" de fier sau piatra (gardurile te vor ajuta mult)
bogdan_marcu
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 16, 2009 3:28 pm

Re: Nikon AF 70-300mm f/4-5.6 G

Mesajde voodooeye_69 » Joi Mar 12, 2009 8:47 pm

Eu il am, e bun avind in vedere ca este relativ ieftin. Nu prea il folosesc, nu imi place sa fotografiez cu tele dar pe lumina buna isi face treaba. In rest...VR-ul functioneaza dar te ajuta in cazul subiectelor statice. La sport de exemplu iti rogi moartea cu el.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori