Acum este Vin Apr 19, 2024 3:52 am

Articole Nikonisti.ro

obiectiv superangular pt D40

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Aug 18, 2009 6:57 pm

sorinsava scrie:35mm f/1.8 AF-S DX? 799ron.
Mai adauga un trepied + cap (nu bila). Nu cred sa depasesti 600 ron. Oricum iti cam trebuie trepied in orice varianta.
O sa trebuiasca sa folosesti delay de citeva secunde la poze ca sa nu misti aparatul.


Cu tot respectul, pentru panorame reusite in interior, ar mai trebui ceva in afara de 35mm si trepied, cap cu bila sau nu.

Eu sunt mai comod si as prefera oricand un 12-24 pe DX in loc de un 35 si panoramare, dar bineinteles, asta depinde de gust.

Este adevarat ca panoramarea are o multime de avantaje, inclusiv posibilitatea de a obtine imagini de mare rezolutie, dar nici dezavantajele nu lipsesc.

Chestia cu delay-ul este eventual discutabila, poate ai putea sa elaborezi in avantajul celor care nu stiu exact despre ce este vorba.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde sorinsava » Mar Aug 18, 2009 8:18 pm

Radu_Grozescu scrie:Eu sunt mai comod si as prefera oricand un 12-24 pe DX in loc de un 35 si panoramare, dar bineinteles, asta depinde de gust.
Este adevarat ca panoramarea are o multime de avantaje, inclusiv posibilitatea de a obtine imagini de mare rezolutie, dar nici dezavantajele nu lipsesc.
Chestia cu delay-ul este eventual discutabila, poate ai putea sa elaborezi in avantajul celor care nu stiu exact despre ce este vorba.


Era vorba doar de bani aici.
Pano in patrat cu 35mm dx pare e cea mai ieftina posibila si cu ocazia asta produci si rezolutii mai mari decit poate d40 si imagini f clare de la obiectiv. La ce vroia el sa faca poze merge. Nu stiu obiective mai largi de 35mm la fel de bune si mai ieftine.

Ce ziceam de delay e ca sa nu misti camera cind apesi botonelul la expuneri mai lungi. Eventual delay de declansare + "exposure delay".
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Aug 18, 2009 10:09 pm

sorinsava scrie:
Era vorba doar de bani aici.
Pano in patrat cu 35mm dx pare e cea mai ieftina posibila si cu ocazia asta produci si rezolutii mai mari decit poate d40 si imagini f clare de la obiectiv. La ce vroia el sa faca poze merge. Nu stiu obiective mai largi de 35mm la fel de bune si mai ieftine.

Ce ziceam de delay e ca sa nu misti camera cind apesi botonelul la expuneri mai lungi. Eventual delay de declansare + "exposure delay".


Da, poate pentru exterioare. La interioare e mai complicat, exista si prim-plan asa ca ar fi de folos un cap panoramic, fie pano in patrat sau in alte forme. Care ar creste semnificativ pretul.

Sper ca "botonelul" e doar o greseala de tastare din partea dumneavoastra.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde adailton » Mie Aug 19, 2009 9:54 pm

Multumesc pt tot
O sa mai studiez cele doua posibilitati si revin cu rezultatele obtinute
Succes! la toata lumea
adailton
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Mar 05, 2009 3:49 pm

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron