Acum este Vin Apr 26, 2024 10:05 pm

Articole Nikonisti.ro

obiectiv superangular pt D40

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde adailton » Mar Aug 18, 2009 11:53 am

Inca o intrebare si v-am lasat:
-in interior am 12-24;ok; in exterior pt prim planuri reusite ce se recomanda(in afara 18-55mm din kit)
Multumesc
adailton
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Mar 05, 2009 3:49 pm

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Aug 18, 2009 12:05 pm

adailton scrie:Inca o intrebare si v-am lasat:
-in interior am 12-24;ok; in exterior pt prim planuri reusite ce se recomanda(in afara 18-55mm din kit)
Multumesc


Ce inseamna prim planuri reusite ?

Daca vorbim de arhitectura, cu 12-24 si 18-55 se pot face majoritatea imaginilor. Pentru detalii la distanta ar putea folosi un teleobiectiv. Sau pentru cazul foarte norocos cand cladirea se vede si de la departare, in special in zonele cu dealuri.

Recomandarea este sa achizitionati si sa transportati cat mai putine piese de echipament. Va veti da seama pe parcurs ce va trebuie.

Acum cativa ani am vazut pe un forum imagini realizate de un american intr-o excursie in Elvetia. A luat cu el doar un obiectiv de 24mm pe un aparat de format DX. Nu din cauza ca nu mai avea altele, dar voia sa calatoreasca fara sa care prea mult. Imaginile erau excelente :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 18, 2009 1:31 pm

Radu_Grozescu scrie:Acum cativa ani am vazut pe un forum imagini realizate de un american intr-o excursie in Elvetia. A luat cu el doar un obiectiv de 24mm pe un aparat de format DX. Nu din cauza ca nu mai avea altele, dar voia sa calatoreasca fara sa care prea mult. Imaginile erau excelente :-)

Se pot face imagini excelente cu orice obiectiv bun. Problema e ca nu vei putea face decit acele imagini pe care ti le permite obiectivul, ratind multe alte imagini, cel putin la fel de excelente. Dar ceilalti nu vor vedea decit imaginile facute, nu si pe cele pe care obiectivul nu ti-a permis sa le faci :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Aug 18, 2009 3:10 pm

Dan Pop scrie:Se pot face imagini excelente cu orice obiectiv bun. Problema e ca nu vei putea face decit acele imagini pe care ti le permite obiectivul, ratind multe alte imagini, cel putin la fel de excelente. Dar ceilalti nu vor vedea decit imaginile facute, nu si pe cele pe care obiectivul nu ti-a permis sa le faci :)


Asa este. Ba chiar se pot face imagini excelente si cu un obiectiv mai modest.

Nu vreau sa incurajez, mai ales la cei aflati la inceput, febra cumparaturilor in ideea ca fotografiile vor fi mult mai minunate :-)

Stiti foarte bine ca dupa o perioada de acumulare, vine una de condensare a trusei care, de multe ori, presupune alte "investitii" , iar apoi fericitul posesor al trusei mult visate cu 14-24, 24-70, 70-200/2,8 vede ca geanta e prea grea ca sa mai aiba chef sa o transporte pentru "fotografii de placere".

In acest moment as fi serios tentat de un rangefinder cu doua obiective, echivalent 28 si 100mm. Din pacate Nikon nu da semne ca ar produce asa ceva :( Sau macar un aparat in genul Olympus E-P1, dar tot Nikon, tot cu doua obiective fixe.

Epson RD-1x nu se vinde pe meleagurile noastre si a ramas la 6 mpx, dar cu doua obiective Zeiss pe el tot ar fi tentant, ca design imi place mai mult ca Leica M8. Leica nu e un nume de pomenit in vremuri de criza :-)

Ramane de vazut Panasonicul GF-1 http://photorumors.com/2009/08/06/panas ... ur-thirds/ , depinde si de ce obiective vor scoate la el, 20/1,7 e putin intre ce mi-as dori, dar macar e luminos si mic.

Se aud ceva zvonuri si de Olympus E-P2, nici Samsung nu doarme cu NX dar au un design prea DSLR pentru gustul meu, dar eu tot mai sper la un Nikon.

Sunt curios si cu ce se vor inlocui Nikon P 6000 si Canon G10, le-a cam venit timpul la amandoua, iar avantajele aparatelor compact de top nu trebuie ignorate complet.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde Dan Pop » Mar Aug 18, 2009 4:16 pm

Radu_Grozescu scrie:Stiti foarte bine ca dupa o perioada de acumulare, vine una de condensare a trusei care, de multe ori, presupune alte "investitii" , iar apoi fericitul posesor al trusei mult visate cu 14-24, 24-70, 70-200/2,8 vede ca geanta e prea grea ca sa mai aiba chef sa o transporte pentru "fotografii de placere".

Functie de ce vrei sa faci, rareori ai nevoie de toate trei, cel mai adesea cel din mijloc se combina cu unul din celelalte doua. Iar pentru fotografii de placere, pe mine ma satisface combinatia D700 + Tamron 28-300 VC. Inchis la f/8 e mult mai clar decit o cere genul asta de fotografii. Nu e luminos, dar remarcabilul sistem de stabilizare suplineste asta la scenele statice.

Obiectivele de kit curente de la Nikon, 18-55 (II sau VR) si 18-105 VR permit realizarea de imagini de foarte buna calitate, asa ca incepatorii isi pot directiona eforturile in alte directii decit acumularea de noi obiective (cu exceptia unui zoom teleobiectiv). 18-55 este remarcabil de bun si pentru close-up, cu un raport de marire de 1:3.2 (Tamron sau Sigma isi declara obiectivele macro daca sint capabile de cel putin 1:4 :) ).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde sorinsava » Mar Aug 18, 2009 4:22 pm

Radu_Grozescu scrie:In acest moment as fi serios tentat de un rangefinder cu doua obiective, echivalent 28 si 100mm. Din pacate Nikon nu da semne ca ar produce asa ceva :(


De patentat l-au patentat, nu stim daca il si fabrica. In plus are o diafragma incorporata in body (pt protectie cind e fara obiectiv se pare) si senzor de AF tip DSLR incorporat in senzorul de imagine, printre senzorii de culoare: 20090154915 si 20090167927. Alt patent recent se ocupa de un sistem CLS extins la orice tip de comunicatie wireless, nu doar IR.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Aug 18, 2009 4:59 pm

sorinsava scrie:
De patentat l-au patentat, nu stim daca il si fabrica. In plus are o diafragma incorporata in body (pt protectie cind e fara obiectiv se pare) si senzor de AF tip DSLR incorporat in senzorul de imagine, printre senzorii de culoare: 20090154915 si 20090167927. Alt patent recent se ocupa de un sistem CLS extins la orice tip de comunicatie wireless, nu doar IR.


Excelente vesti.
La varsta mea ma multumesc si cu un rangefinder clasic, din acela cu timp de expunere, diafragma si distanta :-)
La obiectivele clasice mai exista scala de profunzime, daca isi mai aduce cineva aminte ce e asta, ba chiar poti sa tragi pe distanta hiperfocala.

Nu m-ar deranja nici parghie de armare cum are Epson R-D1, te face sa te gandesti putin inainte de fiecare declansare.

Minunat ar fi un senzor de D300s bagat intr-un corp de rangefinder clasic pe baioneta Leica M. Nikon are know-how cu rangefindere de mult, are si senzorul, si electronica, dar probabil piata e mult prea mica pentru a merita bataia de cap.

Kobayashi San de la Cosina nu e fan de fotografie digitala, altfel de mult lua senzorul de la Fuji S5 si il punea intr-un body Voigtlander si iesea o super-camera.
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Mar Aug 18, 2009 5:01 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde sorinsava » Mar Aug 18, 2009 5:01 pm

adailton scrie:imi place mult sa fotografiez bisericile vechi ale sasilor din Ardeal, arhitectura deci, si ma lovesc de incovenientul locurilor stramte, inchise. Ca urmare dupa mintea mea am nevoie de un obiectiv cu unghi mare de cuprindere(18-20mm), dar nu stiu pe care sa il aleg. Ezit deoarece nu stiu care s-ar potrivii pt aparatul meu, ma refer la contacte, autofocus-d40 nu are motor de autofocus.


Totusi citi bani ai de dat?
Nici 18-55..135..105 de kit nu sunt prea clare pe 18->24->35, mai ales pe margini. 16-85 e primul care ar fi ok dar costa dublu.

Panoramele nu iti plac? Ca bisericile nu pleaca nicaieri intre poze. 35mm dx e ieftin. Cu 4 poze ti-ai facut treaba aproape gratis. Cu 8 poze atingi 12 f-stopuri DR in stil d3x.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde adailton » Mar Aug 18, 2009 6:10 pm

Am scris si mai sus aprox 2000 lei...dar din cate vad pe aici nu stiu acuma daca sa mai dau acesti bani..poate sa exersez si mai mult
Cel pe care mi-l recomanzi tu cat ar fi?
Multumesc pt raspuns
adailton
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Mar 05, 2009 3:49 pm

Re: obiectiv superangular pt D40

Mesajde sorinsava » Mar Aug 18, 2009 6:41 pm

N-am vazut ca ai zis 2000 lei, scuze.

adailton scrie:Cel pe care mi-l recomanzi tu cat ar fi?


35mm f/1.8 AF-S DX? 799ron.
Mai adauga un trepied + cap (nu bila). Nu cred sa depasesti 600 ron. Oricum iti cam trebuie trepied in orice varianta.
O sa trebuiasca sa folosesti delay de citeva secunde la poze ca sa nu misti aparatul. Unele locatii din strainatate interzic trepiedul dar accepta monopied, daca pleci pe undeva mai studiezi.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 20 vizitatori

cron