Acum este Dum Apr 28, 2024 3:35 am

Articole Nikonisti.ro

14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Intrebari si raspunsuri despre obiective

14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde Dan Pop » Vin Aug 21, 2009 9:44 pm

Multi dintre cei care au vazut cum arata un 14-24 si-au pus intrebarea: dar oare ce se intimpla cind bate soarele direct in lentila frontala (insuficient protejata de un parasolar simbolic), sub un unghi mai putin favorabil?

Simbata trecuta, la o iesire cu orasul.ro, am avut ocazia sa obtin raspunsul. Se apropia amiaza si soarele era aproape deasupra capului si putin in fata mea, din stinga, iar obiectivul, setat pe 14 mm si montat pe un D700 (FX) era inclinat usor in sus (ceea ce explica forma cam bizara a rotii masinii). Cele doua imagini sint crop-uri 100% din una si aceeasi fotografie. Multe alte fotografii facute in aceleasi conditii au fost bintuite de fantome similare, dar asta e cea mai spectaculoasa.

g1.jpg
treimea superioara a imaginii


g2.jpg
baza imaginii
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde scurtualex » Vin Aug 21, 2009 10:34 pm

ok. intr-adevar e cam ciudat, insa cel mai ciudat este ca la a 2-a imagine, cea cu masina, se vede reflexia "curcubeului" aceluia sa zicem, in caroseria masinii, spre oglinda. nu mi se pare normal, iar deformarea rotii la fel. cam ciudat. :?: :?: :?: :?: :shock: :shock:
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde Dan Pop » Vin Aug 21, 2009 10:53 pm

scurtualex scrie:ok. intr-adevar e cam ciudat, insa cel mai ciudat este ca la a 2-a imagine, cea cu masina, se vede reflexia "curcubeului" aceluia sa zicem, in caroseria masinii, spre oglinda. nu mi se pare normal,

Nu este o reflexie a curcubeului ci alt curcubeu fantoma, independent de cel principal. Ar fi iesit amindoua si daca nu era masina in cadru.
scurtualex scrie:iar deformarea rotii la fel. cam ciudat. :?: :?: :?: :?: :shock: :shock:

Cind folosesti un superangular extrem (14 mm pe FX nu are echivalent in materie de superangulare corectate pe DX, la Nikon, cel putin), cea mai mica inclinare a obiectivului in sus sau in jos conduce la deformari de perspectiva care denatureaza geometria obiectelor.

Subiectul era o casa inalta de pe o straduta ingusta (Covaci, cunoscuta in rindul fotografilor pentru ca la numarul 7 se afla FotoHobbyShop) si singura mea sansa de a o fotografia in intregime era sa inclin obiectivul in sus, oricit de putin mi-as fi dorit sa fac asta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde glumetu » Sâm Aug 22, 2009 4:35 am

parasolar simbolic, aveti dreptate, insa nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata (si s-ar transporta) un 14-24 cu un parasolar cu adevarat eficient (daca exista asa ceva) :lol:

din experienta mea cu acest obiectiv, odata ce inveti cum "aspira" flare-ul (uneori chiar daca esti cu spatele la soare, poti avea flare din reflexii din alte obiecte - ferestre etc), poti evita cu destula eficienta astfel de "fantome". Sau ma rog sa le folosesti in mod creativ :mrgreen:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde Dan Pop » Sâm Aug 22, 2009 10:39 pm

glumetu scrie:parasolar simbolic, aveti dreptate, insa nici nu vreau sa ma gandesc cum ar arata (si s-ar transporta) un 14-24 cu un parasolar cu adevarat eficient (daca exista asa ceva) :lol:

N-a fost vorba de o critica din partea mea, sint perfect constient ca mai mult de atit nu era practic posibil si nu sint deloc convins ca s-ar putea construi ceva mai eficient, daca marimea si greutatea obiectului nu ar conta.

Daca problema e detectata din timp, ceea ce nu e deloc o treaba simpla, cred ca poate fi combatuta cu un paravan interpus intre soare si obiectiv, astfel incit sa nu intre in cadru.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde glumetu » Dum Aug 23, 2009 7:26 am

aveti dreptate (si nu, nu am luat nimic din ce-ati scris ca pe o critica) :)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde sebi sascau » Lun Aug 24, 2009 6:44 pm

Exista vreun obiectiv la care nu apare absolut nicio "fantoma" cand soarele sau o sursa puternica de lumina bate in lentila frontala? Eu nu l-am intalnit inca.
sebi sascau
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 6:28 pm

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde glumetu » Lun Aug 24, 2009 7:41 pm

sebi sascau scrie:Exista vreun obiectiv la care nu apare absolut nicio "fantoma" cand soarele sau o sursa puternica de lumina bate in lentila frontala? Eu nu l-am intalnit inca.

nu vorbim despre asta, vorbim despre faptul ca 14-24 este mult mai sensibil la flare decat alte obiective - uneori prinzi astfel de "fantome" fara sa ai soarele in cadru.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde scurtualex » Lun Aug 24, 2009 7:45 pm

glumetu scrie:
sebi sascau scrie:Exista vreun obiectiv la care nu apare absolut nicio "fantoma" cand soarele sau o sursa puternica de lumina bate in lentila frontala? Eu nu l-am intalnit inca.

nu vorbim despre asta, vorbim despre faptul ca 14-24 este mult mai sensibil la flare decat alte obiective - uneori prinzi astfel de "fantome" fara sa ai soarele in cadru.


Sunt total de acord, si asta datorita wide-ului, iar lentila este destul de expusa, cum e si la fisheye-uri.
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: 14-24/2.8 si fantomele care-l bintuie

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 24, 2009 11:35 pm

glumetu scrie:
sebi sascau scrie:Exista vreun obiectiv la care nu apare absolut nicio "fantoma" cand soarele sau o sursa puternica de lumina bate in lentila frontala? Eu nu l-am intalnit inca.

nu vorbim despre asta, vorbim despre faptul ca 14-24 este mult mai sensibil la flare decat alte obiective - uneori prinzi astfel de "fantome" fara sa ai soarele in cadru.

Am uitat sa precizez: soarele NU apare in fotografia din care am postat cele doua crop-uri.

La alte obiective, exista parasolarul care te protejeaza de razele soarelui, daca acesta nu intra in cadru. La obiectivele din categoria lui 14-24 (e.g. prime-urile de 14 mm scoase de Nikon, Sigma, Tamron), parasolarul e mult prea anemic si lentila frontala mult prea bombata pentru a mai fi vorba de o protectie cit de cit efectiva.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori