Acum este Vin Mar 29, 2024 10:07 am

Articole Nikonisti.ro

Noul Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Noul Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 01, 2009 11:00 pm

A aparut in stoc la F64: link magazin online, practic la acelasi pret cu noul Tokina 12-24/4. Pe hirtie, ofera mai mult decit Tokina, fiind cu circa o treime de treapta mai luminos, dotat cu un motor de focalizare de mare viteza (echivalentul Sigma al SWM-ului de la Nikon) si avind 2 mm in minus la capatul scurt. Va pune, oare, acest obiectiv capat legendei Tokina 12-24, probabil cel mai popular obiectiv al firmei in anii din urma?

Circotasii se vor lega de filetul de filtre de 82 mm, dar, cu exceptia lui clowny, nu prea stiu cine ar vrea sa puna filtru pe un asemenea obiectiv. Chiar daca grosimea lui si a ramei ar fi submilimetrice, proprietatile reflexiei luminii pe o suprafata plana, la un asemenea unghi de incidenta ar garanta vignettarea, indiferent cit de bine ar fi tratata sticla filtrului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Noul Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM

Mesajde romescu » Mie Sep 02, 2009 1:33 am

82mm SUNT o reala problema pentru ca sa gasesc greu si sunt scumpi. Nu vad cine NU ar vrea sa isi puna macar un UV pentru protectia celor 24 de milioane... Sau un polarizator pentru un peisaj reusit...
de vignetat nu vigneteaza, din cate am inteles de la cineva care l-a probat cu UV...
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron