Acum este Dum Apr 28, 2024 1:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Teleobiectiv sau nikon fieldscope

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Teleobiectiv sau nikon fieldscope

Mesajde GravujSzilard » Dum Sep 06, 2009 7:13 pm

Ma gandesc sa surprind aparatul meu foto cu un obiectiv cu care ca vina cat mai aproape lucrurile.
Am vrut sa cumpar nikon 70-300vr pentru ca pe DX e supertele, iar Sigma 150-500mm f/5-6.3 DG OS care vine tot cu stabilizare de imagine si are motor HSM. In plus mai mentionez ca nikon 2.8 nu se incadreaza in buget. Ati folosit sau folosit obiectivele mentionate?
Pot sa iau in calcule pe Tamron SP AF 200-500mm f/5-6.3 Di LD IF ?

NIKON link magazin online
SIGMA link magazin online
TAMRON link magazin online

Astept pareri si eventual cateva poze sa ma orientez.
Avatar utilizator
GravujSzilard
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 10, 2009 12:32 am
Localitate: Alunis Mures (MS)

Re: Sigma 150-500mm f/5-6.3 sau nikon fieldscope

Mesajde GravujSzilard » Dum Sep 06, 2009 7:15 pm

cat despre fieldscope, e mai complicat cu ocular ...

Pt. moderator: se poate schimba titlul topicului?
Avatar utilizator
GravujSzilard
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 10, 2009 12:32 am
Localitate: Alunis Mures (MS)

Re: Sigma 150-500mm f/5-6.3 sau nikon fieldscope

Mesajde Dan Pop » Dum Sep 06, 2009 10:18 pm

Alegerea intre fieldscope si teleobiectiv este mai complicata, fiecare solutie avind avantaje si dezavantaje.

Probabil ca fieldscope va fi scos din calcul de faptul ca, pentru a-si atinge potentialul in domeniu, mai are nevoie de un accesoriu, FSA-L1, care costa si el, aproape 2000 RON. Combinatia fieldscope + FSA-L1 + DSLR Nikon poate ajunge la o focala de peste 1000 mm (functie de modelul de fieldscope folosit), dar la o diafragma de f/13, ceea ce face indispensabila utilizarea unui trepied solid. Evident, la o asemenea luminozitate, focalizarea trebuie facuta manual si, preferabil, pe lumina buna de zi. Cine vrea sa stie mai mult pe tema asta se poate delecta cu articolul de la http://www.nital.it/experience/fieldscope_eng.php.

Dintre cele 3 teleobiective mentionate, cel mai bine se prezinta pe hirtie SIGMA. Este la fel de lung ca si Tamron-ul, dar, la un pret comparabil, ofera motor de focalizare rapida (desi e discutabil cit de rapida va fi la capatul lung) si stabilizare optica, care, la o focala echivalenta de 750 mm pe format DX, mareste sansa de reusita a fotografiilor facute din mina in conditii suboptime de iluminare. Pe de alta parte, cind ai un obiectiv de aproape 2 kg, e mai bine sa folosesti cel putin un monopied.

Din cauza ca la capatul lung luminozitatea scade la f/6.3 la SIGMA si Tamron, nu trebuie sa ne asteptam la cine stie ce performante la capitolul focalizare. In conditii foarte proaste de iluminare, e posibil sa fie nevoie de focalizare manuala. Sistemele de focalizare automata sint proiectate sa functioneze normal pina la luminozitatea de f/5.6.

Deci, pentru a trage niste concluzii:

- SIGMA are in plus fata de Tamron stabilizare optica si motor propriu, rapid, de focalizare. Desi nu are particula EX in nume, constructia pare a fi mai solida decit a Tamron-ului. Particula APO poate fi ignorata, fiind, la acest pret, doar un truc de marketing.

- Tamron este semnificativ mai usor decit SIGMA, la aceeasi plaja de focale.

- Nikon este mult mai scurt, dar mai ieftin si mult mai comod de utilizat. Are motor de focalizare rapida si stabilizare, iar luminozitatea minima se incadreaza in parametrii sistemului de focalizare automata, deci nu va da gres decit in conditii critice (iluminare proasta si/sau contrast foarte scazut pe zona de focalizare).

Pentru comparatii intre calitatea optica a celor doua obiective lungi, cred ca va trebui apelat la Google.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Teleobiectiv sau nikon fieldscope

Mesajde GravujSzilard » Lun Sep 14, 2009 7:23 pm

Informatii despre Rokinon 800mm F/8
este importat in romania?
m-ar interesa un obiectiv mai mare de 500mm, cu T mount se poate folosi dslr -ul cu un meade sau celestron?
Avatar utilizator
GravujSzilard
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 10, 2009 12:32 am
Localitate: Alunis Mures (MS)

Re: Teleobiectiv sau nikon fieldscope

Mesajde GravujSzilard » Mar Sep 15, 2009 5:49 pm

salut,
http://www.skywatcher.ro/Cel/c5spotting.htm
Telescopul C5 poate fi utilizata ca obiectiv foto cu o distanta focala de 1250mm f/10. Placa de montare a telescopului permite montarea acestuia pe un trepied foto solid sau pe o montura ecuatoriala sau altazimutala.
Asta tot prin t mount vine si focalizarea?
Avatar utilizator
GravujSzilard
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Iul 10, 2009 12:32 am
Localitate: Alunis Mures (MS)

Re: Teleobiectiv sau nikon fieldscope

Mesajde Dan Pop » Mar Sep 15, 2009 6:31 pm

GravujSzilard scrie:http://www.skywatcher.ro/Cel/c5spotting.htm
Telescopul C5 poate fi utilizata ca obiectiv foto cu o distanta focala de 1250mm f/10.
Asta tot prin t mount vine si focalizarea?

Nu, focalizarea se face manual, prin aceeasi metoda ca si atunci cind este folosit cu un ocular normal (de obicei un inel sau un buton).

In afara de faptul ca nu se stie daca se poate procura si adaptorul pentru montura T si ce pret are (nu vine cu telescopul), mai ramine problema adaptorului de la montura T la montura Nikon F, si faptul ca expunerea va fi pur manuala pe majoritatea aparatelor. Imaginea pare a acoperi un senzor DX, dar nu si unul FX.

Daca se pot procura cele doua adaptoare la un pret rezonabil, ar putea fi o solutie de buget mic pentru fotografierea la focale de peste 1 metru. Ramine de vazut la ce calitate a imaginii, chestie care depinde in mare masura de precizia cu care a fost fabricata oglinda telescopului.

Daca merge cineva pe linia asta, ar fi interesant sa ce comunice si noua impresiile/concluziile.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Teleobiectiv sau nikon fieldscope

Mesajde Catalin M. T. » Mar Sep 15, 2009 7:23 pm

Inele T si adaptoare T pt. racordarea DSLR-ului la telescop se gasesc de vanzare la oricare dintre magazile care vand telescoape astronomice....se gasesc la pretul de 80 lei in medie.Focalizarea se face manaul de la focuser-ul telescopului(sau daca vrei inca un gadget se moate motoriza focalizarea prin intermediul unui motoras racordat la viza focuser-ului controlat prin PC sau telecomanda). Calitatea imagini data de sistemele catadioptrice astronomice(Schmidt-Cassegrain, Maksutov-Cassegrain) e buna...dar poate suferi de coma la marginea campului(imagine mai soft) si usoara vignetare datorita campului ingust dat de focala lunga si a unor componente mecanice din ansamblu.Se poate corecta cu un "field flattener" coma introdusa dar care costa cam jumatate din pretul telescopului.Campul produs de un sitem optic catadioptric poate acoperi un senzor FF dar e mai bine pt. cel FX ;)
Nikon D40X, Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6, 50mm f/1.8; Tamron 28-75mm f/2.8, 70-300mm f/4-5.6; Speedlight SB-600
http://catalinmt.deviantart.com/gallery/
http://catalinmt.daportfolio.com/
Avatar utilizator
Catalin M. T.
 
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 27, 2009 11:15 am
Localitate: Turda, Romania


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori