Acum este Joi Mai 23, 2024 8:41 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv macro

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Obiectiv macro

Mesajde medicus » Sâm Sep 12, 2009 10:27 pm

Buna
Ma intereseaza un obiectiv macro care sa il utilizez pe un D300.Bugetul in care vreau sa ma incadrez este undeva 2000 ron.Eu m-am uitat la doua obiective Nikon AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED Macro N(Nano Crystal) si la Sigma 105mm f/2.8 Macro EX DG pt Nikon AF .Intradevar unul e de 60 mm si celalalt de 105 mm .Ce sfat imi dati pe care sa il aleg? Sunt diferente mari de calitate a fotografiei obtinute?
Multumesc
medicus
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Feb 09, 2009 9:13 pm

Re: Obiectiv macro

Mesajde Dan Pop » Dum Sep 13, 2009 12:11 am

medicus scrie:Ma intereseaza un obiectiv macro care sa il utilizez pe un D300.Bugetul in care vreau sa ma incadrez este undeva 2000 ron.Eu m-am uitat la doua obiective Nikon AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED Macro N(Nano Crystal) si la Sigma 105mm f/2.8 Macro EX DG pt Nikon AF .Intradevar unul e de 60 mm si celalalt de 105 mm .Ce sfat imi dati pe care sa il aleg? Sunt diferente mari de calitate a fotografiei obtinute?

Cu cit mai lung, cu atit mai bine, pentru ca se poate fotografia de la distanta mai mare.

In acelasi buget se mai inscriu si macro-urile de la Tamron si Tokina. Eu as opta pentru Tokina, pentru ca imi place calitatea constructiei obiectivelor acestei firme.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv macro

Mesajde cosminprund » Dum Sep 13, 2009 9:03 am

Dan Pop scrie:Cu cit mai lung, cu atit mai bine, pentru ca se poate fotografia de la distanta mai mare.


Cu siguranta primul obiectiv macro trebuie sa fie lung insa am vazut imagini macro exceptionale facute cu obiective "wide". Din pacate ma pierd printre bookmarks si shortcuts si n-am gasit situl pe care-l doream, am gasit insa alt site cu imagini macro facute cu obiective wide:

http://naturalimagery.blogspot.com/2009 ... inues.html

Imaginile sunt superbe insa imi imaginez ca necesita chiar mai multa munca decit foto macro cu obiectiv lung. Chiar si cu Tokina 100mm al meu mi se pare uneori ca trebuie sa ma apropiu prea mult pentru unele imagini, nici nu vrea sa ma gandesc cum e sa faci macro la 50mm sau mai putin.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Obiectiv macro

Mesajde VALER » Dum Sep 13, 2009 11:12 am

Poti cauta cu ceva luni mai in urma tot aici pentru ca s-a mai discutat:
viewtopic.php?f=21&t=66
viewtopic.php?f=21&t=257
Dupa cum vezi in semnatura eu am ambele obiective. Fiind pasionat de flora spontana montana eu sunt foarte multumit de cel de 60mm. Daca vrei si fluturi ai nevoie de 105mm pentru ca la 50-60mm, fiind prea scurte, se sperie insectele.
Indiferent la ce te vei decide sa ne arati si noua fotografiile.
Fişiere ataşate
Carduus sp.jpg
O specie de ciuline din Ordinul Asterales facuta in Cheile Turzii, 30.07.2009
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Obiectiv macro

Mesajde Dan Pop » Dum Sep 13, 2009 11:37 am

cosminprund scrie:Din pacate ma pierd printre bookmarks si shortcuts si n-am gasit situl pe care-l doream, am gasit insa alt site cu imagini macro facute cu obiective wide:
http://naturalimagery.blogspot.com/2009 ... inues.html

Ce am vazut acolo se incadra mai curind la closeup decit la macro.
cosminprund scrie:Chiar si cu Tokina 100mm al meu mi se pare uneori ca trebuie sa ma apropiu prea mult pentru unele imagini, nici nu vrea sa ma gandesc cum e sa faci macro la 50mm sau mai putin.

La Nikon 60/2.8 macro, daca mai pui si parasolarul, iti mai ramine 1 cm pina la subiect atunci cind faci macro la 1:1. Obiectivele macro de focale si mai scurte, gen Tokina 35/2.8 (http://www.dpreview.com/news/0711/07111 ... 5macro.asp) sint prevazute, din constructie, cu un parasolar extraplat, astfel incit sa mai ramina ceva distanta intre parasolar si subiect, altfel existind riscul sa apara serioase probleme de iluminare, in special atunci cind nu se fotografiaza in contre jour. Desigur, o lampa circulara sau un flash circular pot rezolva iluminarea subiectului, iluminarea fundalului neprezentind probleme.

Punctul de atractie al fotografiei macro/closeup cu obiectiv superangular (sau, cel putin, normal, in raport cu senzorul) il constituie tocmai sansa de a include si ceva fundal in fotografie. Cu cit te indepartezi de 1:1, cu atit mai clar devine fundalul, asa ca fotograful trebuie sa faca un compromis. Cu un crop, se poate crea, ulterior, iluzia de macro, dar fara a pierde plusul de profunzime.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv macro

Mesajde mirceabezergheanu » Dum Sep 13, 2009 7:51 pm

Recomand Tamron 90mm. Un obiectiv clasic deja. Are un bokeh frumos care ajuta f mult si la portrete. Foarte sharp ptr. macro. Sau un Sigma 150 mm daca vrei sa faci insecte in special.
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Obiectiv macro

Mesajde medicus » Lun Sep 14, 2009 3:06 pm

Intr-un final m-am decis pentru Tokina 100 mm F 2.8 AT-X PRO D dupa cateva review-uri vazute.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
medicus
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Feb 09, 2009 9:13 pm

Re: Obiectiv macro

Mesajde Metall » Mar Sep 22, 2009 11:36 am

Si ceva impresii dupa folosirea lui?
Eventual cu exemple :)
Metall
 
Mesaje: 190
Membru din: Sâm Sep 12, 2009 10:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: Obiectiv macro

Mesajde GabrielC » Mie Sep 23, 2009 7:19 pm

Aceeasi rugaminte/intrebare si din partea mea :)
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv macro

Mesajde medicus » Lun Sep 28, 2009 6:15 pm

Salutare
Din punctul meu de vedere este cea mai buna alegere pe care o poti face pentru un obiectiv macro la acest pret (1700 ron), foarte bine construit se apropie de obiectivele Nikkor profesionale. Are un mod diferit de alte obiective a trece de pe focus manual-automat si invers (un inel care culiseaza fata-spate), calitatea optica este pe masura, focalizare rapida si are un sharp deosebit. Isi merita toti banii!
Le multumesc inca odata domnilor Dan Pop si Radu Grozescu care m-au determinat sa achizitionez acest obiectiv.
Promit sa revin si cu fotografii.
O seara buna
medicus
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Feb 09, 2009 9:13 pm

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori