Acum este Vin Apr 19, 2024 8:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Tamron AF 18-270mm

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Tamron AF 18-270mm

Mesajde kothryn3 » Dum Sep 13, 2009 11:19 am

Vreau sa va cer parerea . Am un D90 si as vrea sa imi achizitionez acest obiectiv :

Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical . Se merita ? Nu prea ma pricep , stiu doar ca are zoom mare . Pot sa fac poze macro cu el ? :oops:

Precizez ca acum am un obiectiv 18-105mm. :)
kothryn3
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Sep 13, 2009 11:09 am

Re: Tamron AF 18-270mm

Mesajde trinitron » Mar Ian 05, 2010 11:24 pm

Salut,
Eu am achizitionat D90 cu Tamron 18-270mm si vreau sa spun ca primul obiectiv 18-270mm l-am schimbat intrucat aveam eroarea F--(apratul nu mai comunica cu obiectivul si din cand in cand se bloca total aparatul), dupa ce l-am schimbat la F64 in garantie eroarea F-- nu mai este asa de fregventa (1/luna, de la 2-3/minut), dar am mai vazut ca inca mai exista acel blocaj al aparatului cand nu mai face efectiv nimik, trebuie sa-l inchid si sa-l deschid ca sa pot sa mai fac poze.
P.S.: Daca mai este cineva care aceeasi problema ca a mea (aparutul se blocheaza) si cum le-a rezolvat sa-mi spuna si mie.
trinitron
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 05, 2010 10:48 pm

Re: Tamron AF 18-270mm

Mesajde KodiaK » Joi Ian 07, 2010 2:49 pm

Sfatul meu este sa te feresti de obiectivele cu diafragma maxima mai inchisa de 5.6, cum ar fi acest tamron care la capatul tele are diafragma maxima de 6.3. Spun asta pt ca o sa ai probleme mai cu focusul, mai ales in lumina slaba (lucru de care se plang si posesorii). Acest lucru se datoreaza faptului ca sistemele de AF din aparate lucreaza optim cu diafragme de maxim 5.6, ce este mai inchis de atat face focusarea mult mai dificila.

18-270mm eu cred ca este un obiectiv conceput special pt amatorii care trec de la compacte (unde au zoom-uri si de 20x) la DSLR-uri, unde zoom-ul usual este de 3-5x. Acest obiectiv are un zoom de 15x, si deci la acest capitol sta f bine. Din pacate asta este singurul capitol la care sta bine. Din cauza focalei f mari o sa apara distorsiuni geometrice la ambele capete ale focalei cat si o claritate scazuta, mai ales in colturi iarasi la ambele capete ale focalei. Este foaret posibil cu un ochi de amator, obisnuit cu calitatea unei compacte, sa nu fie deranjat prea tare, insa pe masura ce capeti experienta si ochiul ti se rafineaza si o sa incepi sa fi dezamagit.

Sfatul meu calduros este ca de banii astia sa iti iei un 70-300 VR alaturi de 18-105-ul actual. Ai sa fi mult mai multumit de calitatea pozelor, singurul dezavantaj fiind schimbatul obiectivelor.

Si ca sa raspund si la intrebarea legata de macro, tamronul nu este capabil de un macro real (raport marire 1:1). Are insa capabilitati macro mai bune decat 18-105 (1:3.7 vs 1:5), insa mai bun decat ambele la acest capitol este micutul Nikon 18-55 cu un raport de marire de 1:3.2 (unii producatori isi pun eticheta macro pe obiectivele cu astfel de rap de marire). Eu zic ca strict pt macro este mai rentabil sa dai 300 lei pe un 18-55mm, decat 2200 lei pe 18-270mm :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Tamron AF 18-270mm

Mesajde Meggido » Joi Feb 04, 2010 2:47 am

trinitron scrie:Salut,
Eu am achizitionat D90 cu Tamron 18-270mm si vreau sa spun ca primul obiectiv 18-270mm l-am schimbat intrucat aveam eroarea F--(apratul nu mai comunica cu obiectivul si din cand in cand se bloca total aparatul), dupa ce l-am schimbat la F64 in garantie eroarea F-- nu mai este asa de fregventa (1/luna, de la 2-3/minut), dar am mai vazut ca inca mai exista acel blocaj al aparatului cand nu mai face efectiv nimik, trebuie sa-l inchid si sa-l deschid ca sa pot sa mai fac poze.
P.S.: Daca mai este cineva care aceeasi problema ca a mea (aparutul se blocheaza) si cum le-a rezolvat sa-mi spuna si mie.


Salut,

Am cumparat si eu Kitul D90 + Tamrom 18-270 in iunie 2009.
L-am folosit 2-3 luni fara nicio problema... chiar eram foarte entuziasmat de zoom-ul monstruos care-l pune la bataie.
Dupa aceste 2-3 luni de liniste si pace a inceput dintr-o data VC-ul sa scoata un zgomot ciudat foarte tare. Am dat telefon la F64 si mi s-a spus ca este normal (nu inteleg cum de este normal daca 2-3 luni a functionat f bine). Dar ma rog, asta e alta problema..solutia adoptata: VC off. De atunci numai folosesc VC-ul din frica sa nu se strice si mai tare :).

Problema principala este ca de ceva timp (mai exact de la Revelion) a inceput sa-mi faca si mie aceeasi problema...pur si simplu numai focalizeaza si aparatul e mort :(. De multe ori merge sa-l inchid si apoi sa incerc poza, dar sunt dati cand pur si simplu trebuie sa-l detasez de la aparat :((. Daca tie ti l-a schimbat, ma gandesc ca la fel va face cu al meu.

In alta ordine de idei ii dau mare dreptate lui Kodiak... la inceput am fost f bucuros de obiectiv si de aparat, dar cu timpul am invatat fara sa vreau cate una, cate alta si-mi dau seama ca acest obiectiv 18-270mm nu-mi mai satisface nevoile "creative" sa le spun. De aceea ma gandesc sa fac un efort sa-mi cumpar alt obiectiv tele cu focala mai mica. Am invatat pe propria piele ca unde e focala uriasa sunt si compromisuri uriase :(.

In alta ordine de idei am citit pe undeva pe net experientele unui om cu obective tamron si el a zis ceva ce ma bantuie si acum "orice ai face tot la nikon ajungi mai tarziu"... Cred ca-i voi urma sfatul si voi strange bani pt un ob. nikon (de are si 2 ani garantie in loc de 1 ca la tamron), dar si pt ca "sunt prea sarac ca sa-mi iau lucruri ieftine".

Sper sa citeasca acest mesaj si alte persoane care se gandesc la acest obiectiv...daca vor sa-l cumpere pe post de luneta e super in lumina zilei, dar daca vor sa faca si altceva cu el, le recomand sa aleaga un nikon fie el si de kit.

Nu stiu cum si unde sa pun rapid cateva poze pt a va arata cat poate mari :).

Scuzati marimea mesajului :(,
Toate cele bune.
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori