Acum este Dum Apr 28, 2024 6:58 pm

Articole Nikonisti.ro

"sfarait" la AFS 35 mm f/1.8 ???

Intrebari si raspunsuri despre obiective

"sfarait" la AFS 35 mm f/1.8 ???

Mesajde sorin.chiru » Mie Sep 30, 2009 11:58 pm

Salut tuturor,

Va cer parerea despre o posibila problema in functionarea obiectivului meu AFS 35 mm f/1.8. Il folosesc pe un D5000, in general sunt foarte multumit de el, dar am constatat ca, atunci cand se straduie sa faca focus (se straduie, cel mai probabil, ptr ca eu nu resusesc sa asigur setarile optime in compozitie, nu de alta... :) ), face un zgomot pe care pot sa il compar cu un "sfarait", ceva de genul cum sfaraie cubuletele de sunca presata pe care le arunci in tigaia incinsa inainte de a turna peste ele ouale batute atunci cand vrei sa faci o omleta buna.

Este normal? Ati mai auzit de o asemenea problema? Ar trebui sa ma adresez service-ului SKIN?

Recunosc ca, in afara de asta, obiectivul pare sa functioneze foarte bine si imi livreaza exact rezultatele sperate, adica niste cadre indoor deosebit de calde si placute (atunci cand sunt in stare, in nestiinta mea, sa cadrez cat de cat corect... :D )

Multumesc anticipat.

PS: va rog anticipat sa imi iertati atat ignoranta in materie de utilizare obiective (sunt ultra-incepator :D ), cat si exprimarea cam plastica in descrierea problemei...
sorin.chiru
 
Mesaje: 139
Membru din: Vin Iul 10, 2009 2:01 pm
Localitate: Buzau

Re: "sfarait" la AFS 35 mm f/1.8 ???

Mesajde aind » Joi Oct 01, 2009 12:21 am

salut, și al meu "sfârâie" sau mai degraba foșnește..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: "sfarait" la AFS 35 mm f/1.8 ???

Mesajde raldox » Joi Oct 01, 2009 8:57 am

Ultimele doua obiective AF-S nu exceleaza la capitolul asta (35, 50mm). Desi mai silentioase decit de exemplu 50mm f/1.8D, stau mai prost decit motoarele din zoom-uri sau alte fixe. Si mie mi-a dat idei 50mm f/1.4G cind l-am folosit prima data, ma asteptam sa fie si mai silentios. Dar aceasta mica observatie a palit in fata altei surprize mult mai neplacute: viteza de focusare dezamagitoare pe Dx00/Dx.

Asta este, daca vrem si ieftin si ultraperformant nu se poate. Acel zgomot nu deranjeaza, este observabil doar cind ne concentram asupra lui in liniste absoluta si eventual mai punem si urechea :)

Ah, nu stiu cum e la 35mm, insa la 50mm nici nu-mi place cum se misca inelul de focusare - e cam rigid, nu poti sa-i dai o rotatie lina ci are niste opinteli si mici salturi daca incerci sa-l rotesti fluid. Ori se pare ca s-au gindit la focusare manuala din moment ce au lasat un grad de excursie al inelului atit de mare - aparent explicatia multora pentru incetineala autofocusarii (parcurgerea unei distante mai mari). Desi eu cred ca nu toate motorasele AF-S au aceeasi potenta si ca 50mm f/1.4G este oaia neagra (rusinos, mai lent decit 60 sau 105mm f/2.8G, care sunt totusi obiective macro cu excursie si mai mare).

Gata, ca divaghez. Nu cred ca aveti nici o problema cu 35mm - asa este el. Bucurati-va de imagini, ca este un obiectiv bun.
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: "sfarait" la AFS 35 mm f/1.8 ???

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 01, 2009 10:34 am

raldox scrie:Ah, nu stiu cum e la 35mm, insa la 50mm nici nu-mi place cum se misca inelul de focusare - e cam rigid, nu poti sa-i dai o rotatie lina ci are niste opinteli si mici salturi daca incerci sa-l rotesti fluid.

Fiind obisnuit cu standardele impuse de multe alte obiective Nikon, cind am testat inelul de focalizare de la 50/1.4G am crezut ca am de-a face cu un obiectiv defect, si am mai cerut sa vad inca unul, sa ma conving ca asta e modul normal de functionare al inelului de focalizare la acest obiectiv. Se pare ca asta e ce poate oferi tehnologia AF-S cu interventie manuala "Made in China".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron