Acum este Mar Iun 04, 2024 10:14 am

Articole Nikonisti.ro

Best of the best

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Best of the best

Mesajde VALER » Mar Oct 06, 2009 5:28 pm

Acum un an am descoperit urmatoarea pagina:
http://www.naturfotograf.com/bestof.html
O pagina utila pentru nikonistii amatori de "Best of the best".
Mie mi-a placut fraza de final "if there is a trend here, I don't like it..." :lol:
Mi-a facut cu ochiul 14-24mm f/2,8 dar recunosc ca nici cu Tokina 12-24mm f/4 nu e tocmai rau... :lol:
Cred ca subiectul va face sa curga multe articole pe acesta tema... ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Best of the best

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 06, 2009 6:16 pm

VALER scrie:Acum un an am descoperit urmatoarea pagina:
http://www.naturfotograf.com/bestof.html
O pagina utila pentru nikonistii amatori de "Best of the best".
Mie mi-a placut fraza de final "if there is a trend here, I don't like it..." :lol:

Nu e fraza de final, este comentariul la sectia "obiective pentru aplicatii speciale", unde toate obiectivele sint scoase din productie (acesta fiind trendul la care face el aluzie).

Fraza de final care mi-a placut mie este: "Enjoy and remember, this list isn't for real."
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Best of the best

Mesajde mircea » Mar Oct 06, 2009 11:33 pm

Desi in mare parte ceea ce a scris e un lucru adevarat, mai sunt minusuri si plusuri in lista aceea.
Pacat ca Nikon nu are suport precum restul sistemelor.

Observ ca nu apare 85mm f/1.4 ais si ... dupa cum am stiut 105/2 DC, e mai apreciat fata de 135/2 DC. Ma bucur ca si altii au o parere buna despre acest 105/2 DC.

Era o comparatie pret / marime / etc intre Canon 35mm f/1.4 si Voigtlander Nokton 35 mm f/1.4. ~79mm vs 29mm...Si Nikon are 35mm f/1.4, desi nu stiu pretul (undeva pe la 400 GBP) parca as inclina spre Nokton. Nikon 35mm f/1.4 este o versiune destul de veche.

Cel mai bun obiectiv e acela care te sustine si poti sa iti faci treaba cu el. Daca fotograful e multumit, asta e si mai bine. El stie ce a vrut sa fie..Nu sunt foarte multi care stiu sa faca diferenta intre 50/1.8 si 85/1.4...la finalul imaginii.
Este doar o parere :)
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Best of the best

Mesajde Haf » Mie Oct 07, 2009 11:22 am

Apare si 85mm f/1.4 AI-S, e trecut la Medium short ("portrait") lenses.

Voigtlander Nokton 35 mm f/1.4 nu e disponibil si in Nikon F, asa ca nu prea stiu ce relevanta are pentru ca in domeniul 35mm difera oricum destul de mult caracteristicile monturilor intre diverse sisteme.

mircea scrie:Cel mai bun obiectiv e acela care te sustine si poti sa iti faci treaba cu el. Daca fotograful e multumit, asta e si mai bine. El stie ce a vrut sa fie..Nu sunt foarte multi care stiu sa faca diferenta intre 50/1.8 si 85/1.4...la finalul imaginii.
Este doar o parere :)

Trebuie sa existe si o clasificare pur tehnica a obiectivelor, in proiectarea si evaluarea obiectivelor nu trebuie amestecate notiuni subiective si relative gen priceperea fotografului, inspiratie etc.
Cat despre 50mm vs 85mm, ce sa zic, depinde de la fotografie la fotografie, sunt cazuri in care ai putea obtine acelasi rezultat, insa (avand ambele obiective mentionate) imi vin in minte atat de multe ocazii in care se vad diferente mari intre ele incat sunt destul de sceptic in privinta opiniilor de acest gen.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Best of the best

Mesajde mircea » Mie Oct 07, 2009 1:10 pm

...si totusi nu sunt multi. :) In ultimii 2 ani piata foto a cresut foarte mult. Atat non comercial, cat si comercial.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori