Acum este Vin Mai 17, 2024 11:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme focus

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Probleme focus

Mesajde Ovidiu Nema » Sâm Noi 14, 2015 10:06 am

Am cumparat de curand un 35mm f1,8G pentru Nikon-ul d90 din dotare. La cumparare, am achizitionat si un LensCal de la F64 in ideea sa verific focusul atat pentru noul obiectiv cat si pentru celelalte obiective pe care le detin. La verificare atat 35-ul focaliza perfect, 50-ul f1,8D pe aproape, 16-85 ok de asemenea, la fel si 70-300, deci ar fi trebuit sa stau linistit. Tot jucandu-ma si testand 35-ul in diferite conditii si distante de focalizare am observat urmatoarele:
- daca focalizez pe ceva din apropiere si apoi focalizez imediat pe ceva putin mai departe, obiectul din departare nu este focalizat corect (focalizeaza mai in fata) iar apoi daca continui sa focalizez pe obiectul indepartat pana la urma dupa 2-3 fotografii incepe sa fie corect focalizat.
- daca focalizez aproximativ in acelas loc sau in apropiere, nu apare aceasta problema doar daca distanta dintre prima focalizare si urmatoarea este mai mare (1-2m)
- apare aceasta problema in special in casa la lumina incandescenta dar apare si la lumina zilei desi mai rar sau cat de cat focusul e mai aproape de realitate.
- verificand atent, am vazut ca aceeasi problema apare si la 50mm f1,8D
- nu apar asemenea probleme la 16-85 sau la 70-300
- daca folosesc Live View, focalizeaza precis intotdeauna
Intrebarea mea este a mai avut cineva asemenea probleme? Poate fi de la obiective sau este o problema de focus a aparatului?
Ovidiu Nema
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 14, 2015 9:53 am

Re: Probleme focus

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Noi 14, 2015 12:25 pm

ce punct folosesti?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme focus

Mesajde Ovidiu Nema » Sâm Noi 14, 2015 1:39 pm

Folosesc doar punctul central.
Chiar adineauri am verificat din nou:
- focalizare+fotografiere la 20cm (5 baterii R6 aliniate la 45 grade focalizat pe cea din mijloc) - perfect in focus
- focalizare+ fotografie la 1,5m pe un alt obiect - nu-mi dau seama exact dar nu pare focalizat perfect
- focalizare+fotografie din nou pe bateria din mijloc - front focus clar.
Ovidiu Nema
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 14, 2015 9:53 am


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron