Acum este Vin Apr 26, 2024 4:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv sau blit?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde Merlin » Dum Feb 21, 2016 9:00 pm

Bineinteles ca am .. altfel nu te puneam sa te informezi si sa-ti corectezi greseala! ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde gabyte00 » Dum Feb 21, 2016 9:12 pm

M-ai lămurit complet. Am avut o revelație. :D

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde mumus » Lun Feb 22, 2016 6:43 am

Nare ninic domle, baga blitz direct in ochi, sa fie ochiul lu' bebe frumos stralucitor, nu te lua dupa toti... Astia e prosti dom'le....
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde gabyte00 » Lun Feb 22, 2016 7:57 am

Am zis ca nu mai discut pe forumul ăsta nimic, prost eu ca nu mă pot abține. Tu ai citit ce am scris mai sus sau postezi așa ca nu poți sa adormi? Toți fotografii de pisici își dau cu părerea lor de experți în domeniu despre orice fără nici o baza reala și când le ceri dovezi reinterpreteaza "tratatele de anatomie" din manualele de clasa a 5-a.

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde mumus » Lun Feb 22, 2016 10:08 am

:-) Domnule fotograf profesionist, aveti dreptul sa faceti ce vreti cu copilul dvs, dar nu dati sfaturi si la altii in necunostiinta de cauza. Va multumesc.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde Merlin » Lun Feb 22, 2016 3:17 pm

Gaby .. daca nu ai ajuns inca la nivelul la care sa admiti ca poti gresi si ca nu este nicio rusine sa gresesti ori sa inveti de la altul, mai mult sau mai putin bun decat tine, e pacat sa irosesti timpul pe aici. Al tau si cu atat mai mult al celor care doresc sa invete cate ceva. Corect. Sa invete CORECT! Cu toate „ ” tale .. doresti sa fii subtil insa ne prezinti pe tava aluatul din care esti facut, mai bine iti pastrezi subtilitatea pentru a utiliza lumina cum se cuvine si in cunostinta de cauza! Serios vorbind! Bleah! Ma faci sa fiu aprig si nu vreau! :(
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde gabyte00 » Lun Feb 22, 2016 7:03 pm

Bai fratioare cati destepti pe formurile astea fara nici o sursa valabila.

Hai sa va dau eu atunci pareri ale unor medici pediatri oftalmologi, daca intereseaza pe cineva.

https://www.healthtap.com/topics/camera-flash-cause-eyes

http://doctor.ndtv.com/faq/ndtv/fid/6852/Do_camera_flash_lights_harm_the_childs_eyes.html

https://www.slrlounge.com/can-cameras-flash-blind-infant-not-likely/

http://www.madeformums.com/news-and-gossip/can-a-cameras-flash-harm-you-babys-eyes/38834.html

Si lista poate continua.

Cine greseste Merlin?

Mumus hai cu tratatul de anatomie!
:D :D :D
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Feb 22, 2016 7:43 pm

gabyte00 scrie:...
Hai sa va dau eu atunci pareri ale unor medici pediatri oftalmologi, daca intereseaza pe cineva.
...


O eroare extrem de des intalnita: nu exista medici pediatrii-oftalmologi; exista medici pediatrii si/sau medici oftalmologi; niciun pediatru nu va face un consult oftalmologic niciunui copil din 2 motive: (1) nu este specializat pe asa ceva si (2) pentru ca ochiul si cutia craniana se formeaza in ceva timp (4-5 ani); nu veti vedea copii (normali) la oftalmolog decat la o virsta ce trece de 3-4 ani (cand merg la gradinita). [cazurile de afectiuni grave oculare "din nastere" sunt cazuri extraordinare].

Ce mi se pare important, e ca toate linkurile lui Gabi specifica acelasi lucru: blitzul nu afecteaza ochiul uman si pe cel al copiilor in special; lumina naturala este chiar mai periculoasa pentru ochiul uman (componentele de inalta frecventa si invizibile ochiului uman) ...

Deci: "nu dati banii pe prostii ... luati ochelari de soare la copii !" :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde gabyte00 » Lun Feb 22, 2016 7:51 pm

Denumirea de pediatru oftalmolog este luată din unul dintre articole.

edit: dac ei greșesc, greșesc și eu. https://www.medlife.ro/specialitate-sediu/Oftalmologie%20Pediatrica
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Obiectiv sau blit?

Mesajde Merlin » Lun Feb 22, 2016 10:38 pm

Eu gresesc domnule! Da-i cu blitul in ochi copilului tau cat doresti .. tu l-ai facut ... tu ti-l ai! ;) Mergi pe mana acelor medici .. eu merg pe mana anatomiei pe care am invatat-o in 12 ani de zile .. spor maxim la bronzat! Vad ca-ti iese! ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori