Acum este Joi Apr 18, 2024 2:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Utilizator nou de DSLR!

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Feb 25, 2016 6:56 pm

Poti invata din tutoriale youtube, lynda, etc, nu trebuie neaparat sa faci curs daca esti dedicat.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde emil » Vin Feb 26, 2016 11:29 am

Fiind incepator iti propun sa-ti faci cont pe Nikonisti.ro (e diferit de contul de pe forum) si sa urmaresti tutorialele de acolo : http://www.nikonisti.ro/centrul-de-instruire-nikon

Daca stii engleza, o sursa buna de informatii este Youtube, gasesti tutoriale pentru aproape orice.
Iata o lista de tutoriale bune "1-On-1 with Mark Wallace" : https://www.youtube.com/playlist?list=PLBB79B17F00AB4ED3
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde voineavalentin » Vin Mar 11, 2016 3:25 pm

Salutare

Considerand ca esti la inceput de drum ai nevoie de acel obiectiv care sa iti ofere satisfactia unei poze reusite. Evident, un curs ajuta, manualul aparatului foto ajuta, etc. Toate la timpul lor.
Dar fiindca intrebarea ta este despre un obiectiv iti recomand un nikon 50mm f1.8 D care poate fi gasit la mana a doua undeva intre 350 si 500 ron. 50mm este o distanta focala excelenta pentru portret (pe DX acest obiectiv se comporta precum unul de 75mm datorita dimensiunii senzorului - in timp vei invata mai multe si despre asta), sharp si foarte usor (sub 200gr).
Ieftin, bun, ieftin.
Cand te saturi de el il poti vinde la randul tau pe o suma similara de bani astfel nu ai foarte multe de pierdut.
Un site care te poate ajuta foarte mult in a invata elementele de baza:
https://photographylife.com/photography-tips-for-beginners

O zi buna,
Valentin
voineavalentin
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 11, 2016 2:07 pm

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde mumus » Vin Mar 11, 2016 5:06 pm

Tu il pui sa faca focus manual?
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde voineavalentin » Sâm Mar 12, 2016 7:22 am

mumus scrie:Tu il pui sa faca focus manual?


Salut,

Greseala este de partea mea. Nu am tinut cont de modelul aparatului.

O zi buna,
Valentin
voineavalentin
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 11, 2016 2:07 pm

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde mariustipa@gmail.com » Mar Apr 05, 2016 8:28 am

voineavalentin scrie:Salutare

Considerand ca esti la inceput de drum ai nevoie de acel obiectiv care sa iti ofere satisfactia unei poze reusite. Evident, un curs ajuta, manualul aparatului foto ajuta, etc. Toate la timpul lor.
Dar fiindca intrebarea ta este despre un obiectiv iti recomand un nikon 50mm f1.8 D care poate fi gasit la mana a doua undeva intre 350 si 500 ron. 50mm este o distanta focala excelenta pentru portret (pe DX acest obiectiv se comporta precum unul de 75mm datorita dimensiunii senzorului - in timp vei invata mai multe si despre asta), sharp si foarte usor (sub 200gr).
Ieftin, bun, ieftin.
Cand te saturi de el il poti vinde la randul tau pe o suma similara de bani astfel nu ai foarte multe de pierdut.
Un site care te poate ajuta foarte mult in a invata elementele de baza:
https://photographylife.com/photography-tips-for-beginners

O zi buna,
Valentin

As sugera doua cursuri de editare imagine cu Lightroom si Photoshop, la www.softedu.eu
mariustipa@gmail.com
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 05, 2016 8:22 am
Localitate: Timisoara

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde mumus » Mar Apr 05, 2016 3:26 pm

As sugera sa nu faci reclama aiurea... Mai alea ca ptr incetut ai nevoie de cunostiinte de baza ptr fotografie... Daca nu stii sa faci o poza, degeaba stii sa editezi...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori