Acum este Vin Apr 19, 2024 11:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Utilizator nou de DSLR!

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Utilizator nou de DSLR!

Mesajde ovidiuandrei » Lun Feb 22, 2016 8:10 pm

Buna seara, ca orice novice intampin problemele obisnuite zic eu unui incepator si anume ce obiectiv ar fi mai bun, care sunt pasii unei fotografii reusite, ce tip de obiectiv si pentru ce mod.Deci rugamintea mea este daca nu cer prea mult sa imi spuneti cam ce obiectiv ar fi mai bun pentru: - portret
- peisaj
- o focalizare mai buna
Precizez ca am achizitionat un Nikon D3300 kit 18-55mm VR II AF-s DX, si nu sunt multumit de ceea ce pot face cu el, "(poate si din lipsa experientei)" fac fotografii doar la prieteni si in general natura, fiind mai tot timpul pe drumuri cu munca.



Multumesc anticipat!!!
ovidiuandrei
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 12, 2016 7:22 pm

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde Totoescu George » Lun Feb 22, 2016 8:30 pm

Buna seara. Ce suma maxima alocati pentru fiecare obiectiv?
Totoescu George
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mai 04, 2014 11:23 am

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Feb 22, 2016 8:34 pm

35mm este cea mai buna alegere pentru 3300 ca portret.
Eventual 50mm care se gaseste la 725 lei la momentul actual in caz de bugetul este unul mai restrans.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde ovidiuandrei » Lun Feb 22, 2016 8:37 pm

Totoescu George scrie:Buna seara. Ce suma maxima alocati pentru fiecare obiectiv?


Bugetul ar fi pana in 1600 sa zicem, dar m-ar interesa si daca poate fi unul care sa poata combina ce ma intereseaza sau sa ma axez pe un anumit obiectiv si cu timpul sa fac trecerea la ceva mai profesional.
ovidiuandrei
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 12, 2016 7:22 pm

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde Totoescu George » Lun Feb 22, 2016 9:07 pm

ovidiuandrei scrie:
Totoescu George scrie:Buna seara. Ce suma maxima alocati pentru fiecare obiectiv?


Bugetul ar fi pana in 1600 sa zicem, dar m-ar interesa si daca poate fi unul care sa poata combina ce ma intereseaza sau sa ma axez pe un anumit obiectiv si cu timpul sa fac trecerea la ceva mai profesional.


Pentru portret recomand Nikon 50mm 1.4 G, dar in cazul in care bugetul este mai limitat si Nikon 50mm 1.8 G isi face treaba bine ( la ora actuala e in jur de 700 lei si are un pret raport/calitate foarte bun pentru aceasta suma). Tinand cont ca bugetul este mai limitat 50mm 1.8G isi va face cu siguranta treaba foarte bine. La nivel de fotografie de peisaj treaba este putin mai complicata. Majoritatea obiectivelor pentru acest tip de fotografie depasesc aceasta suma. Totusi, 2 obiective care ar putea include cam ce doriti sunt: Sigma 17-50mm 2.8 ( undeva la 1700 lei) si Nikon 18-140( 2000 lei). La Sigma sunt cateva probleme: probleme cu focalizarea etc ( dar acestea se rezolva prin trimiterea aparatului si a obiectivului la calibrat). Calitativ, pozele sunt foarte bune. NIkon 18-140 iarasi ar putea fi un obiectiv pentru ceea ce cautati. Fiind un all round e bun cam pentru orice situatie. Singurul minus e cel al diafragmei, care este mai inchisa fata de cea de la Sigma, dar lungimea focalei 18-140 il va face obiectivul ideal pentru vacante. Obiectivul de la NIkon de Black Friday ajunge in jur de 1200 lei, deci are un pret foarte bun pentru ceea ce ofera. Daca exista posibilitatea de a le testa inainte de a le cumpara, nu ezitati acest lucru! Dintre un obiectiv de portret si un zoom recomand pentru inceput zoom-ul deoarece se poate folosi in mai multe situatii de fotografiere. Un accesoriu important care il recomand este cel al achizitionarii unui trepied. Pentru alte detalii nu ezitati sa ma contactati. :)
Totoescu George
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mai 04, 2014 11:23 am

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde moaartea » Lun Feb 22, 2016 9:31 pm

da...ca sa faci poze mai bune ai nevoie de un obiectiv mai bun....fals!!!

rand ai nevoie de:

- un curs foto care sa te invete chestile tehnice de baza, sti tu(sau de fapt nu cred ca sti) ce e aia diafragma, iso, timp, balans de alb cand se folosesc valori mari sau mici la fiecare din acestea 4...etc
- sa te familiarizezi cu aparatul tau foto, sa sti fiecare setare ce face si cum functioneaza si cum interactioneaza cu celelalte setari, ce setari sa folosesti in situatia data
- multe poze ca sa prinzi experienta si sa vezi ce iti merge si ce nu e ok si pe urma sa sti cum sa schimbi acest lucru
- sa te familiarizezi cu un program de editare cat de basic sau complicat depinde de tine, dar daca sti sa umblii un pic la contrast,balans de alb,sharp, poate si crop in prelucrare ai sa vezi ca pozele pot arata muuult mai bine decat jpg-urile din aparat
- acum dupa ce stii tot de mai sus poti incepe sa te gandesti ce obiective iti trebuie si ce vrei sa iti iei in primul rand in functie de focala care ai nevoie, cat de rapid sa fie obiectivul (f1,8 sau poate iti e suficient f4??), daca ai nevoie sau nu de zoom, etc etc

p.s. sunt curios daca ai citit macar toate paginile din manualul aparatului si daca ai inteles ce scria pe acolo?...as face pariu ca raspunsul este nu...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde Plesoianu Marius » Lun Feb 22, 2016 10:53 pm

Daca s-a inregistrat pe nikonisti, probabil omul stie ce e isoul, diafragma si timpul de expunere. :mrgreen:
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde moaartea » Mie Feb 24, 2016 1:08 am

Plesoianu Marius scrie:Daca s-a inregistrat pe nikonisti, probabil omul stie ce e isoul, diafragma si timpul de expunere. :mrgreen:


pai tocmai...ca multi nici macar nu au citit manualul camerei/aparatului foto , apai cum sa mai citeasca si altceva legat de fotografie....erau care intrebau cum se pune d800-le in modul complet auto ca nu gaseau butonul(parca aici era asa ceva)...deci tu ai pretentii ca lumea sa stie ce sunt alea iso/diafragma/timp, cum se folosesc si DECE alegi o valoare fata de alta valoare...???? erau pe aici care spuneau ca ei folosesc f8-f11 si iso 100 in interior, si pun blitz, "ca sa iasa pozele clare si sa aiba calitate buna"....sunt atatia care intrebau de obiective daca isi cumpara un tele in loc de wide daca fac poze mai bune, ca au numele alea(adica distanta focala) mai mari si ei credeau ca alea "scot" poze "mai bune" .... nu mai are rost sa spun mai multe....din asta eu sugerez la toata lumea sa citeasca chestiiiiiiiiiile de baaaaaazzzzzzaaaaaaaaa in fotografie si apoi sa intrebe ce si cum...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde ovidiuandrei » Joi Feb 25, 2016 3:08 pm

Intradevar nu am avut timpul necesar unui curs, nici nu stiu daca voi avea.Si sincer cu ce ma avantajeaza un curs cand eu fotografiez doar in timpul liber??din cate am citit obiectivele de kit sunt in general mai slabe, tocmai din cauza asta am intrebat ce ar fi mai bun si sunt constient ca am multe de invatat, dar cu timpul si facand cat mai multe poze voi reusi!
Multumesc mult pentru pareri si cand voi ajunge in tara voi achizitiona 35 sau 50mm inca nu sunt hotarat pe deplin,voi citi mai multe despre ele si cat mai multe feedback-uri si sper ca voi lua decizia corecta.
ovidiuandrei
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 12, 2016 7:22 pm

Re: Utilizator nou de DSLR!

Mesajde mumus » Joi Feb 25, 2016 4:03 pm

Ptr invatat si timp liber, lentila de kit este ideala.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron