Acum este Joi Mar 28, 2024 6:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in timp ?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 13, 2016 3:27 pm

mircea812 scrie:As adauga d-le Grozescu, referitor la DL, prezenta meniului de dslr :) . Poate parea un lucru minor dar pentru mine nu este.


Sunt multe avantaje, dar din păcate nu le știm decât din „reclame”.

Nici măcar manualul de utilizare nu e disponibil, necum niște review-uri cumsecade.

După ce apare manualul, vedem cât de aproape de DSLR este meniul (asta din partea cuiva care are Coolpix A) :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 13, 2016 3:29 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Pe mine ma incanta mult mai mult faptul ca aceste DL-uri utilizeaza sistemul clasic de iluminare Nikon ...


Presupun că vă referiți la patina de flash care e compatibilă cu flash-urile pentru DSLR-uri.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde ikraft » Lun Mar 14, 2016 5:51 am

nu vreau sa deviez mult de la topic, zic doar pe scurt ca nu pot sa cred ca aspectul exterior al unei lentile sa se deterioreze atat de mult, in conditii de utilizare normale (deci nu intensiv). Iar banda de protective ar rezolva orice problema. Sint ceva poze pe site-uri de vanzare, gen ebay in SUA, si cele de mina a 2a arata bine.

Despre DL, e cu 50% mai gros decat Coolpix A si are sensor de 1inch fata de DX. Un Coolpix A, intra destul de lejer in buzunar. Nu stiu daca DL va fi la fel. Problema la Coolpix A este autofocusul cam incet in lumina slaba, sau nu I-am gasit eu vreo setare mai buna. Altfel mi se pare o camera cu un pret sensational, mai ales acum.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde mircea812 » Lun Mar 14, 2016 9:24 am

ikraft scrie: Problema la Coolpix A este autofocusul cam incet in lumina slaba, sau nu I-am gasit eu vreo setare mai buna. Altfel mi se pare o camera cu un pret sensational, mai ales acum.


O gasisem de sarbatori la 1500 de lei dar af-ul era groaznic. Cateodata Nikon face camere de parca nu vrea sa le vanda. Ce mare branza era sa puna Af-ul din Nikon 1?
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori