Acum este Vin Apr 26, 2024 10:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in timp ?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in timp ?

Mesajde cox » Mie Mar 09, 2016 8:48 pm

Salutari Nikonistilor !

Sunt in cautarea unei optici wide, luminoase si lejere, ceva in jurul focalei de 20mm cu AF. (greutate pana in max 500 grame, ideal 300-400 grame).Dpmdv, pentru ce am nevoie, focala de 20mm este suficient de wide mentinand inca un nivel acceptabil al deformatiilor,

Am eliminat Nikon 14-24, 16-35 si Sigma 20 1.4 datorita greutatii lor, iar ,,vechiul'' Nikon 20 AFD f2.8 este lejer dar nou sau sh in conditii bune il gasesc doar la preturi absurde.(aparte ca sharpul la Nikon 20 f2.8 la deschiderea sa maxima lasa de dorit).

Acest Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S mi-a placut foarte mult, in special close-up la f1.8 , o calitate exceptionala a imaginii, sharp de exceptie , microcontrast, deformatii si aberatii cromatice minime.
Tratamentul nano si greutatea redusa sunt, dpmdv, deasemeni un punct in favoarea achizitionarii lui.

Am fost tentat sa il achizitionez dar ...

... dar ,,din pacate'' am avut ocazia sa vad ,,pe viu'' un exemplar cu o folosinta de cca 3-4 luni in posesia Ginei Buliga - Ambasador Nikon si a lui Bogdan Comanescu.
Aspectul era deplorabil, scrisul de pe ,,inele'' decolorat de soare si pe alocuri chiar sters ...
Am vorbit cu ei, mi-au spus ca l-au folosit foarte mult in conditii de reportaj urban, dar totusi sincer nu ma asteptam sa vad o optica Nikon degradata atat de mult intr-un interval relativ scurt de timp.
Pentru ei care au ,,cu imprumut'' optici Nikon, uzura estetica nu-i afecteaza, si poate l-au folosit cu mai putina atentie decat un ,,posesor de rand''.

Am ramas dezamagit, pentru ca o degradare atat de rapida si ,,abrupta'' in ceea ce priveste aspectul, il face dificil in al putea revinde in cazul in care vreau sa il achizitionez doar pentru utilizare temporara (cca un an de zile, exclud varianta inchirierii).

Ma adresez in special celor care sunt in posesia acestui obiectiv Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S si il folosesc de cel putin 3 luni (dar daca aveti pareri chiar nefiind posesori sunteti bineveniti in a prezenta un punct de vedere), de a se exprima in privinta degradarii aspectului in timp si a afidabilitatii functionarii AF-ul .

Repet, obiectivul asa nou cum l-am probat in diverse ocazii ( magazine si intalniri de nikonisti), mi-a placut foarte mult dpdv al imaginii finale, dar constructiv dupa ce l-am vazut uzat de 3-4 luni m-a lasat fara cuvinte ...

Tentatia este cu atat mai mare cu cat a revenit in oferta pe ys si nu numai, la un pret fff bun.

Inca odata : orice pareri, sfaturi, alternative, linkuri sunt bine venite din partea oricaruia dintre voi.

Multumesc !
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 10, 2016 12:04 am

cox scrie:Tentatia este cu atat mai mare cu cat a revenit in oferta pe ys si nu numai, la un pret fff bun.

Inca odata : orice pareri, sfaturi, alternative, linkuri sunt bine venite din partea oricaruia dintre voi.


La specificațiile cerute nu prea are concurență, deci nu prea aveți alternative.

Așa că luați-l și aveți grijă de el.

Dacă vreți să-l revindeți ulterior (m-ar mira, dar fiecare cu planurile sale) ați putea să-l protejați cu bandă de bună calitate (ex. Gaffers tape sau similar).
Pe vremuri așa se făcea și cu aparatele, și arătau ca noi (neatinse) după ani de zile, cu toate că erau de fapt intens utilizate.
Astăzi se vede aceeași soluție la Taxi-uri :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde cox » Joi Mar 10, 2016 12:10 am

Multumesc din suflet !
Coincidenta sau nu, v-am trimis cu cateva zeci de secunde in urma MP, poate imi mai dati ceva detalii acolo ...
Cu Stima !

PS Ideea cu bandă de bună calitate (ex. Gaffers tape sau similar) este foarte buna si fatibila, fiind optica fixa ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 10, 2016 1:11 pm

Ce parere ai despre noul 24mm 1.8g?
Deformarea este mai mica, pretul cam acelasi, sharpnessul este putin mai crescut (principalul motiv pentru care l-as lua) singurul dezavantaj este deschiderea cu 20% mai ingusta.
Ma gandesc sa aleg ca wide 24-ul in locul 20-ului.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde cox » Sâm Mar 12, 2016 1:45 pm

Noul 24mm 1.8g l-am vazut si probat doar foarte putin.
Urmeaza sa ma intalnesc cu un posesor sa aprofundez, insa mai mult din curiozitate.
Nu vreau 24mm pentru ca pe aceasta focala am deja alt obiectiv si am nevoie de 20mm de focala pentru campul de profunzime si ,,campul de incadrare'' cu 20% mai mare.
Poate 20% pare putin, dar ,,pe teren'' percep altfel diferenta.
La 24 1.8, daca nu te intereseaza strict f1.8, exista foarte multe alternative, depinde de utilizare.
Multumesc pentru interventie,
Lumina Buna !
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 13, 2016 12:46 am

Vedeți că prin iunie apare Nikon DL18-50 1.8-2.8.

Eu cam trag cu ochiul la el. Se pare că va fi interesant și la filmare, nu doar la fotografiere.

Da, captorul e doar de 1", dar AF continuu la 20fps, filmare la 4k, 120fps la Full HD, 240fps la 720p, display rabatabil, sincron flash pe la 1/1000s, etc.

Și intră într-un buzunar mai mare, la un preț cu tot cu aparat cât un 20/1.8 ne-redus :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Dum Mar 13, 2016 12:47 am, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Mar 13, 2016 12:47 am

No text - trimis din greșeală.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde cox » Dum Mar 13, 2016 1:39 am

Interesantă informația cu Nikon DL
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde mircea812 » Dum Mar 13, 2016 9:17 am

As adauga d-le Grozescu, referitor la DL, prezenta meniului de dslr :) . Poate parea un lucru minor dar pentru mine nu este.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Este Nikon 20mm f/1.8G ED AF-S afidabil si robust in tim

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mar 13, 2016 10:20 am

mircea812 scrie:As adauga d-le Grozescu, referitor la DL, prezenta meniului de dslr :) . Poate parea un lucru minor dar pentru mine nu este.


Pe mine ma incanta mult mai mult faptul ca aceste DL-uri utilizeaza sistemul clasic de iluminare Nikon ... (Nikon 1 nu ofera aceasta facilitate, iar Coolpix-urile nu au senzor de 1 inch ;) ... A-ul a fost un produs de nisa cu viata extrem de scurta)

Desi interesante, acesti hibrizi nu cred ca vor fi solutia de rezerva nici macar pentru amatorii entuziasti ... (impresia mea e ca vor avea (cam) aceeasi soarta ca si Coolpix-ul A: produse de nisa)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron