Acum este Vin Apr 19, 2024 5:58 am

Articole Nikonisti.ro

Cum influenteaza distanta focala zona de "clar"?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Cum influenteaza distanta focala zona de "clar"?

Mesajde sfedu » Joi Mar 24, 2016 5:25 am

Salutare. Ajutati-ma cu o mica lamurire. Spre exemplu la o distanta focala de 35mm si f1.8 fata de 85mm f1.8 care este diferenta dintre zona de "clar" in profunzime in aceste situatii? Daca ne referim la o persona ca subiect, zona dintre varful nasului si ureche ( cu focalizarea pe ochi) cum difera la distantele focale si diafragma amintita?
Multumesc.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Cum influenteaza distanta focala zona de "clar"?

Mesajde berila_mz » Joi Mar 24, 2016 7:39 am

Ai Android? Eu folosesc DoF Calc care iti da informatia asta in functie de "setari".

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Cum influenteaza distanta focala zona de "clar"?

Mesajde moaartea » Joi Mar 24, 2016 9:52 am

eu nu prea am inteles ce vrei sa spui...daca vrei sa sti care e dof-ul si sti distanta pana la subiect poti afla dof-ul simplu folosind un dof calculator cum s-a spus mai sus.

daca vrei sa spui ca pastrezi ACEEASI incadrare la persoana(sa zicem un plan mediu) si odata folosesti 35 f1.8 si odata 85 f1.8 atunci vei avea acelasi dof(atata timp cat pastrezi in poza finala aceeasi incadrare a persoanei)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Cum influenteaza distanta focala zona de "clar"?

Mesajde DannyMC » Joi Mar 24, 2016 10:33 am

+1
Asa mai adauga ca desi DoF-ul va fi identic pentru incadrari identice, aspectul fundalului va fi complet diferit, el fiind mult msi omogen in cazul focalei lungi.
De fapt toata imaginea va arata diferit si din cauza diferentelor de perspectiva ale celor doua obiective.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum influenteaza distanta focala zona de "clar"?

Mesajde sfedu » Joi Mar 24, 2016 12:25 pm

Vroiam sa stiu daca avand aceeasi incadrare si cu 35mm si cu 85mm si aceeasi diafragma, daca in aceste situatii se schimba dof-ul. Acum am inteles, schimbarile sunt la aspectul fundalului, iar dof-ul ramane acelasi. Multumesc.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori