Acum este Joi Mar 28, 2024 10:08 pm

Articole Nikonisti.ro

Lightroom nu imi recunoaste lentila

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 25, 2016 2:39 pm

Voi chiar credeti povestea cu distanta hiperfocala ??? (ca la infinit vei avea aceiasi calitate a imaginii ca in punctul/planul de focalizare)

Voi chiar vedeti/distingeti numarul autobuzului cand acesta vine de la "infinit", iar focalizarea e pe "bunaciunea" de linga voi, din statie ?!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde mumus » Vin Mar 25, 2016 3:06 pm

Ideea este ca ai totul mai in focus decat daca focalizezi oriunde in alta parte.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde mumus » Vin Mar 25, 2016 3:23 pm

Daca prind vreme buna fac poza de la geam, ca se vede pana la vreo 6 km. Si vei vedea ca este diferenta mare.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 25, 2016 4:36 pm

mumus scrie:... mai in focus decat daca focalizezi oriunde in alta parte.


"Mai in focus" decat in planul de focalizare nu exista ... deci daca focalizezi la 6m, nu vei avea focalizare la 6 km. Ca ti se pare tie ca distingi ceva detalii din zona aflata la 6 km ... e altceva. Nici in print, planul de focalizare nu va avea aceeasi claritate ca planul aflat la 6 km ...

Chiar si planul de focalizare vazut printr-o lentila oarecare, va fi blurat pe margini ... (din aceasta cauza obiectivele bune sunt performante la marginile imaginii; in centru toate sunt bune daca sunt centrate corect); nici macar plan de focalizare nu vedem noi (planul este infinit) real, ci doar un "cerc" definit de intersectia planului de focalizare cu obiectul respectiv (presupunem ca acest obiect e o sfera perfecta) ...

Optica, matematica, fizica si chimia sunt niste stiinte exacte, iar principiile lor nu pot fi combatute asa de usor fara riscul castigarii unui Nobel ... daca vorbim de literatura, totul devine subiectiv si pina si Cartarescu poate fi nominalizat.

DOF nu vine de la deep of focus, ci de la deep of field (camp de profunzime); orice camp (magnetic, optic, electric), are un punct de maxim (in planul de focalizare) ... aparatul capteaza acest camp, dar planul de focus (cu concentratie maxima sau cu cea mai buna acuitate vizuala) va fi unul singur; in fata si in spatele lui totul va fi mai mult sau mai putin out-of-focus sau blurat, deci nu vor avea aceeasi acuitate vizuala.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde mumus » Vin Mar 25, 2016 4:40 pm

Presimt ca tu nu ai incercat acest tip de fotografiat.
Ps: la ultra wide se vad rezultate spectaculoase, de la f4 in sus la mine la tokina 11-16 este chiar ok, pun focusul pe manual il reglez la 1.2 metri si am in focus mai tot.
Acest tip de fotografiat merge bine pe orice wide sau ultrawide.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 25, 2016 5:42 pm

mumus scrie:Presimt ca tu nu ai incercat acest tip de fotografiat.
Ps: la ultra wide se vad rezultate spectaculoase, de la f4 in sus la mine la tokina 11-16 este chiar ok, pun focusul pe manual il reglez la 1.2 metri si am in focus mai tot.
Acest tip de fotografiat merge bine pe orice wide sau ultrawide.


Corect spus "mai tot" ... dar acest "mai tot" e doar parerea ta; altcineva poate si va avea alta impresie/parere. O imagine tridimensionala nu va putea fi proiectata intr-un plan in mod perfect, dar ochiometric ... (obiectivul nu e perfect, noi nu suntem perfecti, uneori ne compensam, alteori ne de-compensam).

Focalizarea la distanta hiperfocala se aplica la toate obiectivele, doar ca trebuie schimbata calitatea "ochiometricului".

Un exemplu simplu e consultul oftalmologic pentru reteta de ochelari: ti se pune un "obiectiv" si cu acel obiectiv vezi perfect focalizat la o anumita distanta (uzuala, la care se considera ca privesti in procent majoritar, cam 2-4m); acei ochelari for folosi o distanta hiperfocala (desigur aproximativ, nu matematic, ci ochiometric) care te lasa sa vezi autobuzul de la 6km, dar numarul acestui autobuz il vei citi/deslusi numai de la distanta la care lentila ochelarilor focalizeaza; la fel si in fata ta: vezi groapa, dar nu si detaliile gropii ... ca sa vezi si detaliile gropii trebuie sa focalizezi pe groapa, nu pe autobuzul care se apropie. [ exemplul nu e unul pur matematic, ci o analogie simplista in care planul de focalizare e asimilat unui DOF intre 2-4m, iar creierul uman face toate reglajele suplimentare ].

In mod clar, aceasta tehnica e mai usor de folosit cu obiective wide, insa tot ochiometric se face aprecierea imaginii; in mod cert, marginile vor fi diferite de centru sau planul de focalizare. Tehnica incearca sa pacaleasca ochiul, dar un rol important il are creierul nostru, care ne spune ca ... "merge si asa" si totul pare ca ar fi in focus; pe cifre se cam schimba treaba ;)

Desi pare ca am deviat de la subiect, o oarecare legatura exista cu modulele de corectie pe care majoritatea le foloseste din comoditate in principal.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde mumus » Vin Mar 25, 2016 6:48 pm

Ochiul uman are iris, pupila, muschi, etc... nu face creieru' singur nimic :) La consult este iarasi alta mancare de peste, nu 2-4 metri :)

Fotografia facuta cu focus la distanta hiperfocala va fi mult mai sharp, de unde probabil si 'iluzia' de totul in focus.
Uneori poate fi confundata chiar si cu HDR-ul.


Multi renunta sa incerce fotografiatul cu focusul la hiperfocala ptr ca regleaza focusul se uita in vizor si vad blur :))) dar poza va iesi ok :) ceea ce ei nu vor sti ptr ca renunta sa faca poza.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Mar 25, 2016 7:46 pm

Deci pana in 2 metrii iese cu blur vizibil apoi blurul nu este la fel de pronuntat sau care e the catch? :mrgreen:
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde mumus » Vin Mar 25, 2016 8:26 pm

Hyperfocal pro pe android, si intelegi repede tot. Sau un search pe net, google-it :)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Lightroom nu imi recunoaste lentila

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mar 25, 2016 8:47 pm

mumus scrie:Ochiul uman are iris, pupila, muschi, etc... nu face creieru' singur nimic :) ...


Daca tot nu face nimic creierul ... n-ar fi bine sa-l extirpam ?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori