Acum este Mar Apr 16, 2024 8:46 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandare service

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Recomandare service

Mesajde bratudan » Vin Apr 01, 2016 1:11 pm

Buna ziua!
Imi poate recomanda cineva un service care sa imi repare niste chestii minore la un Nikon 24-70 mm f2.8? Este vorba de niste beringuri (asa am inteles ca se cheama), au produs un usor joc intre cilindri si desi nu afecteaza functionarea obiectivului ma enerveaza ca are acel joc.
Intreb pentru ca nu as vrea sa apelez la Skin/Restart intrucat sunt in afara posibilitatilor mele financiare. Kamerawerk e o optiune buna (nu le fac reclama) insa nu au aceste beringuri.
Daca nu am respectat politica site-ului din intamplare, rog anticipat sa fiu iertat si ii rog pe cei care au eventuale propuneri, in cazul in care nu este voie sa le faca publice, sa mi le trimita pe mesaj personal (PM)
Va multumesc!
bratudan
 
Mesaje: 455
Membru din: Vin Aug 19, 2011 8:46 am

Re: Recomandare service

Mesajde mumus » Vin Apr 01, 2016 1:24 pm

Nu RESTART! :-)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Recomandare service

Mesajde bratudan » Vin Apr 01, 2016 1:35 pm

mumus scrie:Nu RESTART! :-)

Stiu!
Am zis- n-am bani de ei!
Altii? Nu e grav, insa imi sta pe creieri...
bratudan
 
Mesaje: 455
Membru din: Vin Aug 19, 2011 8:46 am

Re: Recomandare service

Mesajde lefteralexandru » Vin Apr 01, 2016 1:35 pm

Incearca si service-ul F64.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Recomandare service

Mesajde bratudan » Vin Apr 01, 2016 1:41 pm

Nu apeleaza la Restart? Asigura ei partea de service?
bratudan
 
Mesaje: 455
Membru din: Vin Aug 19, 2011 8:46 am

Re: Recomandare service

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Apr 01, 2016 4:05 pm

bratudan scrie:Nu apeleaza la Restart? Asigura ei partea de service?


Sigur ca tot Restart-ul le repara, doar ca vin din partea F64; e posibil ca relatiile sa fie mai bune intre un dealer agreat si service-ul oficial, dar eu n-as baga mina in foc (e posibil chiar sa dureze mai mult ?!)

Ref. la reparatia in sine: acei rulenti (bearings) sunt piese de schimb pe care numai un service autorizat Nikon ii poate obtine conform noii (care e de fapt cam veche deja) politici Nikon. Niciun service independent nu mai este aprovizionat de Nikon, in nicio tara din lume. Deci ori Restart, ori stai cu ei asa.

Nu vreau sa te sperii sau sa te fortez in niciun fel sa-l trimiti in service, dar daca acei rulmenti sunt uzati, ei pot produce uzuri premature si altor angrenaje si in final costul reparatiei sa fie mult mai mare decat cel al inlocurii unor rulmenti; acel joc in mod sigur se va accentua, iar frecarile unor elemente descentrate conduc la decalibrari si alte efecte nedorite.

Sfatul meu ar fi sa comanzi acei rulmenti (bearings), pentru ca sigur nu-i au pe stoc (sau foarte probabil) si sa duci aparatul cand piesele sunt in stoc si rezervate pentru tine; intre timp concepi bugetul ... [ banuiesc ca ai facut deja o constatare si defectul a fost confirmat de service ? nu de alta, dar s-ar putea chiar acum sa mai fie nevoie si de altceva de schimbat ... daca fentezi pe cineva, asteapta-te sa fi si tu fentat in replica ;) ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare service

Mesajde bratudan » Vin Apr 01, 2016 4:20 pm

Multumesc frumos de ajutor!
Deci nu e o simpla intamplare, faptul ca service-uri precum Kamerawerk nu au acestea bearing-uri.
Aveti idee cam cat ar costa la Restart aceasta interventie, asa aproximativ? Si niste cauciucuri de zoom largite pentru a fi schimbate?
bratudan
 
Mesaje: 455
Membru din: Vin Aug 19, 2011 8:46 am

Re: Recomandare service

Mesajde mumus » Vin Apr 01, 2016 4:44 pm

La restart majoritatea apeleaza cu o problema si se intorc cu doua, sau mai multe...
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Recomandare service

Mesajde Dimitriyus » Vin Apr 01, 2016 5:28 pm

Eventual încerca și aici
http://www.servicefoto.ro/mob/index.html

Eu am fost cu o problemă minora la d700 si omul mi s-a părut onest și mi-a luat mai puțin decât anunțase inițial.
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Recomandare service

Mesajde bratudan » Vin Apr 01, 2016 6:57 pm

Multumesc pentru sugestii!
S-a mai lovit cineva de problema asta? Aveti idee la ce costuri se ajunge? Nu am raspuns la intrebarea de mai sus. Diagnosticul l-au facut cei de la Kamerawerk cu care de altfel am o experienta f placuta, insa nu au pe stoc aceste bearings.
bratudan
 
Mesaje: 455
Membru din: Vin Aug 19, 2011 8:46 am


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron