Acum este Joi Mar 28, 2024 10:55 pm

Articole Nikonisti.ro

28mm 2.8D vs 35mm 1.8G

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: 28mm 2.8D vs 35mm 1.8G

Mesajde moaartea » Lun Apr 11, 2016 10:21 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Mare atentie ca acel 28/2.8D este un obiectiv FF si care montat pe un aparat DX (D90) va avea un unghi de cuprindere similar unuia de 42mm ... deci ceva mai ingust decat cel de pe 35mm (care este nativ DX montat tot pe DX).


...cum naiba sa fie mai ingust 28mm 2.8d-ul montat pe un senzor corp decat 35-ul 1.8g dx??? probabil ati petrecut prea mult in seara precedenta inainte sa scrieti acel mesaj.... :twisted: :mrgreen: :D...asa s-ar mai intelege
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: 28mm 2.8D vs 35mm 1.8G

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Apr 12, 2016 7:12 am

moaartea scrie:... probabil ati petrecut prea mult in seara precedenta inainte sa scrieti acel mesaj ...


Nu e si cazul de fata, desi recunosc ca portiunea de dupa punctele de suspensie (completarea) e o formulare nefericita si gresita pe care mi-o asum si sper ca toti sa fie mai fericiti.

Cat despre termenul "nativ DX" aplicat 35-ului DX, ea se refera la faptul ca obiectivul este proiectat sa acopere senzorul DX.[exista 35/1.8G ED, 35/2 si alte 35-uri care sunt obiective "native FX" si care acopera complet senzorul FX]
Ca obiectivul se poate monta fizic si pe aparate FX este foarte adevarat (si n-a contestat nimeni acest fapt), dar lumina proiectata pe senzorul FX nu-l va acoperi decat partial, rezultand o zona in cadru complet lipsita de informatie.
Termenul de vignetare este un pic fortat in acest caz, fiind in realitate o lipsa de acoperire a senzorului sau asa-zisa vignetare mecanica (diferita de vignetarea optica sau cea naturala) cu implicatii si asupra FOV. Unele obiective DX acopera mai bine un senzor FX, altele mai putin bine (functie de constructia obiectivului si formula optica adoptata).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: 28mm 2.8D vs 35mm 1.8G

Mesajde lefteralexandru » Mar Apr 12, 2016 11:09 am

Cat despre termenul "nativ DX" aplicat 35-ului DX, ea se refera la faptul ca obiectivul este proiectat sa acopere senzorul DX.[exista 35/1.8G ED, 35/2 si alte 35-uri care sunt obiective "native FX" si care acopera complet senzorul FX]


Poate chestiunea de care nu esti tu lamurit este ca oricare dintre acele 35mm , puse pe D90 sau orice DX vor acea acelasi unghi de cuprindere. In nici un caz 35mm f1.8 g care e conceput pentru dx nu va fi mai wide decat af-d 35mm f2 d ex. care e pt FX, ambele sunt 35mm si ambele suporta un crop factor de 1.5 in cazul de fata.

La partea cu vignetarea asa e , obiective dx pe fx sunt solutii de compromis in cazul acelui 35 f1.8 poti obtine in urma crop-ului un cadru ceva mai wide pe fx decat pe dx . Eu am si dx si fx am si acest 35 cu 1.8 si nu m-am simtit tentat sa il folosesc pe full frame mai mult decat pentru un test.

Si sa revenim ontopic parerea mea ca pentru strada 28 sau 35 pe dx sunt ok , pentru arhitectura ar fi de preferat ceva mai wide ca tokina 11-16 de ex.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: 28mm 2.8D vs 35mm 1.8G

Mesajde mumus » Mar Apr 12, 2016 11:49 am

Cateodqta nici tokina nu este destul de wide :-)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori