Acum este Sâm Apr 20, 2024 5:47 am

Articole Nikonisti.ro

Clauza garantie de toata jena

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Clauza garantie de toata jena

Mesajde kum » Vin Mai 13, 2016 5:40 pm

Salut,
sunt incepator in ale fotografiei, asa ca e oarecum normal ce am patit. Dar voi povesti aici, poate vor mai fi si altii in situatia mea si nu vor lua aceeasi pacaleala.

Cum spuneam, proaspat posesor de D5300, am mai luat:
- un 18-55 VRII
- un 50-200 VR
Ambele inca in garantie... Apoi m-am gandit sa-mi completez arsenalul si cu un 50 1.8. Am gasit unu inca in garantie, pretul mi s-a parut OK, mi l-a trimis omul cu verificare la livrare. L-am studiat cu lupa, nu am vazut nici un semn. Am tras cateva cadre cu el, totul functiona, am scos banu' si-am platit.

Apoi am inceput sa testez, sa ma joc, sa invat. Cu toate 3. Mi s-a parut mie ca 50-ul parca nu e asa sharp, dar am crezut ca nu le stiu eu inca... Dar, pe masura ce imi clarificam notiunile de baza si trageam, nu se modifica nimic. Pur si simplu 18-55-ul focuseaza corect iar 50-ul e in balarii.

Am mai intrebat pe unu', pe altu' si toti mi-au zis ca e posibil sa necesite o calibrare. Asa ca am pus mana pe telefon si am sunat la F64. Le-am explicat situatia, le-am trimis pe email 2 poze facute in aceleasi conditii (cu trepiedul) cu 18-55 si cu 50 unde se vede din avion ca 50-ul e la baie, mi-au zis sa fac RMA si sa le trimit lor obiectivul

Toate bune si frumoase, numai ca azi am primit urmatorul mesaj:

Buna ziua, Ne pare rau sa aflam de situatia cu care va confruntati. Mentionam ca operatiunea de calibrare / curatare / schimb kit cauciucuri este o operatiune de mentenanta care nu este acoperita de garantie, lucru prevazut si in certificatul de garantie. Acest lucru implica faptul ca obiectivul poate fi calibrat / curatat / schimbat cauciucuri doar la service-ul autorizat Nikon. La costurile de service se adauga costurile de transport. Mai mult decat atat, durata acestei operatiuni este cuprinsa intre 15 si 60 zile.
...
In cazul in care primim refuzul dumneavoastra pentru reparatie, in functie de service-ul la care s-a trimis produsul, se va percepe o taxa de diagnosticare/retragere din service care este de minim 80 de lei in functie de complexitatea defectului constatat.
...


OK... norocul meu ca nu am apucat sa le trimit obiectivul. Cat poate sa coste? m-am gandit? Ei bine, dau telefon la Skin si primesc raspunsul: intre 300 si 400 de RON.

Am citit review-urile de pe F64 ale acestui obiectiv si m-am lamurit: e cam ca la loz in plic... daca ai noroc sa-l nimeresti OK din prima, atunci e un obiectiv bun. Daca il nimeresti decalibrat, apoi poti sa-l dai inapoi (daca te prinzi in timp util) sau sa-l vinzi la prosti ca mine.

Mi se pare de toata jena clauza din garantie precum ca:
Garantia nu acopera:
a) mentenanta periodica necesara (calibrare, curatare)...

Cum e posibil sa te eschivezi in halul asta? Mentenanta periodica my ass... Pai daca-mi ceri 3-400 de ron periodic, ce dracu' sa fac eu cu un asa obiectiv? In 2 ani sa dau pe "mentenanta periodica" tot atat cat am dat pe el?

Asta e, sunt constient ca traim in tara in care traim si din acest motiv "vina imi apartine". Dar nu ma pot impiedica sa nu afirm: F64 si Skin sunt de toata jena! Unu pentru ca le comercializeaza si altul pentru ca se sustrage de la a repara un defect care e posibil sa fie din fabrica.
Nici macar nu mi-au zis ca: dom'le, daca se constata ca e din vina dv. (datorita unei exploatari necorespunzatoare sau unei lovituri) veti plati operatiunea. Daca e din fabria, o facem gratis. Asa ar fi fost normal. Dar ei mi-au servit-o din prima: nu este acoperit de garantie. Pa!
kum
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Mai 13, 2016 8:10 pm

Esti din Bucuresti?
Ai putea rezolva ceva daca te duci personal.
Da cu 50-ul pot aparea multe probleme datorita diafragmei deschise, eu il am pe al meu pe +5, pe vechiul 5200 majoritatea pozelor imi ieseau cu backfocus am fost sfatuit sa ma duc in garantie dar cand am auzit ca se percepe 200 lei pentru calibrare am zis sa imi iau alt aparat, pe obiectiv am dat ~700.
Treaba cu calibrarea e cam principalul motiv pentru ca investesti intr-un body mai potent, mai am un 24mm 1.8G care il am pe +14.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde kum » Vin Mai 13, 2016 8:46 pm

Pai mie mi-au cerut 3-400 de ron.
kum
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Mai 13, 2016 9:06 pm

kum scrie:Pai mie mi-au cerut 3-400 de ron.


Consulta tabelul de manopera si opertiuni service de pe nikonisti.ro la rubrica obiective prime unde diagnosticarea costa 165 lei, restul operatiunilor avand pret in functie de evaluarea produsului http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20manopera%20operatiuni%20service%20Nikon.pdf
Fişiere ataşate
ScreenShot001.jpg
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde kum » Dum Mai 15, 2016 4:28 pm

Eu as fi curios sa vad ce ar spune firma Nikon despre clauza din garantia oferita la noi, clauza care zice ca:
5.2 "Garantia nu acopera: a) mentenanta periodica necesara(calibrare, curatare) si reparatia sau inlocuirea de parti din cauza uzurii normale (grip cauciucuri, capace de protectie display/conectori etc);"


in conditiile in care cei de la nikon afirma ca:
Echipamentul dumneavoastră Nikon este garantat împotriva oricăror defecte de fabricaţie timp de un an de la data achiziţionării. În cursul acestei perioade, reparaţiile sau reglajele se vor realiza gratuit în orice unitate de service autorizată Nikon, numai la prezentarea cardului internaţional de garanţie de service Nikon împreună cu chitanţa sau o altă dovadă a achiziţiei.


cei de la service mai mentioneaza ca:
Restart Service a scris pe 06-05-2016 la 11:51
Conform ceriticatului de garantie art 5.2 calibrarea este o operatiune de mentenanta si se efectueaza contra cost. Mentionam ca aceasta operatiune se efectueaza gratuit in primele 6 luni de la achizitie, o perioada considerata suficienta in care pot fi depistate eventualele erori. Cu stima


6 luni nu sunt 1 an, cat zice firma Nikon. Cred ca un email direct la NIKON ar lamuri situatia. Eventual in CC pus CEO-ul

Michio Kariya
Fuji Bldg., 2-3, Marunouchi 3-chome,
Chiyoda-ku, Tokyo
100-8331, Japan
kum
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Mai 15, 2016 9:36 pm

Da mail la nikon + plangere la OPC unde sa explici ce si cum.
Cu putina galceava s-ar putea sa rezolvi ceva.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde mumus » Mie Mai 18, 2016 1:41 pm

Daca e cumparat sh, din cate stiu, garantia nu este transmisibila.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Mai 18, 2016 2:21 pm

Mie nu mi s-a cerut niciodata buletinul cand am bagat un produs in garantie, garantia e pe produs nu pe persoana.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde emil » Mie Mai 18, 2016 4:37 pm

Garantia "standard" este pe produs, dar garantia extinsa (cea de 2 sau 3 ani, nu mai stiu cum e acuma) este pentru primul proprietar.
Parca asa tin minte ca scrie si in garantie ca garantia extinsa este valabila doar pentru primul proprietar. O solutie este (daca il cunosti pe vanzator) ca atunci cand trebuie trimis in service sa-l trimita el, astfel garantia extinsa va aparea pe numele lui.

Posibil sa fi fost cazuri cand nu s-a cerut buletin pentru garantia extinsa, dar conform regulilor ei pot sa-ti refuze daca nu esti primul proprietar si ai trecut de garantia standard (cea de 1 an).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Clauza garantie de toata jena

Mesajde kum » Joi Mai 19, 2016 11:49 pm

Garantia este standard si este cea oferita de Nikon: 2 ani. Obiectivul se afla inca in garantie (e cumparat in martie 2015). Garantia este pe produs, nu pe cumparator.

Oricum, cei de la f64 sunt niste nesimtiti pentru ca nu mi-au facut public comentariul meu la acest obiectiv in care povesteam ce s-a intamplat. Romani pana la capat.

Cum mama ma-sii obiectivul asta costa 209 euro la nemti si la noi costa 1.239 ron? Cat naiba e de mare foamea asta la patronu' roman?
kum
 
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 1:28 pm

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori