Acum este Vin Mar 29, 2024 2:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat achizitie obiectiv 400 mm!

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Sfat achizitie obiectiv 400 mm!

Mesajde DanyelC » Mie Mai 18, 2016 9:21 am

Salutare!
As dori un sfat referitor la achizitia unui obiectiv de 400mm.
Il voi folosi in pentru: astrofotografie (luna in principal) si ocazional wildlife de pe trepied in zile insorite.
Deci nu e necesar sa fie foarte luminos (nici nu imi permit).
Nici manual focusul nu ma deranjeaza.
Doresc sa folosesc la acest obiectiv un teleconvertor / dublor de focala (1.4 sau 2).
Buget maxim alocat pentru un second hand: 400-500 euro.
Il voi folosi pe format DX (D3100,D5500).

Aveti vre-un sfat sa imi oferiti? Nu mi se pare ca gasesc mai nimic acceptabil de banii astia.

Ce am gasit in gama mai low:

-Sigma 135-400 f 4.5-5.6 APO DG Aspherical
-Tokina 400mm 5.6
-Sigma APO 5,6/400 mm MF

Astea le pot achizitiona pana in maxim 200 Euro probabil (chiar mai putin unele).

Am gasit si un Nikkor ai 5,6/400 IF ED pe la 450 Euro
sau Nikkor ai-s 400mm 5.6 ed pe la 550-600 Euro
Se merita diferenta de pret intre Sigma/Tokina de mai sus si Nikkor? Ma refer la calitate / sharpnes / contrast etc
Dar intre lentila Nikkor AI si cea AI-S?
Mai stiti si alte variante de luat in calcul?

Multumesc!
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Re: Sfat achizitie obiectiv 400 mm!

Mesajde ikraft » Mie Mai 18, 2016 1:15 pm

in general vorbind, se merita diferenta de pret cand lucrezi intr-o nisa si vei dori rezolutie cat mai mare. Mai ales daca pui TC, care mai scade ceva din calitate. Planul tau de a folosi DX e bun, iti va da un crop suplimentar de 150%. Iti recomand sa folosesti un laptop cu Camera Control instalat. Si desigur, obiectiv + tc de la Nikon. S-ar putea sa trebuiasca sa faci o calibrare in service la tot ansamblul camera + tc + obiectiv pt a maximiza focusul si calitatea fotografiilor. Mai bine sa fie toate Nikon atunci.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Sfat achizitie obiectiv 400 mm!

Mesajde DanyelC » Mie Mai 18, 2016 7:09 pm

Nu m-am gandit la un camera control + laptop...o sa il iau in considerare dar trebuie mai intai sa mai studiez putin (stiu destul de putine despre ce pot obtine cu acest soft)...

Multumesc de raspuns! :)
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am

Re: Sfat achizitie obiectiv 400 mm!

Mesajde ikraft » Joi Mai 19, 2016 6:16 pm

Camera Control e util sa faci focusul pe display-ul marit a laptopului, fata de LCD-ul camerei, in LiveView. Mai ales la focus manual, e deosebit de util, cand fotografiezi suprafata Lunei. Desi setarea ar trebui sa fie la infinit, se pot vedea ceva diferente si focusul e totusi util. Trebuie sa poti ajunge la limita impusa de difractie.
De altfel, poti evalua asta. Vezi care sint cele mai apropiate doua puncte din fotografia lunei pe care le mai poti distinge ca separate; cel mai bine sa te uiti la umbra dura dintr-un crater sau pe alaturi, si separi umbra de lumina. Iei 2 puncte cat mai apropiate. Presupui ca e limita impusa de difractie si poti vedea ce distanta pe sensor ai, si la cati pixeli corespunde. Dar poate nu e neaparat un exercitiu interesant :)
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron