Acum este Vin Apr 19, 2024 11:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat reparatie sau obiectiv nou

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde Kosmog » Mar Aug 30, 2016 11:26 am

Buna ziua,

In momentul de fata "am" un obiectiv all around 18-200 de la Tamron ( Tamron AF-S 18-200mm f/3.5-6.3 XR Di II LD Aspherical IF Macro - Nikon ), fiind si primul meu obiectiv. Pretul lui a fost de aproximativ 600 RON si nu are stabilizare. Pozele ies destuld e sterse ( nu au contrast bun ) si nu pot sa zic ca ma multumeste, dar cred ca este un obiectiv foarte bun pentru mine, ca incepator. Am avut o problema cu el, iar costul reparatiei este de aproximativ 400 RON.

Sunt in dubiu daca sa fac reparatia sau sa imi cumpar un obiectiv, apropiat de pretul reparatiei si anume Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G VR II AF-S DX - bulk 599 RON. Ce parere aveti ? Acesta de 18-55 are si stabilizare, dar pierd tele-ul.


Mentionez ca momentan vreau sa invat, iar prin primavara 2017 doresc sa imi iau un obiectiv mai bun, probabil ceva 18-140 sau similar, sau un prime de 60/85/105, undeva in jurul a 1800-2500 RON.
Obiectivele vreau sa le folosesc pentru sedinta foto/nunti ( gratis la inceput, pana voi invata ).

Multumesc
Kosmog
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 30, 2016 11:15 am

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde Semper » Mar Aug 30, 2016 11:40 am

Nu merita sa il repari, mai bine cauti un obiectiv second hand. Gasesti 18-55 la preturi f. bune, nu are rost sa il iei nou. Daca vorbim de sedinte foto/nunti atunci Sigma/Tamron 17-50 2.8 sau 24mm 2.8 AF-D (daca body-ul are motor de focus) sau chiar si 35mm 1.8 (un pic cam lung pt interior dar se poate lucra cu el) sunt alegeri mult mai bune decat 18-55, la niste preturi rezonabile pe piata second. Chiar daca esti incepator e destul usor sa verifici un obiectiv second.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde Kosmog » Mar Aug 30, 2016 12:25 pm

Multumesc de raspuns. Consideri ca este ok sa pierd distanta de 55-200 pe care o aveam in plus pe obiectivul ce necesita reparatie, in cazul achizitionarii unuia de 18-55 nou sau sh ?

Anul viitor ma gandeam sa iau unul din urmatoarele : ( le-am pus in ordinea in care consider ca ar fi mai ok; posibil sa nu fie o ordine buna pt ceea ce doresc eu )

1. Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR ~1700RON
2. Nikon AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR ~1350RON
3. Nikon AF-S DX NIKKOR 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR ~2600RON
4. Tamron AF-S SP 60mm f/2 Di II LD IF Macro 1:1 - Nikon ~1650RON
5. Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro - Nikon ~1900RON
Kosmog
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 30, 2016 11:15 am

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde emil » Mar Aug 30, 2016 12:52 pm

Kosmog scrie:Multumesc de raspuns. Consideri ca este ok sa pierd distanta de 55-200 pe care o aveam in plus pe obiectivul ce necesita reparatie, in cazul achizitionarii unuia de 18-55 nou sau sh ?


Tu esti in masura cel mai bine sa decizi daca iti merita sa "pierzi" acele distante focale. Doar tu poti decide cat de important iti este sa poti fotografia la 150 sau 200 de exemplu.
Iar referitor la ce ai postat ca vrei sa-ti iei la anul, trebuie sa te decizi ce vrei sa fotografiezi, pentru ca primele 3 obiective sunt obiective "all around" iar ultimele 2 sunt obiective macro fixe (adica nu poti face "zoom", trebuie tu fizic sa te deplasezi inainte/inapoi).

Eu personal ca obiectiv "all around" am folosit mult timp 18-105. 16-85 are avantajul ca e mai bine construit (are inclusiv montura de metal fata de plastic cum e la 18-55/18-105) si e putin mai wide. Pasul de la 18 la 16 nu pare mare, dar in unele situatii conteaza, de exemplu in apartamente "stramte" unde vrei sa faci poze la mai multe persoane.

Revenind la intrebarea originala, daca merita reparat sau nu, luand in calcul ca a fost 600 ron, nu cred ca merita sa mai investesti 400 ron.
Mai bine mai aduni niste banuti si-ti iei un obiectiv mai bun SH, de ex un 18-105 sau 16-85.

P.S. daca vrei sa faci poze la nunti, cred ca te-ar ajuta mai mult 18-105 sau 16-85 decat un 18-55 pentru ca poti "apropia" mai mult in caz ca ai nevoie.
Referitor la obiective fixe, la nunti te poti descurca si cu obiective fixe, dar e mai usor cu obiective zoom pentru ca nu prea ai timp sa schimbi obiectivele si poti pierde anumite cadre.
Ar fi preferabile niste obiective de 2.8, dar alea nu stiu daca se incadreaza in bugetul tau, uneori un blit te ajuta mai mult decat un obiectiv mai "luminos".
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde Kosmog » Mar Aug 30, 2016 3:35 pm

Multumesc Emil.

M-am decis sa nu fac reparatia si sa iau un 18-55 SH ( 250 RON ) sau nou ( 600 RON ) pe care sa il folosesc cateva luni. Apoi voi lua probabil un 16-85 f/3.5-5.6G, doar ca ma descurajeaza f3.5-5.6, insa ceva mai mic e mult mai scump. Totusi voi vedea la momentul respectiv, in functie de cum "evoluez" eu daca se merita sa dau 3000+ pe un obiectiv ( ex: Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD - Nikon ).

Pentru mine ca incepator cred ca este ok un obiectiv cu zoom mai mic; invat mai repede astfel. Zoom-ul il fac din picioare :)
Kosmog
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 30, 2016 11:15 am

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde emil » Mar Aug 30, 2016 5:41 pm

Kosmog scrie:... doar ca ma descurajeaza f3.5-5.6, insa ceva mai mic e mult mai scump...

Sa nu te sperie acel 3.5-5.6. Chiar daca ai obiectiv de 2.8 de multe ori nu vei face poze la 2.8 pentru ca e prea soft. Daca nu ai destula lumina te ajuta niste surse de lumina externe, de exemplu un blitz. Uneori e mai bine sa ai un obiectiv mai "intunecat" si un blitz decat un obiectiv "luminos" dar fara blitz.

Daca iti permiti merita sa iei un blitz care sa suporte TTL (Through The Lens, adica "prin obiectiv", adica unul "automat" sau cu alte cuvinte unul care face masuratoare si isi adapteaza puterea in functie de ce e in fata camerei), e mai usor de folosit mai ales cand nu ai timp sa faci masuratori si sa reglezi camera/blitz-ul (de exemplu la evenimente).

De asemenea, te sfatuiesc sa faci cat mai multe poze in cat mai multe situatii diferite, cel mai bine inveti experimentand, fotografia nu este ceva ce poti invata doar din teorie ;)
Plus ca asa vei afla ce fel (sau feluri) de fotografie iti place mai mult si asa vei putea decide pe viitor ce echipament (de exemplu obiective) ai nevoie.

A, si urmareste cat mai multe tutoriale pe net si incearca sa reproduci ce inveti acolo.
Daca ai posibilitatea, urmeaza si un curs foto (chiar si unul pentru incepatori), cursurile au avantajul cel mai mare ca ai pe cine intreba (de multe ori inveti mai multe de la colegi decat de la profesor, nu, nu incerc sa denigrez profesorii) si poti vedea cum fac altii poze in diferite situatii. Plus ca sunt sanse sa poti testa camere/obiective/blitzuri sau alte accesorii si sa vezi care iti place mai mult :)

P.S. nu te lasa dezamagit daca la inceput nu-ti iasa pozele, un renumit fotograf, Henri Cartier-Bresson a spus ca "Primele 10.000 de fotografii sunt cele mai proaste" (acuma in era digitala am putea spune chiar ca primul milion de poze ;) )
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde abel1303 » Mie Iul 19, 2023 5:43 am

Semper scrie:Nu merita sa il repari, mai bine cauti un obiectiv second hand. Gasesti 18-55 la preturi f. bune, nu are rost sa il iei nou. Daca vorbim de sedinte foto/nunti atunci Sigma/Tamron 17-50 2.8 sau 24mm 2.8 AF-D (daca body-ul are motor de focus) sau chiar rainbow friends si 35mm 1.8 (un pic cam lung pt interior dar se poate lucra cu el) sunt alegeri mult mai bune decat 18-55, la niste preturi rezonabile pe piata second. Chiar daca esti incepator e destul usor sa verifici un obiectiv second.

Dacă obiectul a fost fiabil și rezistent în trecut și se preconizează că va mai dura mulți ani chiar și după reparație, ar putea fi o decizie înțeleaptă să îl repari.
abel1303
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 14, 2023 6:25 am

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde zetisnoa » Joi Iul 20, 2023 6:15 am

Semper scrie:Nu merita sa il repari, mai bine cauti un Geometry Dash obiectiv second hand. Gasesti 18-55 la preturi f. bune, nu are rost sa il iei nou. Daca vorbim de sedinte foto/nunti atunci Sigma/Tamron 17-50 2.8 sau 24mm 2.8 AF-D (daca body-ul are motor de focus) sau chiar si 35mm 1.8 (un pic cam lung pt interior dar se poate lucra cu el) sunt alegeri mult mai bune decat 18-55, la niste preturi rezonabile pe piata second. Chiar daca esti incepator e destul usor sa verifici un obiectiv second.

Whether it's a state-of-the-art gadget or a stylish piece of furniture, we eagerly anticipate the joy and convenience it will bring to our lives. However, after purchasing a new item, we should be mindful of the importance of post-repair care. This aspect is often overlooked, but it plays a significant role in ensuring the longevity and optimal performance of our valuable investments.
zetisnoa
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 16, 2023 9:46 am

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde amityusa0106 » Joi Iul 20, 2023 9:26 am

I have learned many new and interesting things slope from reading your post and hope you will post more interesting information in the near future.
amityusa0106
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Dec 17, 2022 5:26 am

Re: Sfat reparatie sau obiectiv nou

Mesajde jeffreestar » Mie Iul 26, 2023 6:54 am

Din experienta mea, obiectivele primes (cu o distanta focala fixa) sunt de obicei mai luminoase si pot oferi imagini de o calitate superioara fata de zoom-uri, insa pot fi mai putin flexibile in anumite heic to jpg situatii. Daca intentionati sa lucrati in domeniul sedintelor foto/nunti, in viitor, ar putea fi o idee buna sa va orientati catre un obiectiv cu distanta focala mai mare (de exemplu, 85mm sau 105mm) pentru portrete sau un zoom cu o gama mai mare, cum ar fi acel 18-140mm, pentru versatilitate.
jeffreestar
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Apr 28, 2023 5:04 am

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori