Acum este Joi Mar 28, 2024 10:47 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat obiective

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Sfat obiective

Mesajde moaartea » Lun Noi 14, 2016 2:30 am

Cosmin Frai scrie:
lefteralexandru scrie:Problema e ca toți fraieri cărora le-a căzut in mana un dslr eventual 3xxx sau 5xxx se vad deja făcând evenimente fără sa știe ce e aia focala de ex.


Multumesc pentru incurajare, nu toti ne-am nascut la fel de destepti ca si tine.


cred ca a vrut sa spuna ignorantii, in loc de fraieri...

ignorant pt ca din ce ai scris mai sus nu sti nimic legat de fotografie...nici macar lucrurile de baza...ar trebui sa incepi cu un curs care sa iti explice lucrurile cele mai de baza din fotografie, apoi multa practica,apoi te duci la cateva nunti ca ajutor, apoi ca al 2-lea fotograf si pe urma fotograf principal...

acum, pt ca nu cunosti aproape nimic legat de fotografie, crezi ca sti tot si ca e foarte simplu,trebuie doar sa apesi pe buton si gata...in realitate nu e chiar asa...cand incepi sa mai sti cate ceva din acest domeniu iti dai seama ca de fapt nu sti aproape nimic...

ce ai intrebat tu mai sus e ca si cum ai pune pe un forum auto o intrebare de genul :tocmai am luat carnetul de conducere si mi-am cumparat o dacie veche de multi ani, vreau sa particip la raliuri cu ea dar nu stiu ce cauciucuri sa pun pe ea,ce imi recomandati...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Sfat obiective

Mesajde lefteralexandru » Mie Noi 16, 2016 10:38 am

Am zis asa de la nume , eu sunt Lefter de ex.

- toti lefterii si-ar dori niste bani
- toti fraierii si-ar dori sa participle la raliu :P
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Sfat obiective

Mesajde nicumiron » Mar Feb 28, 2017 8:09 am

buna tuturor,am achizitionat de curand un d5300 kit 18-55 si vreau sa ma ajutati sa ma hotarasc ce obiectiv ar trebui sa achizitionez in plus in conditiile in care sunt beginer si ma intereseaza poze in vacanta cu familia,pettreceri.va multumesc
nicumiron
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 28, 2017 8:03 am

Re: Sfat obiective

Mesajde Tachodiag » Mar Feb 28, 2017 8:44 am

Un fix luminos 35 sau 50.
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Re: Sfat obiective

Mesajde CosminD » Mar Feb 28, 2017 4:37 pm

daca vrei am un Nikon 18-140 vr de vanzare la rubrica vanzari obiective(pag 2) viewtopic.php?f=46&t=49469 . Nu se compara cu 18-55 , iar focala este mai mult decat utila . Poti vedea un test comparativ aici http://www.clubulfoto.com/nikon-18-140mm-vs-18-105mm-vs-18-55mm/

PS: Tachodiag , tu crezi ca l-ar ajuta mai mult un obiectiv fix decat un un obiectiv all-round mai bun (daca nu are chef sa schimbe obiectivele intre ele) sau un 70-300 (daca are chef sa tot schimbe intre obiective :) ) ? Am avut si eu doua fixe mai demult (50 si 105mm ) si am sfarsit prin ale vinde si a lua doua zoom-uri 2.8 , fiindca erau mult mai versatile. 18-140 mi se pare o solutie foarte buna de compromis pentru o plaja focala foarte utila si o calitate a imaginii mai buna decat un obiectiv de kit. Omul a zis clar "sunt beginer si ma intereseaza poze in vacanta cu familia,petreceri " , ceea ce un 18-140vr poate face cu brio. Iar a recomanda un obiectiv fix la un incepator nu mi se pare un lucru prea indicat .

PS2 : pe langa un obiectiv mai bun decat 18-55 mult mai util decat un obiectiv fix mi se pare un flash de exemplu
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Sfat obiective

Mesajde StefanSC » Mar Feb 28, 2017 11:53 pm

Rationament impecabil: 18-140 e alegerea cea mai buna pentru poze de vacanta/familie/petreceri pt ca am eu unul de vanzare :).

@nicumiron:
35mm si 55-200/300 sau ceva similar. Astea doua obiective sunt extensia naturala a kit-ului tau. As lua 35mm primul pentru ca iti permite sa trag cadre in conditii in care cu 18-55/18-140 ti-ar fi mai greu (interior, lumina putina samd).

Blitul nu e o idee buna. Deranjeaza pe toata lumea!
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Sfat obiective

Mesajde Tachodiag » Mar Feb 28, 2017 11:57 pm

Eu am rationat dupa cum as face eu pentru mine personal.
Am obiectiv de kit 18-70 si un 70-300. Deci simt lipsa unui fix luminos. Am ales 35 cu f/1.8. Pt familie si vacante n-am nevoie de un zoom lung si greu. Daca am gresit, mea culpa ...
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron