Acum este Joi Apr 25, 2024 4:38 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv wide pentru D300

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde lefteralexandru » Mie Oct 26, 2016 10:10 pm

Eu ti-as recomanda tamron 70-300 VC si te descurci 17-50 + 70-300 , sau nikon 18-200 daca vrei unu singur care sa faca cat mai multe.
Ti-as fi recomandat de asemenea sa iei 17-50 2.8 de la tamron cu testare , eu l-am luat din magazin si doar numarul 4 a fost castigator , bine eu sunt si putin exigent si cand l-am luat am cerut o mira de calibrare si apoi pe rand obiective pana l-am ales pe ala flawless. Inca il am , nu am ce sa-i reprosez la calitatea imaginii, viteza de focus nu e stralucita nu face fata in situatii dinamice.

Il vizez pentru fotografie de peisaj, interioare , arhitectura
- mai zic odata aici te ajuta mai mult tokina 11-16 este mai uitil in aceste trei cazuri.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Mie Oct 26, 2016 10:50 pm

lefteralexandru scrie:Eu ti-as recomanda tamron 70-300 VC si te descurci 17-50 + 70-300 , sau nikon 18-200 daca vrei unu singur care sa faca cat mai multe.
Ti-as fi recomandat de asemenea sa iei 17-50 2.8 de la tamron cu testare , eu l-am luat din magazin si doar numarul 4 a fost castigator , bine eu sunt si putin exigent si cand l-am luat am cerut o mira de calibrare si apoi pe rand obiective pana l-am ales pe ala flawless. Inca il am , nu am ce sa-i reprosez la calitatea imaginii, viteza de focus nu e stralucita nu face fata in situatii dinamice.

Il vizez pentru fotografie de peisaj, interioare , arhitectura
- mai zic odata aici te ajuta mai mult tokina 11-16 este mai uitil in aceste trei cazuri.


L-am primit azi, l-am testat si pe D300 si pe d5100, nu face front focus sau back focus, culorile sunt mai calde decat la 18-105, calitatea materialelor este cel putin la fel de buna ca si la 18-105, da senzatia de soliditate, inelul de la zoom merge putin mai greu decat la 18-105 dar intr-un mod placut dand senzatia de "fit" . Pot sa spun ca imi place obiectivul, ramane sa-l vedem in timp cum functioneaza.
Un obiectiv ultrawide imi trage cu ochiul dar deocamdata zic pas , despre Tokina 11-16 am auzit ca este exceptional, deci probabil va fi una dintre optiuni .Pe tele parca totusi as merge cu un obiectiv dedicat decat un all around ,daca schimb 55-300.

Multumesc pentru sfaturi !
Numai bine!
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Joi Oct 27, 2016 12:26 am

As mai avea o problema cu D300 pe care l-am cumparat din nevoia de a avea o focalizare mai rapida decat la D5100 si intr-adevar nu mai duc lipsa de viteza :) . Problema e ca am o deficienta de claritate a imaginii cu orice obiectiv as poza. Prima oara am zis ca nu fac eu setarile corecte, dup-aia ma gandeam ca n-am destula lumina , dar in orice situatie exista un blur fin indiferent ce diafragma sau cata lumina as folosi. Pot spune ca la D5100 nu am problema asta, fotografiile iasa "cristal", iar astazi primind tamronul am tot comparat diverse imagini si in toate D5100 este superior sub aspectul claritatii. Am reglat sharpnessul aproape de maxim si chiar si intr-o lumina foarte buna problema ramane , chiar daca nu este atat de evidenta.
Nu prea stiu ce sa fac, sa incerc sa-i fac un AF Tuning, dar din cate inteleg cu obiective zoom nu prea e eficient si nu stiu daca imi rezolva problema.Sau sa aiba aparatul o problema si sa trebuiasca sa-l trimit in service?
A mai intalnit cineva problema asta?
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde moaartea » Joi Oct 27, 2016 1:05 am

asta am observat si eu mai demult,dinasta ti-am scris mai demult
moaartea scrie:d5100 din punct de vedere al calitatii pozei finale este net superior fata de d300


ca sa vezi daca ai probleme de back/front focus cel mai simplu faci in felul urmator: pui aparatul pe un trepied/masa/scaun si faci 2-3 poze la ceva folosind live view-ul(pe d300 trebuie sa selectezi modul de live view ca find trepied), apoi faci aceleasi 2-3-4 poze cu aparatul tot pe trepied/masa/etc dar de data asta focalizand prin viewfinder,aparatul fiind in acelasi loc fizic (avand grija ca punctul de focus sa fie selectat corect pe subiect si sa fi in mocul af-s). te uiti la pozele facute cand ai focalizat prin live view si prin ocular. daca nu vezi nici o diferenta intre ele atunci inseamna ca s-a focalizat corect. daca pozele facute prin viewfinder sunt mai putin clare decat cele facute prin live view atunci e foarte posibil sa ai probleme de focus. am spus sa faci 2-3-4 poze de fiecare data, cu refocalizare de la infinit/distanta minim de focus a obiectivului pt a evita erorile de focalizare care se mai intampla cateodata. daca pozele facute cu live view sunt mai neclare decat cele facute cand te uiti prin coular, inseamna ca ai facut ceva gresit.(atentie,subiectul pe care focalizezi sa fie mai mare decat patratul care iti apare in modul de live view,si sa fie ceva pe cat posibil cat mai plan,ex o carte care sa fie paralela cu aparatul)

p.s. mie tamronul 17-50 fara vc mi s-a parut unul dintre cele mai sharp si bune obiective (la calitatea imaginii,eu folosind-ul preponderent sub f4) pt dx din gama zoom standard pt dx cu f 2.8 constant (dintre sigma 17-50,tokina 16-50,tamron 17-50 VC), mai bun fiind doar nikon-ul 17 55,care avea un pret mult mai mare. nikonul imi mai placea mai mult prin faptul cum reda culorile fata de tamron, desii in anumite cazuri nikon 17 55 f2.8 mi s-a parut mai putin sharp in comparatie cu tamron-ul fara vc,la calitatea imaginii finale. asta din testele care le-am facut eu prin 2007-2008-2009
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Joi Oct 27, 2016 9:06 am

Ok,o sa fac treaba asta si in caz ca e defocalizat sa-i fac AF tuning pe fiecare obiectiv? Daca e defocalizat s-ar comporta cam cum am descris eu ca face al meu? Totusi as zice ca nu e vorba de front/back focus pt ca problema apare la absolut toate cadrele, mai mult sau mai putin vizibila in functie de lumina. Daca fac un crop se vede mai bine in zona focalizata. O sa incerc sa incarc niste poze sa fie mai concludent.

multumesc,
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Joi Noi 03, 2016 9:53 am

Revin cu problema de focalizare la D300. Dupa mai multe teste si comparatii cu mai multe obiective imi dau seama ca aparatul focalizeaza bine dar ceea ce mi se parea mie neclaritate era de fapt zgomot de imagine , mai ales in zonele umbrite, chiar si in lumina buna. Asta am constatat chiar si la un ISO mic , 500 de exemplu, dar am citit in diverse postari si reviewuri ca ar fi o limitare cunoscuta a procesorului/senzorului de la d300.
Am vazut ca problema se poate corecta in procesare ulterioara in programe de editare,dar pe mine ma intereseaza sa trag cat mai curat din start.

"moaartea scrie:
d5100 din punct de vedere al calitatii pozei finale este net superior fata de d300

Intr-adevar asa este .
La un crop de 100%, in multe cadre apar si aberatii cromatice destul de mari in colturi, ceea ce iarasi la D5100 nu prea am observat.
Ce setari sunt esentiale la D300 in asa fel incat sa scot o fotografie cat mai curata de zomot de imagine?
Dar mi se pare ca fata de 5100, D300 este superior la capitolul culoare in detrimentul zomotului de imagine.

multumesc,
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde moaartea » Joi Noi 03, 2016 9:31 pm

banuiesc, ca NUUU tragi direct jpg din start, ci tragi raw si le editezi dupa...

daca tragi direct jpg atunci vezi la noise reduction ce setare ai, ADL-ul eu ti-as sugera sa il ai pe off, ce profil de culoare folosesti(standard,landscape,neutru,etc) si ce setari ai in acele profile..mai ales sharpness-ul de ex...si mai sunt si alte setari care influenteaza jpg-ul direct din camera,in cazul care tragi direct jpg....mai era ceva cu automatic distortion control care incearca sa iti mai corecteze defectele obiectivelor produse de nikon atunci cand tragi jpg direct din camera...si balansul de alb iar e critic pt jpg...deci pe cat posibil sa fie custom pt acea iluminare sau macar in grade kelvin si nu in auto...

eu ti-as recomanda sa tragi raw, daca tragi direct jpg mai multe te pot ajuta cei care trag si ei jpg, eu nu am tras doar jpg aproape niciodata, si in ultimii 6 ani doar raw folosesc.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Vin Noi 04, 2016 7:52 am

Trag jpeg, deocamdata bajbai in lightroom, nici nu prea am timp de editare in ultima vreme ce-i drept. Adl il folosesc pe normal sau high desi am citit ca ar fi mai bine pe off, high ISO NR il pe on tocmai sa imi reduca din zgomot, profilul de culoare este vivid in general cu sharpeness-ul pe la 6 , am vazut ca daca il dau foarte mare imi accentueaza zgomotul, balansul de alb il folosesc cu presetarile aparatului dar nu pe auto, mai merg cateodata si pe grade kelvin cand nu-mi place cum arata cu ce-mi da el. Si de obicei trag in modul Aperture priority sau manual
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde moaartea » Vin Noi 04, 2016 10:58 am

da....deci faci tot posibilul CA SA AI ZGOMOT....ce setari ai spus tu ca ai sunt aproape "cele mai bune" daca vrei sa ai zgomot cat mai mult in poze...(daca vrei mai mult zgomot ai putea incerca ADL pe maxim, compensarea expunerii pe un -0.3, profil vivid cu brightness la +1, si astfel vei avea zgomot cel mai mult....a...si bineinteles cu NR off...)

acum lasand gluma la o parte, inceaarca asa si vezi daca iti place: ADL OFF!!!!!!, profil portrait, contrast + 1 (sau +2 dupa cum preferi), brightness -1, saturatie +3, hue 0, si sharpness cat iti place. de asemenea poti incerca si un +0.3 la compensarea expunerii in modul A si vezi daca iti place mai mult cu +0.3 pozele sau fara(+0.3 mai mult decat ai tu acum sau decat ai tu in general)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Vin Noi 04, 2016 7:50 pm

moaartea scrie:da....deci faci tot posibilul CA SA AI ZGOMOT....ce setari ai spus tu ca ai sunt aproape "cele mai bune" daca vrei sa ai zgomot cat mai mult in poze...(daca vrei mai mult zgomot ai putea incerca ADL pe maxim, compensarea expunerii pe un -0.3, profil vivid cu brightness la +1, si astfel vei avea zgomot cel mai mult....a...si bineinteles cu NR off...)

acum lasand gluma la o parte, inceaarca asa si vezi daca iti place: ADL OFF!!!!!!, profil portrait, contrast + 1 (sau +2 dupa cum preferi), brightness -1, saturatie +3, hue 0, si sharpness cat iti place. de asemenea poti incerca si un +0.3 la compensarea expunerii in modul A si vezi daca iti place mai mult cu +0.3 pozele sau fara(+0.3 mai mult decat ai tu acum sau decat ai tu in general)


pai profilul portrait nu il am, decat standard, vivid, neutral si monocrom, presupun ca te referi la standard. In afara de ADL pe care il folosesc intr-adevar pe ON, celelalte sunt cam ce ai dat tu aici, adica sharpnessul e pe 5-6 si saturatia e cu o linie mai sus de standard( mai mult mi se pare prea multa culoare).In rest totul e pe 0 si mai folosesc o compensare de expunere cu 0.3 sau 0.6 cel mult . Ce ar mai ramane ar fi brightnessul pe minus si contrastul pe plus din ce ai descris tu.

mersi
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron