Acum este Joi Mar 28, 2024 1:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv wide pentru D300

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde moaartea » Vin Noi 04, 2016 8:34 pm

hm...da...vad ca ai dreptate...nu ai profilul portrait instalat din fabrica pe d300...eu sigur stiu ca il aveam, dar se pare ca din fabrica nu il are,insa ti-l poti instala tu singur:


http://nikonasia-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/6036/~/portrait-mode-optional-picture-controls-for-d3x,-d3s,-d3,-d700,-d300,-d300s

eu prefer modul portrait fata de standard,mie personal nuuu imi place modul standard...pune-l si incearca,si vezi care e preferinta ta.

de asemenea, daca nu ai ultimul firmware(A/B:1.11 sau A/B:1.10 care e aproape la fel), e bine sa ti-l pui. nu o sa te ajute cu problema zgomotului,dar e bine sa il pui daca nu il ai deja(desii cred ca deja e pus ultima versiune pe aparatul tau,dar e bine sa verifici totusi). daca nu ai ultima versiune o poti downloada de aici

http://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/fw/11.html
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Vin Noi 04, 2016 9:21 pm

moaartea scrie:hm...da...vad ca ai dreptate...nu ai profilul portrait instalat din fabrica pe d300...eu sigur stiu ca il aveam, dar se pare ca din fabrica nu il are,insa ti-l poti instala tu singur:


http://nikonasia-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/6036/~/portrait-mode-optional-picture-controls-for-d3x,-d3s,-d3,-d700,-d300,-d300s

eu prefer modul portrait fata de standard,mie personal nuuu imi place modul standard...pune-l si incearca,si vezi care e preferinta ta.

de asemenea, daca nu ai ultimul firmware(A/B:1.11 sau A/B:1.10 care e aproape la fel), e bine sa ti-l pui. nu o sa te ajute cu problema zgomotului,dar e bine sa il pui daca nu il ai deja(desii cred ca deja e pus ultima versiune pe aparatul tau,dar e bine sa verifici totusi). daca nu ai ultima versiune o poti downloada de aici

http://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/fw/11.html


Firmare A 1.03/B 1.03 , se pare ca e bunic ,nu ?
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Vin Noi 04, 2016 11:55 pm

Am reusit sa updatez si firmware-ul si sa-mi adaug si modul Portret . Unde ar trebui sa vad diferente ca urmare a celor doua adaugiri? Se pare ca firmware-ul meu era cel initial din fabrica , fostul propietar nu a tinut sa fie la zi :)
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde moaartea » Sâm Noi 05, 2016 6:01 am

savu florea scrie:Unde ar trebui sa vad diferente ca urmare a celor doua adaugiri?


pa daca ai adaugat un nou profil de culoare, (portrait) ar trebui sa iti apara la profile,nu ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

cat despre firmware, tinand cont ca nu ai de mult timp aparatul si nu te-ai obisnuit cu el , nu cred ca o sa vezi nici o imbunatatire. eu cand a aparut acel update 1.10 din cate retin am sesizat ca s-a imbunatatit auto white balance(destul de mult fata de versiunea anterioara) si la autofocus in anumite situatii s-a simtit o mica imbunatatire. cum ziceam,tinand coint ca tu nu ai aparatul de mult timp si nu ai aucat sa te obisnuiesti cu el nu cred ca o sa vezi nici o diferenta(desii sunt diferente destul de mari,zic eu, pt un update de firmware)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv wide pentru D300

Mesajde savu florea » Sâm Noi 05, 2016 8:27 am

pa daca ai adaugat un nou profil de culoare, (portrait) ar trebui sa iti apara la profile,nu ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Da, e evidenta diferenta , cum nu mi-am dat seama ? :D
Intr-adevar am observat de multe ori ca WB Auto dadea rateuri. Sa vedem de-acum incolo. O sa revin cu impresii dupa cateva teste mai concludente.

Multumesc mult de sfaturi !
savu florea
 
Mesaje: 62
Membru din: Mar Oct 23, 2012 5:41 pm
Localitate: timisoara

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron