Acum este Joi Mar 28, 2024 4:24 pm

Articole Nikonisti.ro

Alegere obiectiv portrete

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde CosminD » Joi Ian 26, 2017 11:46 am

daca nu te grabesti asteapta sa se lanseze Tamron 70-200 vc G2 luna viitoare, sunt sigur ca o sa rupa !!! :twisted: http://www.sonyalpharumors.com/sr5-first-image-new-tamron-70-200mm-f2-8-ii-lens/ Sa vedem insa si pretul ...
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde CosminD » Mie Feb 08, 2017 5:51 pm

A aparut si black beauty ! :twisted: https://www.dpreview.com/news/9035761523/tamron-announces-70-200mm-f2-8-and-10-24mm-f3-5-4-5-updates , http://www.tamron.jp/en/product/lenses/a025.html . Ca detinator de prima varianta a lui Tamron 70-200 vc pot spune ca acesta era/este aproape obiectivul perfect , numai ca avea niste minusuri:

1. raportul de marire de 1:8 era enervant de slab , ca si distanta minima de focalizare(1,3m) . Acum aceste valori sunt de 1:6 si 0,95m , deci e o imbunatatire... Nu chiar cum speram(gen 1:4 sau macar 1:5) , dar e vorba aceea "de la omul al dracu' iei ce-ti da" :lol:
2. la 200 mm si 2.8 era un pic soft (abia de la 3.5 era super sharp). Noul model are niste grafice MTF INSANE !!! Iar dupa sample-ul un pagina Tamron de la 200mm cu 2.8 se pare ca s-a rezolvat si problema aceasta
3. daca in lumina dupa vechiul model era super rapid , in low light insa mai bajbaia cu focalizarea (mai ales pe body-urile care nu erau capabile de a focusa in conditii grele de -3ev sau mai nou -4ev) , adica in sensul ca Nikon-ul VR II era aici clar mai rapid si precis. Noul model insa are un nou motor USD , care promite atat af mai rapid, cat si precizie in focalizare
4. pe vechiul model aveam un front focus, care crestea o data cu distanta pana la subiect (daca la apropiere era ok +4 sa zicem , la departare aveam nevoie de +7 sau mai mult) . Noul motor USD , care promite o acuratete a focalizarii ar trebuii sa rezolve mare parte din cazurile acestea , daca nu, acum exista dock-ul pentru reglaje ! ;)
5. contra soarelui la vechiul model aparea un flare pronuntat (mai ales fara parasolar, care mai proteja partial) , adica cel putin era clar sub nano coatingul de la Nikon. Acum modelul nou are atat fluorine coating cat si eBAND and BBAR coating ! :) Deci problema este cu siguranta rezolvata.

De asemenea se promite o calitate mai buna a constructiei, o stabilizare mai buna cu un stop (si cel vechi e foarte ok , aveam peste jumatate din cadre ok la 1/15 si poate un sfert cu 1/8 la 200 mm ! ) si cu 3 moduri de stabilizare , de asemenea are focus limiter la 3m , diafragma electromagnetica , o fixare mai buna pentru trepiede si de asemenea este compatibil cu noile teleconvertoare ! Si toate acestea asta fara nici o crestere de pret !!! Deci practic mie mi se pare obiectivul perfect ! :mrgreen: Nu vad care ar fii fraierul(sau mai bine zis retardatul) care sa dea 9500 ron pe un VRII sau 15000 ron pe E FL , cand Tamronul probabil o sa fie la 6000 ron si este foarte posibil sa fie mai bun decat ambele(cel putin decat VR II cu siguranta) !
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde StefanSC » Joi Feb 09, 2017 1:37 am

Cam lunga lista de minusuri pentru un obiectiv "aproape perfect".

Hai sa nu ne grabim sa aruncam cu insulte la adresa celor care prefera Nikon fata de Tamron.
Din experienta am invatat ca uneori obiective scumpe aparent nejustificat vin cu beneficii care nu pot fi descrise in MTF-uri si teste sintetice de scurta durata.

Nu de alta, dar am impresia ca o parte din pret se duce in faptul ca obiectivul va fi competitiv si dupa 7/8 ani... inca nu am vazut Tamron care sa reziste (mecanic sau optic) dupa atatia ani. Pana la urma, 15000 de lei la 10 ani e mai ieftin decat 6000 la fiecare 3 ani ;).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde CosminD » Joi Feb 09, 2017 10:59 pm

StefanSC scrie:Cam lunga lista de minusuri pentru un obiectiv "aproape perfect".


pai hai sa o luam in ordine :
1. raportul de marire era 1:8 la prima versiune de Tamron VC , iar la Nikon era 1:8.3 . Sac, Nikon-ul era chiar un pic mai slab :) Iar noul VC II cu 1:6 sta clar mai bine decat ambele , practic la jumatatea distantei intre vechile modele Tamron si Nikon si Nikon-ul E FL care e 15000 lei ! Sunt niste samples aici comparative intre cele doua versiuni Nikon, unde se vede clar ce breathing nasol are vechiul model https://petapixel.com/2016/11/22/nikon-70-200mm-f2-8e-review-worth-money-youre-pro/ . Insa repet , noul model este 15000 lei !!! :)
2. eu zic ca la 200 mm nici Nikon-ul VR II nu este super sharp la 2.8 si trebuie si el un pic inchis pe la F3.5 pentru rezultate optime. Mi-au spus-o si cateva persoane care il detin si exista si destule review-uri pe net unde se vede clar cum scade rezolutia la capatul lung http://www.photozone.de/nikon_ff/511-nikkorafs7020028vr2ff?start=1 , https://www.ephotozine.com/article/nikon-af-s-nikkor-70-200mm-f-2-8g-ed-vr-ii-interchangeable-lens-review-12523 . Deci as zice ca si aici nikon vr II e egal cu primul Tamron. In comparatie , graficele MTF la noul Tamron sunt super !
3. diferenta de af in low light era singurul avantaj al lui VR II fata de primul Tamron . Am putut sa testez treaba asta cu un obiectiv al unui amic . Bine, trebuia sa castige si Nikon la un capitol, nu ? :) Oricum , cum scriu acum cei de la Tamron despre mari imbunatatiri la capitolul af la noul model , sa vedem pe unde scoate Nikon camasa ;)
4. posibil ca exemplarul meu sa fii avut ceva mici probleme de af si nu fie asa toate, nu-i asa ? Poate trebuia sa-l probez mai bine cand l-am luat si sa-l returnez in cele 15 zile. Asa ce sa zic despre Nikon, din ultimele 3 body-uri pe care le-am avut 2 au avut probleme. Pai e normal asa ceva ? Si au as putea sa spun ca toate body-urile Nikon au probleme de controlul calitatii daca e asa.
5. cu flare-ul in contre-jour castiga din nou Nikon VR II , dar trebuiau sa justifice si ei pretul cu 50% mai mare cu ceva,nu ? :) Oricum, noul Tamron are o gramada de coatinguri acum si sunt sigur ca sta super bine si la acest capitol

StefanSC scrie:Hai sa nu ne grabim sa aruncam cu insulte la adresa celor care prefera Nikon fata de Tamron.
Din experienta am invatat ca uneori obiective scumpe aparent nejustificat vin cu beneficii care nu pot fi descrise in MTF-uri si teste sintetice de scurta durata.

Pai cum as putea sa le spun celor care ar da 9500 lei pe VR II sau 15000 lei pe ultimul Nikon daca presupunem ca noul Tamron este ca performanta intre cele doua sa zicem si sa zicem ca ar fii 6000 lei . Destepti ? :)

StefanSC scrie:Nu de alta, dar am impresia ca o parte din pret se duce in faptul ca obiectivul va fi competitiv si dupa 7/8 ani... inca nu am vazut Tamron care sa reziste (mecanic sau optic) dupa atatia ani. Pana la urma, 15000 de lei la 10 ani e mai ieftin decat 6000 la fiecare 3 ani ;).

Deci stai putin , tu nu ai vazut Tamron care sa reziste mecanic sau optic 7-8 ani ? Si esti de parere ca obiectivul de 15000 lei va rezista 10 ani , iar Tamron-ul crapa din 3 in 3 ani si trebuie sa-l tot schimbi periodic ??? :lol: :lol: :lol:
Si scuza-ma ca-ti zic, dar eu cred ca tu nici macar n-ai pus mana pe un obiectiv pro vreodata. :D Ai vazut cum sunt construite obiectivele 70-200 ? Sunt ca niste tancuri indiferent de firma producatoare si de anul de fabricatie. Nu stiu daca sunt 1% stricate si dupa 10 ani de folosinta , dar dupa 3 ani... Si cel mai de kkt obiectiv de kit gen 18-55 sau 55-200 ai toate sansele sa te tina 5-7 sau de ce nu si 10 ani. Deci ce n-ar tine un obiectiv pro de la Tamron (care apropo, au si 5 ani garantie) ? Cand am luat prima varianta de Tamron vc (apropo, l-am tinut aproape 4 ani si mergea tot ca nou, nu s-a defectat :) ) am analizat foarte bine piata , am testat atat Sigma 70-200 OS , care este sub Tamron VC la toate punctele de vedere(mai ales optic dar si la stabilizare) , cat si faimosul 70-200 VR II , care nu m-a convins cu prea multe argumente. Dupa cum ziceam mai sus, inafara de af mai bun in low light si coatingul impotriva flare-ului mai bun, nu mi se pare cu nimic mai bun vr II decat primul vc ! Daca fac cateva cadre cu Tamronul si cateva cu Nikon-ul in aceleasi conditii , acelasi subiect etc crede-ma ca nici daca te uiti minute bune la 100% NU o sa vezi vreo diferenta . Chiar si cei care aveau Nikon si le tot laudau au fost uimiti sa vada cat de bun a fost Tamron-ul in comparatie. Dar ok , da tu 15000 lei pe Nikon-ul E FL si fii multumit cu el ;)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde StefanSC » Vin Feb 10, 2017 12:34 am

Cam multe presupuneri si "ar trebui sa fie" pe baza doar a unor specificatii:).

Personal nu ma mai intereseaza obiectivele 70-200 f2.8 de la nici un producator. Am avut 70-200 f2.8 VRII-ul de la Nikon vreo 3 ani si l-am dus la limita cercului polar si la poalele Himalayei. L-am dat pe un F4 VR pentru ca era optic apropiat si mult mai usor.
Dar asta nu inseamna ca jignesc pe altii pentru ca au alta parere sau prefera sa faca altceva cu banii lor.

Totusi, nu pot sa nu observ ca, in ciuda faptului ca, aparent, Tamron-ul e 99.99% din Nikon 70-200 VRII la 60% din pret, nu a exista o migratie masiva a profesionistilor catre acest obiect (adica fix oamenii care depind de sculele astea sa puna painea pe masa si care abuzeaza de ele in moduri in care majoritatea nu s-ar gandi). Ciudat. Tare ciudat.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Feb 10, 2017 3:11 pm

tamronul nu are mici probleme de focus pe bodyurile nikon ca orice alt obiectiv third party?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde cristijupinu » Vin Feb 10, 2017 4:40 pm

Tamron va intra in jocul 70-200 cu si mai mult succes odata cu noul model. Si Sigma va veni din spate cu o varianta Sport. Pentru portrete orice versiune 70-200 este binevenita! Daca ar fi sa iau neaparat Nikon, atunci clar as opta pt noul 105mm f/1.4.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde CosminD » Vin Feb 10, 2017 6:32 pm

Plesoianu Marius scrie:tamronul nu are mici probleme de focus pe bodyurile nikon ca orice alt obiectiv third party?


depinde. De unde pana unde este musai sa ai ai probleme de focus cu obiective third party pe body-uri Nikon ? :) Eu n-am avut nici cea mai mica problema cu 24-70 vc, pus pe doua body-uri. Iar la 70-200 vc problema a fost una minora (practic la F3.5-F4 deja la capatul lung nici nu se mai vedea usorul front focus) . Probabil insa alte exemplare mergeau perfect, eu am un "noroc" deosebit" la loteria foto :) De asemenea la Sigma 18-35 1.8 la fel, n-am vazut nici cea mai mica problema. Deci problema din ultimii ani mi se pare mai degraba la body-urile Nikon, care nu stiu cum trec controlul calitatii. Stiu ca ai avut si tu probleme cu obiectivele Nikon, la fel si domnul Alin Saga( care inca are toata trusa foto Nikon la vanzare) si ca voi banuiesc ca sunt multi. :) De aceea daca o sa mai iau vreun dslr in viitorul apropiat o sa fie Canon ( sau de ce nu Sony , daca o sa iasa vreun A7 R III care sa rupa gura targului).
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Feb 10, 2017 8:25 pm

Eu am avut probleme cu focalizarea la nikon si cu obiectivele proprii din pacate, cred ca cu third party e dezastru.
Pe mirrorles ma gandesc si eu sa trec, cu toate ca d750 e un aparat foarte bun pe dynamic range si iso la focalizare are mari probleme cu unele obiective.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere obiectiv portrete

Mesajde CosminD » Sâm Feb 11, 2017 12:45 pm

Marius , parerea mea este ca Nikon tot incercand de atatia ani sa bage bete-n roate producatorilor third party , adica sa nu mearga ok obiectivele lor pe body-urile Nikon(ca sa le vanda numai pe ale lor nesimtitii), au reusit ceva deosebit in lumea foto: au facut body-urile lor sa nu mai mearga ok nici macar cu propriile obiective !!! :lol: Mie mi se pare ca-si ignora clientii cu desavarsire, plus ca multe body-uri sunt un dezastru, au probleme de noi(dupa cum ziceam, am avut si eu probleme cu 2 din ultimele 3 body-uri cumparate, deci o adevarata "veselie"). Daca acum 5-8 ani trebuia sa probezi 2-3 obiective third party pe un body Nikon ca sa vezi daca e ok obiectivul, acum sincer mi se pare ca situatia e inversa, obiectivele third party sunt foarte bune(in mare parte), insa trebuie sa testezi 2-3 body-uri Nikon ca sa vezi care e ok :lol: Nu stiu ce sa mai zic , de la D300/D700/D3 (ultimele "tancuri" adevarate produse de acest fost glorios brand) parca s-a ales praful complet de firma asta , deja de la D600/D4 au luat-o razna, ca sa nu mai zic in ultimii ani... Din curiozitate, acele Nikon 85 1.8G care ti-au facut probleme pe D750 ai putut sa le probezi si pe alte body-uri ? Nu neaparat tot D750. Faceau la fel ? Daca da,era clar de la obiective, daca nu inseamna ca ai un body mai "special" asemenea cum am avut eu ... :) Oricum, noul Tamron vc , daca o fii sa-l cumpar o sa fie pe alta montura cu siguranta !
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron