Acum este Joi Mar 28, 2024 4:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde MolnarAlexandru » Vin Ian 27, 2017 5:37 pm

Salut, acum 1 an am cumparat acest obiectiv SH, cu o vechime initiala de 2 ani. Asta vara in timp ce faceam poze am vrut sa dau zoom si am constatat ca inelul de zoom se invarte in gol (nu cauciucul) si mecanismul de zoom este blocat, daca trag de el il pot misca sa fac zoom. Asta e un simptom, nu am facut asta de cand mi s-a intamplat. De atunci l-am folosit ca obiectiv fix, autofocusul si sharpnessul nu sunt afectate deloc, in afara de zoom nu are nicio problema. Pe alte forumuri am citit ca e o problema intalnita frecvent la obiectivul asta si dupa ce il demontez si ajung la zoom e posibil sa fie un surub care nu mai e strans. A mai intampinat cineva astfel de probleme? Este cineva obisnuit cu demontarea obiectivelor? Nu vreau sa iau in calcul un service ca din ce am inteles m-ar duce la un pret destul de mare cat sa ma faca sa vreau sa iau unul nou la care sa am garantie de la f64 2 ani/ tamron 5 ani mai degraba decat sa il bag in service.
Multumesc.
MolnarAlexandru
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 21, 2015 5:56 am

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde lefteralexandru » Mie Feb 15, 2017 3:07 pm

Eu zic sa incerci totusi la service f64 s-ar putea sa nu fie atat de scump pe cat crezi . Daca te simti bazat pe mana ta : https://www.youtube.com/watch?v=bYQHp3f8bWw
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde superdaniel72 » Lun Mai 06, 2019 9:07 pm

E f scump. din proprie experienta. Nu exista pina acum 4 ani, sigur nici acum, service tamron in romania... Am inteles ca se trimit in Bulgaria, fara gluma... iar reparatia cu transport inclus dupa ce a fost cumparat , cu service garantata de la F64, ma costat 50% din pretul unuia nou... Nu am facut nimic, nu l am lovit, sa blocat instant, dupa ce in garantie am intirziat sa l trimit, doar mergea putin greu zoom... apoi sa blocat instant... ... Nu recomand produsul! Insa pina la acel moment, si a meritat banii!!!
superdaniel72
 
Mesaje: 274
Membru din: Lun Oct 24, 2011 7:06 am
Localitate: Hunedoara

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde Elizabeth34 » Mar Aug 16, 2022 8:54 am

I find it quite expensive too bubble shooter
Elizabeth34
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 16, 2022 8:46 am

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde superrobe » Mar Noi 29, 2022 10:27 am

superdaniel72 scrie:E f scump. din proprie experienta. Nu exista pina acum 4 ani, sigur nici acum, service tamron in romania... Am inteles ca se trimit in Bulgaria, fara gluma... iar reparatia cu transport inclus dupa ce a fost cumparat , cu service garantata de la F64, ma costat 50% din pretul unuia nou... Nu am facut nimic, nu l am lovit, sa blocat instant, dupa ce in garantie am intirziat sa l trimit, doar mergea putin greu zoom... apoi sa blocat instant... ... Nu recomand produsul! Insa pina la acel moment, si a meritat banii!!! kipas guys

Mi se pare si destul de scump
superrobe
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 29, 2022 10:20 am

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde clipgiraffe » Mie Dec 07, 2022 11:02 am

MolnarAlexandru scrie:Salut, acum 1 an am cumparat acest obiectiv SH, cu o vechime initiala de 2 ani. Asta vara in timp ce faceam poze am vrut sa dau zoom si am constatat ca inelul de zoom se invarte in gol (nu cauciucul) si mecanismul de zoom este blocat, daca trag de el il pot misca sa fac zoom. Asta e un simptom, nu am facut asta de cand mi s-a intamplat. De atunci l-am folosit ca obiectiv fix, autofocusul si sharpnessul nu sunt afectate deloc, in afara de zoom nu are nicio problema. Pe alte forumuri am citit ca e o problema intalnita frecvent la obiectivul asta si dupa ce il demontez si ajung la zoom e posibil sa fie un surub care nu mai e strans. A mai intampinat cineva astfel de probleme? Este cineva obisnuit cu demontarea obiectivelor? Nu vreau sa iau in calcul un service ca din ce am inteles m-ar duce la un pret destul de mare cat sa ma faca sa vreau sa iau unul nou la care sa am garantie de la f64 2 ani/ tamron 5 ani mai degraba decat sa il bag in service.happy wheels
Multumesc.

Si eu am intalnit o situatie asemanatoare. Cu toate acestea, m-am obișnuit și nu m-am mai simțit inconfortabil. De asemenea, am încercat să găsesc o modalitate de a o remedia, dar mi se pare imposibil să o fac eu.
clipgiraffe
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Dec 07, 2022 10:52 am

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde emmausa » Mie Feb 15, 2023 4:36 am

I was having the same problem as you, and I had to send the device to a service center for repair. krunker
emmausa
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 15, 2023 4:29 am

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde wellwell38 » Lun Feb 20, 2023 11:41 am

Thanks you for your post. I hope it will help. lolbeans
wellwell38
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 20, 2023 11:29 am

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde sharase » Joi Feb 23, 2023 11:33 am

This website is a true subway surfers inspiration! The writers have a real talent for making complex topics accessible and interesting.
sharase
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 23, 2023 11:31 am

Re: Tamron 17-50 2.8 defect - zoom blocat

Mesajde jeffreestar » Vin Apr 28, 2023 5:06 am

Încercați să deblocați zoom-ul rotind inelul de zoom în ambele direcții. Uneori, inelul de zoom se poate bloca din cauza depunerilor de praf blossom word game sau a uzurii și trebuie încercată rotirea în ambele direcții pentru a-l debloca
jeffreestar
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Apr 28, 2023 5:04 am

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori