Acum este Joi Mar 28, 2024 3:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme focalizare obiective nikkor AFD

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Probleme focalizare obiective nikkor AFD

Mesajde sfedu » Vin Feb 17, 2017 9:26 am

Salutare, auzisem din mai multe surse de faptul ca obiectivele nikkor AFD au probleme cu focalizarea pe body-urile de generație nou, acest lucru imi spusese chiar și un posesor de obiective AFD, cum ca pe unele aparate, cu care el a făcut teste(D800, D810, D4s), aceste obiective au probleme cu focalizarea, teoria lui este ca nikon face intenționat în acest fel body-urile noi ca sa îndemne spre achiziții de obiective de nou generație.
V-ati confruntat cu astfel de probleme?
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Probleme focalizare obiective nikkor AFD

Mesajde lefteralexandru » Vin Feb 17, 2017 12:08 pm

Eu pe un D810 folosesc un 50mm f1.4 AF-D si nu am probleme cu el , i-am facut af fine tune cu o mira de calibrat si le-am impacat functioneaza impecbil chiar si la 1.4. Am mai folosit si un 20 f2.8 Af-d si ala s-a comportat normal nu am intampinat probleme.
Avatar utilizator
lefteralexandru
 
Mesaje: 327
Membru din: Lun Feb 07, 2011 10:39 am
Localitate: Galati

Re: Probleme focalizare obiective nikkor AFD

Mesajde moaartea » Vin Feb 17, 2017 8:11 pm

afd-urile sunt obiective vechi,care probabil au fost folosite deltul de mult.
cele care mi-au trecut mie prin mana focalizau corect pe noile aparate gen d600 d750, mai exact am flosit 35 f2.0d, 50 1.4d si 85 1.4d si 135 f2dc.

problema cu ele e ca fiind mecanice nu intotdeauna se focalizeaza la fel de precis daca trebuie facuta doar o ajustare minoara a focusului,adica daca este nevoie de doar o mica ajustare a focusului de finete, sa zicem la distanta de 3m de subiect 1 pana in 2cm trebuie miscat focusul in fata sau spate la focala de 85mm atunci aceasta mica ajustare nu o face fizic, motorul se invarte sau face ceva,dar lentila nu se misca. daca focalizezi la 5m si pe urma incerci sa focalizezi la 3m atunci focalizeaza corect.
obiectivele noi in general nu au aceasta problema, ele putand misca mai fin lentila de focus din interiorul obiectivului.

aceste probleme de focus sunt mai aparente cu cat body-ul are mai multi mega pixeli...la 12 mpix poate nu e aparent eraore mica de focalizare in unele poze, pe cand la 36mpix orice eroare cat de mica se vede. obiectivele de mai sus eu le-am folosit la diafragme deschise, sub f3.5 in general cand le-am folosit.

mie nu mi-au placut d-urile pt ca din punctul meu de vedere nu sunt la fel de sharp si nu au contrast si microcontrast la fel de bun ca G-urile, si sunt susceptibile la flare mult mai usor. in special 135f2dc la f2 nu mi s-a parut sharp, doar peste f2.8 era acceptabil din punctul meu de vedere. asta pe un senzor de 24 mpix. si cu cat mai multi mega pixeli are senzorul cu atat scoate in evidenta mai tare problemele obiectivelor daca au asa ceva: sharp mic, focus gresit gen backfocus/frontfocus sau focus inconsistent etc
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron