Acum este Joi Mar 28, 2024 7:32 pm

Articole Nikonisti.ro

kit Sigma 150-600mm Sport si TC 1.4x

Intrebari si raspunsuri despre obiective

kit Sigma 150-600mm Sport si TC 1.4x

Mesajde dzsotika » Lun Sep 24, 2018 6:21 pm

Salut tuturor.
As dori sa deschid acest topid de discutii privind niste lentile Sigma.
Am cumparat de la f64 kitul de lentile Sigma 150-600mm varianta Sport cu teleconvertorul 1.4x.
Am tras multe cadre dar utilizand teleconvertorul imaginile pierd mult din claritate, ele 99% nu sunt sharp.
Obiectivul fara teleconvertor functioneaza perfect si face niste imagini superbe...sunt multumit de el.
Am sunat la f64 sa vedem ce se poate face, iar ei au zis sa le trimit amandoua inapoi la ei sa le trimita la Sigma sa vada care ar fi problema.
Dat fiind faptul ca obiectivul e perfect...eu nu l-as prea purta la curieri pentru ca in primul rand am nevoie de el si in al doilea cine stie ce mai pateste si acela pe drumuri...
Aveti idee ce sa fac?
Multumesc de sfaturi...

p.s. aici vedeti niste cadre trase cu obiectivul: www.500px.com/dzsotika
dzsotika
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 26, 2012 9:38 pm

Re: kit Sigma 150-600mm Sport si TC 1.4x

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Sep 24, 2018 7:47 pm

Eu as cauta pe cineva prin apropiere cu un obiectiv de la Sigma (orice obiectiv Sigma nu neaparat 150-600) si as testa TC-ul. [banuiesc ca ai incercat deja curatarea contactelor de pe obiectv si TC si testat combinatiile cu si fara OS]

Daca comportarea este identica e clar vorba de un defect al TC-ului, caz in care doar acesta ar trebui trimis la calibrare sau inlocuire. Trebuie intrebat direct la SIGMA (prin email cu poze demonstrative cu si fara TC), dar am vaga banuiala ca acelasi lucru vor spune si ei: fiind vorba de un kit, trebuie verificate ambele.

Cred ca pina la urma nu ai decat 2 variante: sa le trimiti pe amindoua sau sa ramii cu un TC nefunctional ...

Intreaba si la Photosetup pentru ca eu stiu ca ei sunt importatorii oficiali Sigma in Romania si poate au ei o solutie mai simpla ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: kit Sigma 150-600mm Sport si TC 1.4x

Mesajde dzsotika » Lun Sep 24, 2018 8:59 pm

Am scris la Photosetup dar azi fiind dupa program nu am primit inca raspuns...
Astept cu nerabdare raspunsul lor...sper ASAP
Nicicum nu vreau sa raman cu un obiectiv bun si teleconvertor defect...
dzsotika
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 26, 2012 9:38 pm

Re: kit Sigma 150-600mm Sport si TC 1.4x

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Sep 25, 2018 3:05 pm

Pina primesti raspunsul verifica sa nu cumva sa fie vorba de "user error" ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron