Acum este Sâm Apr 27, 2024 5:26 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde Sabina » Mie Apr 15, 2009 9:47 am

În afara scopului general al topicului (cel sugerat de titlu) acest topic va servi de fapt ca ghid pentru cei ce sunt în căutare de obiective. Principiul funcţionează simplu - pentru cei ce şi-au cumpărat recent un obiectiv, fie şi unul recomandat aici, pe nikonisti.ro, şi-l poate înscrie aici postând de asemeni o serie de impresii apropo de el. Se pot discuta şi mici idei, tips&tricks şamd dar şi ce probleme pot apărea cu el pe termen lung. :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde Robert_timisoara » Mie Apr 15, 2009 10:18 am

Sabina scrie:În afara scopului general al topicului (cel sugerat de titlu) acest topic va servi de fapt ca ghid pentru cei ce sunt în căutare de obiective. Principiul funcţionează simplu - pentru cei ce şi-au cumpărat recent un obiectiv, fie şi unul recomandat aici, pe nikonisti.ro, şi-l poate înscrie aici postând de asemeni o serie de impresii apropo de el. Se pot discuta şi mici idei, tips&tricks şamd dar şi ce probleme pot apărea cu el pe termen lung. :)


E criza financiara.. nu am cumparat nimic.. si nici nu voi cumpara o perioada buna de timp :)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde soulwise » Mie Apr 15, 2009 11:53 pm

Haideti totusi sa continuam acest thread .
Incep eu . Mi-am cumparat de curand dupa lupte seculare un 18-105 3,5 - 5,6 pentru a inlocui obiectivul de kit la D40-ul meu .
Sunt foarte multumit de el si chiar isi merita banii ( pentru un incepator ) .
Mai multe detalii aici : viewtopic.php?f=21&t=235&start=10#p3857
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 17, 2009 1:47 pm

Prima achizitie a anului, in materie de obiective, a fost modestul Lensbaby Composer. Un obiectiv atipic, din multe puncte de vedere. Nu are decit focalizare manuala, iar diafragmele sint niste discuri de tabla neagra, care se schimba cu ajutorul unei mici scule magnetice. Obiectivul nu are chip si aparatele de nivel mai mic decit semipro nu cred ca fac nici masurarea expunerii cu el (trebuie folosite in mod M).

Mai rau, obiectivul nu poate reda clar decit o portiune relativ redusa a imaginii, restul cadrului fiind lasat intr-o neclaritate cu aspect mai mult sau mai putin ireal (comportarea este afectata si de diafragma folosita). Dar tocmai in asta consta partea interesanta a obiectivului, combinata cu faptul ca e orientabil, deci portiunea clara poate sa apara oriunde in cadrul imaginii, functie de cum a fost orientat obiectivul. Efectele obtinute sint interesante, mai ales dupa ce te-ai acomodat cu el.

Evident, nu ar trebui sa fie foarte sus pe lista de prioritati a unui incepator, dar, odata strins minimul "vital" in materie de obiective si accesorii, un lensbaby e o directie interesanta de "dezvoltare".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde soulwise » Vin Apr 17, 2009 4:53 pm

Si eu am ramas cu gandul la Composer , odata cu ocazia care mi-a fost oferita de domnul Grozescu si sincer sa fiu mi-a ramas gandul la el ca obiectiv "de joaca" pentru ca asta este , o jucarie interesanta .
Deocamdata insa , va trebui sa mai astepte n pic pentru ca mai am ceva de strans pentru un setup minim de iluminare dedicat fotografiei de produs ( idee preluata , recunosc tot de la domnul Grozescu ) .
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde Dinu Lazar » Vin Apr 17, 2009 4:59 pm

Mie achizitia domnului Pop mi se pare grozava si foarte nimerita; creativitatea nu este legata nicicum de calitatea aparatului ori a obiectivului.
In acest sens, eu mi-am construit un obiectiv, nu mi-am cumparat, deci sunt off topic. Si de fapt nu un obiectiv facui, ci o stenopa. Am gaurit un capac de aparat si am o stenopa.
Luna aceasta este ziua internationala a stenopei http://www.pinholeday.org/ - daca vreti sa participati, sunteti bineveniti. Se poate face arta, mare arta, cu un minimum de cheltuieli.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde Sabina » Dum Iun 14, 2009 12:04 pm

După un şir de nelămuriri, am achiziţionat Nikkor 16-85 VR. Fără îndoială o opţiune grozavă, şi într-adevăr se justifică diferenţa de preţ faţă de acel 18-70 pe care îl aveam iniţial în minte. Conform comportamentului său de până acum mă îndoiesc că o să-l dau jos prea des de pe body, şi poate doar în detrimentul unui macro. Calitatea imaginii este foarte bună, iar VR-ul e ideal inclusiv pentru expuneri mai mari (gen 2). Revin cu impresii la galerii (unde se văd şi rezultatele propriu-zise :D )
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde aditzuBA » Dum Iun 14, 2009 12:21 pm

sa-l stapanesti sanatoasa..am avut si eu acel obiectiv si intr-adevar isi merita fiecare banutz dat pe el.
daca era si F4 constant ................... :mrgreen:


m-am ""pricopsit"" si eu cu noul 35/f1.8...al naibii de simpatic micutzu ;)
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde KodiaK » Joi Iun 25, 2009 9:43 am

Dupa aproape jumatate de an am reusit sa achizitionez si eu obiectuivul kit de la D90, si anume 18-105 VR.
Nu am apucat sa il scot la o sesiune foto inca, insa din cadrele trase prin casa si pe geam sunt foarte multumit. Obiectivul acesta a inlocuit kitul 18-55 de la D40-ul sotiei pe care il foloseam pe post de all-roud-er, si dpdv al calitatii imaginii sunt f multumit. Obiectivul prezinta un usor barrel si pinchuison la capetele wide respectiv tele, insa nu se observa decat f greu.

O chestie pe care nu o stiam si m-a surprins placut este posibilitatea de focus override. Foarte utila cand vreau sa focusez prin gard sau crengi de copac si ma scuteste de recompuneri repetate.

Obiectivul este mare si impunator (comparativ cu ce mai am) si arata f bine pe body-ul de D90 (mult mai bine decat 18-55-ul :P)
Zoomul nu prezinta creeping (deocamdata) se misca smooth si prezinta un pic de rezistenta la rotire (probabil se va mai lasa cu timpul). Inelul de focus manual cred ca este punctul slab al obiectivului. Este un piculet cam ingust si prezinta un mic joc de alunecare in plan orizontal - adica inelul este cu ~0.5mm mai ingust decat lacasul in care se roteste.

Per total sunt foarte multumit de achizitie si probabil ca o sa-l dau jos f rar de pe aparat.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Ce obiective v-aţi mai cumpărat

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 25, 2009 6:39 pm

KodiaK scrie:Obiectivul prezinta un usor barrel si pinchuison la capetele wide respectiv tele, insa nu se observa decat f greu.

Butoiul de la 18 mm necesita o cadrare foarte creativa ca sa nu sara in ochi, iar pernita e mai pronuntata in zona 35-50 mm decit la 105 mm. Deh, asta e pretul unei plaje de focale extinse...
KodiaK scrie:O chestie pe care nu o stiam si m-a surprins placut este posibilitatea de focus override. Foarte utila cand vreau sa focusez prin gard sau crengi de copac si ma scuteste de recompuneri repetate.

Atentie, e vorba de un focus override limitat, prin comparatie cu ce ofera obiectivele de clasa medie si pro. Este utilizabil numai in modul AFS si numai dupa ce aparatul si-a terminat de facut focalizarea automata. La D90 trecerea pe focalizare manuala este atit de simpla si rapida incit cred ca e solutia de preferat pentru asemenea situatii.
KodiaK scrie:Inelul de focus manual cred ca este punctul slab al obiectivului. Este un piculet cam ingust si prezinta un mic joc de alunecare in plan orizontal - adica inelul este cu ~0.5mm mai ingust decat lacasul in care se roteste.

Este evident ca inelul ala a fost pus mai mult ca sa fie, obiectivul nefiind gindit pentru focalizare manuala, altfel decit pur ocazional.
KodiaK scrie:Per total sunt foarte multumit de achizitie si probabil ca o sa-l dau jos f rar de pe aparat.

Intr-adevar, obiectivul pare a fi cel mai reusit zoom entry-level Nikon de pina acum. 18-55 il bate, totusi, fara drept de apel, la capitolul close up.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

cron