Acum este Vin Mar 29, 2024 6:59 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv Macro ptr D300

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde stefank » Vin Ian 30, 2009 2:28 pm

O varianta si mai ieftina este 50mm 1.8 + BR-2A (inel inversor). Am vazut pe net poze si aratau ok.
stefank
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:50 pm

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 06, 2009 1:23 pm

Mihai Danu scrie:As vrea sa iau un obiectiv cu care sa pot face poze macro OK

In general, toate obiectivele true macro (capabile de raport 1:1) permit obtinerea de fotografii (cel putin) OK. Eu am stat multa vreme in dilema intre Tamron 90mm si Tokina 100mm, dilema pe care am transat-o cumparind un Nikon 105mm VR ;)

N-as recomanda macro-uri mai scurte, pentru ca implica o apropiere prea mare de subiect atunci cind raportul ajunge in vecinatatea lui 1:1. In plus, cele in jur de 100mm se preteaza si la portret si ca teleobiective (mai ales pe format DX).

Daca nu doriti neaparat un raport de 1:1, zoom-ul Tamron 28-75 2.8 (aparent cel mai reusit zoom Tamron) permite obtinerea de rezultate OK, in conditiile in care poate fi folosit in multe alte scopuri, inclusiv ca zoom universal, daca puteti tolera limita inferioara de 28mm. In plus, e mai ieftin decit toate obiectivele true macro ;) Atentie la posibilele probleme de centrare (frecvente la zoom-urile Tamron) in momentul achizitiei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 6:11 pm

Vreau sa va spun din start ca nu am obiectiv de macro , insa am avut si eu candva aceasta dilema si m-am lamurit. Iata la ce concluzii am ajuns.
1. Imi iau obiectiv de macro NUMAI daca vreau sa fac fotografie macro. Sa nu uitam ca obiectivele macro nu exceleaza la capitolul autofocus deoarece se presupune ca fotografia de macro se face pe focus....manual
2. La obiectivele macro de 6omm exista problema iluminarii subiectului ( din cauza distantei f mici dintre subiect si obiectiv blitul pozate lasa o umbra pe subiect )
3. Tot la obiectivele de 60 mm nu prea poti face poze macro de ex unei insecte sau stiu eu ce alta vietate deoarece tre sa te apropii excesiv de mult
4. Citind cele 3 puncte concluzionam ca trebuie sa ne orientam spre obiective cu focala mai lunga
5.ok . care este urmatorul? nikon 105mm. este el un obiectiv bun de macro? Poate ca da. Dar de ce sa platesc VR-ul cu care vine din moment ce aparatul in timpul fotografierii macro tre sa stea pe trepied??? asta nu o sa o inteleg cum a fost gandita de nikon. Probabil au vrut sa-l faca mai util si in alte domenii.Ce nu mai inteleg la acest obiectiv( si nu numai la asta ) este de ce un obiectiv dedicat macro pleaca de la f2,8 cand in macro se folosesc diafragme mult mai inchise...
6. avantajul lui este ca distanta lui minima de focus este cat de cat acceptabila pentru a nu zbura gaza dupa floare cat facem noi clic( sau pana sa facem clic ).
7.documentandu-ma despre nikon 105 am citit in multe review-uri ca nu ar fi un obiectiv atat de performant comparativ cu ALTE obiective macro
8. aha. deci mergem mai departe. deja se ingroasa gluma, fiindca daca nikon 105 mm costa circa 3000 ron...deja inseamna ca pentru noi fotografia de macro este ceva foarte serios in care merita sa investim atatia bani
9.obiective legendare macro sunt cateva insa pleaca de la 4000 ron in sus:
Nikon AF-D Micro 200mm f/4.0 ED-IF = 4000 ron
Nikon AF-S 200mm f/4 Micro= 6200 ron
Probabil mai sunt si altele....dar cam asta e pretul unui obiectiv de calitate pentru fotografie macro
Alte variante? Exista inele inversoare care ne ajuta sa cuplam 2 obiective cu acelasi diametru de filtru si sa facem fotografie de macro cu obiectivele pe care deja le avem. Alta varianta ar fi sa cumparam inele de macro insa cu astea trebuie sa ne apropiem excesiv de mult de subiect.
Fiecare stie pentru ce vrea sa faca fotografie de macro. Daca credeti ca merita investitia ... go ahead :)
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Feb 17, 2009 6:37 pm

70-200mm scrie:Imi iau obiectiv de macro NUMAI daca vreau sa fac fotografie macro.


Sau fotografie de produse, dar asta e fotografie utilitara, nu artistica.

70-200mm scrie:Ce nu mai inteleg la acest obiectiv( si nu numai la asta ) este de ce un obiectiv dedicat macro pleaca de la f2,8 cand in macro se folosesc diafragme mult mai inchise...


Pentru ca la 1:1 luminozitatea reala devine deja 4,8. Daca era mai putin luminos, la scari mari de reproducere ar fi fost dificultati de vizare. Profunzimea este foarte mica in acest caz si e comod sa vezi in vizor ce se intampla.

Zeiss are doua macro ZF: 50/2 si 100/2 si nu se plange nimeni ca sunt prea luminoase. Se pare ca cel de 100 e fantastic, dar ambele sunt manuale.

70-200mm scrie:7.documentandu-ma despre nikon 105 am citit in multe review-uri ca nu ar fi un obiectiv atat de performant comparativ cu ALTE obiective macro


Si eu la fel, apoi l-am testat. Parerea mea e aici: http://q-foto.ro/_obiective/nikon-105-macro-vr.html

Extras: L-am testat comparativ, pe un Nikon D700, pentru a vedea comportarea pe "Full frame", cu obiectivul macro 100/2.8 pe care il foloseam in mod curent si il consideram excelent:

- la rapoartele de reproducere 1:4 si 1:1,1 modelul Nikon 105/2.8 VR s-a dovedit vizibil mai bun la diafragme deschise (care oricum nu se folosesc la macro) si cel putin egal la diafragmele curente intre 8 si 16. La diafragma 22 sunt vizibile primele efecte ale difractiei care continua sa se accentueze la 32 si mai sus.

- la o distanta de 2,5m, uzuala pentru portrete, modelul Nikon s-a dovedit net superior intre 2,8 si 5,6, iar primele efecte ale difractiei au aparut in jurul diafragmei 11.

E posibil sa fi gresit testele, dar pe mine m-a convins.


70-200mm scrie:Nikon AF-S 200mm f/4 Micro= 6200 ron


Interesant, unde l-ai gasit, ca Nikon inca nu a anuntat varianta AF-S la 200 micro ?

Mai e un obiectiv macro foarte interesant, anume Nikon 85/2.8 PC-E, merge doar pana la 1:2 dar cu functia de tilt poti face niste lucruri pe care nu le poti face cu nici un alt obiectiv.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 6:53 pm

Radu_Grozescu scrie:
Interesant, unde l-ai gasit, ca Nikon inca nu a anuntat varianta AF-S la 200 micro ?


:lol: f64. pe site-ul lor. link magazin online . Am copiat denumirea din descriere nu din titlu .
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 17, 2009 7:31 pm

70-200mm scrie:1. Imi iau obiectiv de macro NUMAI daca vreau sa fac fotografie macro. Sa nu uitam ca obiectivele macro nu exceleaza la capitolul autofocus deoarece se presupune ca fotografia de macro se face pe focus....manual

Motiv pentru care multe din ele au un limitator de cursa la AF, care imbunatateste viteza de focalizare atunci cind nu se face macro cu ele.
70-200mm scrie:5.ok . care este urmatorul? nikon 105mm. este el un obiectiv bun de macro? Poate ca da. Dar de ce sa platesc VR-ul cu care vine din moment ce aparatul in timpul fotografierii macro tre sa stea pe trepied??? asta nu o sa o inteleg cum a fost gandita de nikon.

Probabil pentru acele cazuri cind subiectul nu permite fotografia de pe trepied...
70-200mm scrie: Probabil au vrut sa-l faca mai util si in alte domenii.Ce nu mai inteleg la acest obiectiv( si nu numai la asta ) este de ce un obiectiv dedicat macro pleaca de la f2,8 cand in macro se folosesc diafragme mult mai inchise...

Obiectivul ajunge la luminozitatea de f/2.8 abia de la distante de focalizare mai mari de 1.5 metri.
70-200mm scrie:7.documentandu-ma despre nikon 105 am citit in multe review-uri ca nu ar fi un obiectiv atat de performant comparativ cu ALTE obiective macro

Daca vrei niste review-uri facute "nemteste", du-te la http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests
70-200mm scrie:8. aha. deci mergem mai departe. deja se ingroasa gluma, fiindca daca nikon 105 mm costa circa 3000 ron...deja inseamna ca pentru noi fotografia de macro este ceva foarte serios in care merita sa investim atatia bani

Pe format DX, 105 VR-ul este un obiectiv multi-functional (macro, portret, teleobiectiv mediu) de constructie profesionala si claritate care-ti taie rasuflarea. Eu l-am luat pe vremea cind era doar 2400 RON, dar te asigur ca merita si 3000.
70-200mm scrie:9.obiective legendare macro sunt cateva insa pleaca de la 4000 ron in sus:
Nikon AF-D Micro 200mm f/4.0 ED-IF = 4000 ron

Unde l-ai gasit pe asta atit de ieftin? Era peste 4800 inainte de scumpire, iar acum e peste 6100...
70-200mm scrie:Fiecare stie pentru ce vrea sa faca fotografie de macro. Daca credeti ca merita investitia ... go ahead :)

Avind in vedere ca obiectivul poate mult mai mult decit fotografie macro, ca are focalizare interna (nu se lungeste cind focalizeaza in domeniul macro) si ca VR-ul permite si fotografierea macro din mina, combinat cu o calitate cu adevarat profesionala atit pe partea mecanica cit si pe partea optica, chiar si pretul actual de 3000 RON este pe deplin justificat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 8:28 pm

Dan Pop scrie:Probabil pentru acele cazuri cind subiectul nu permite fotografia de pe trepied...
Avind in vedere ca obiectivul poate mult mai mult decit fotografie macro, ca are focalizare interna (nu se lungeste cind focalizeaza in domeniul macro) si ca VR-ul permite si fotografierea macro din mina,

Vorbim acum de fotografie profesionala macro? Sau vorbim despre acele fotografii pe care le mai facem in vacanta in gradina bunicii? Pe bune acum...fotografie macro din mana???? Probabil ca ACEI fotografi care au facut ACELE fotografii EXTRAORDINARE pe care le admiram in National Geographic sau altele asemenea si care stateau cu saptamanile prin cine stie ce paduri si jungle pentru a face fotografii fluturilor sau altor insecte minuscule si care s-au carat cu tot felul de echipamente dupa ei pentru a reusi, probabil ca ei nu s-au gandit ca ar fi mai comod sa faca foto macro din mana. Hai sa le dam un mail acum sa ii invatam noi pe ei. Nu te supara pe mine ca te-am luat pe tonul asta, dar chiar mi se pare hilar ca cineva care e dispus sa dea zeci de milioane pe un obiectiv de macro....., sa-l ia si sa faca poze din mana cu el, fara trepied. La portret e altceva. Dar la macro....trebuie sa stam 3 saptamani in padure cu aparatul fixat pe trepied, cu telecomanda in cort si acolo asteptam fluturele sa se aseze pe floare. Sau mai bine tinem aparatul in mana :lol:


Dan Pop scrie:Nikon AF-D Micro 200mm f/4.0 ED-IF = 4000 ron

Unde l-ai gasit pe asta atit de ieftin? Era peste 4800 inainte de scumpire, iar acum e peste 6100...[/quote]
Ai dreptate. Am gresit eu cand am dat copy/paste . Costa 6200 ron.

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau. :)
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Dan Pop » Mar Feb 17, 2009 10:18 pm

70-200mm scrie:
Dan Pop scrie:Probabil pentru acele cazuri cind subiectul nu permite fotografia de pe trepied...
Avind in vedere ca obiectivul poate mult mai mult decit fotografie macro, ca are focalizare interna (nu se lungeste cind focalizeaza in domeniul macro) si ca VR-ul permite si fotografierea macro din mina,

Vorbim acum de fotografie profesionala macro? Sau vorbim despre acele fotografii pe care le mai facem in vacanta in gradina bunicii?

Sau vorbim de diferenta intre a profita de o sansa unica in viata de a face o fotografie la standarde "sub-profesionale" si a lasa sansa sa treaca pe linga noi pentru ca vietatea cu pricina nu putea sa fie induplecata sa stea locului suficient timp pentru a putea fi fotografiata de pe trepied.

Exista destui profesionisti ai fotografiei de natura specializati taman in macrofotografia din mina, dar ce stiu ei in comparatie cu 70-200, a carui vasta experienta se bazeaza pe cele 0 (zero) obiective macro din dotare... :twisted:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Dinu Lazar » Mar Feb 17, 2009 11:25 pm

70-200mm scrie:Vorbim acum de fotografie profesionala macro? Sau vorbim despre acele fotografii pe care le mai facem in vacanta in gradina bunicii? Pe bune acum...fotografie macro din mana????


EU fac fotografii macro in doua feluri: cu descentrabilul de 85mm si inele si cu 200 ( pe FX) - desi folosesc si blit inelar si diverse blituri telecomandate, desi aparatura este grea, nu folosesc niciodata trepiedul; ma incurca; ma misc mai simplu, vad mai bine subiectul in cadru, pot sa fac corectiile imediat.
Sigur, fiecare cum se obisnuieste, dar eu lucrez mult mai bine macro din mina, chiar in conditii dificile. Fac niste detalii de mincare superbe si chiar si intr-o pajiste nu exista placere mai mare dupa o ploaie sa caut subiecte macro, pe care le fac si la scara 1:1. Mincarea descentrata se vede pe situl meu.
Daca cineva vrea sa incerce convenabil sa faca fotografii macro, inele cu normalul sau cu teleobiectivul, chiar si lentile macro, pot da o parere cam ce s-ar putea obtine; dar la polul opus, cine vrea macro de o calitate definitiva, este imposibil asa ceva de obtinut fara descentrarea si translatia obiectivului, blit inelar si deci costuri substantiale.
intre aceste doua extreme exista nenumarate solutii intermediare.
Oricum poza macro fara iluminare macro adecvata e cam greu de obtinut. iluminarea e la fel de importanta ca si calitatea obiectivului.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Sabina » Mie Feb 18, 2009 4:09 pm

Ok, deci, am făcut puţină curăţenie pe topic, că se dăduse într-un offline cam aiuristic. Pe viitor, 70-200mm, n-ar fi o idee rea să îţi exprimi părerile cu mai puţină aroganţă - dacă ţi se pare că x sau y e prea lame ca să îi răspunzi, poţi pur şi simplu să te abţii. Dacă ai o părere constructivă, eşti mai mult decât binevenit.

Şi pe cât posibil, încercaţi să evitaţi flame bait-ul că nu cred că vă trebuia un forum de fotografie să vă certaţi pe teme de ego.

Alte offtopicuri agresive si gratuite pot uneori rezulta în warning.

Revenind, deci, la topic :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron