Acum este Vin Apr 19, 2024 2:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 24-70 f 2,8

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 05, 2009 4:41 pm

jedi scrie:
Am cumparat de la f64 Nikkor 85mmcu 1.8 si l-am pus pe un D300 .
La 1.8, 2 sau 2.5 mi se parea ca nu focalizeaza acolo unde vreau .Asa cum zice si Ovidiu NI aveam o foaie A4 de la f64 cu o rigla de focus pe ea , m-am tot jucat acasa , am facut zeci de teste cu foaia la 45 de grade fata de axa obiectivului si am observat ca are un front focus de vreo 2 cm ..destul de mult.Lucrul mi s-a confirmat si fotografiind persoane din fata si focalizand pe ochi , clarul era pe varful nasului.Punandu-l pe un D50 clarul era acolo unde voiam .Apoi am incercat si cu 50mm1.8 pe ambele body-uri , aceeasi belea .Deci obiectivul nu avea nimic, era OK(la obiective tamron sau sigma se mai intampla) , ci planul senzorului lui D300 era de vina .
Noroc ca are fine AF tunning si l-am setat de acolo sa-mi bata bine cu acest 85mm si cu 50mm 1,8
Cu nikkor 18-70 care pleaca de la 3.5 clarul e ok.
Concluzie:in cazul meu ,obiectivul saracu' focaliza bine , problema era de la body.

Inainte de a trage concluzia asta, incearca-l si pe alt D300. Eu am un 80-200 2.8 cu probleme de back focusing la distante mici si se comporta identic pe D300 si D700.

Spre deosebire de 85 1.8, care e AF-D, 18-70 este AF-S. Din experienta mea, AF-S-urile dau rezultate mult mai precise pe D300/D700 si, in caz de probleme, pot fi recalibrate (de un tehnician Nikon), ceea ce se pare ca nu este posibil in cazul AF-D-urilor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 06, 2009 11:18 am

Merlin scrie:1 - Cum se poate stabili cu exactitate cu cat greseste acest obiectiv in privinta focalizarii?

Metoda mea preferata este ilustrata mai jos. Prima imagine este cu AF-tuning dezactivat, a doua cu AF-tuning setat la maximum pentru compensare de back focusing.


In ambele cazuri, am focalizat pe virful pixului. Dupa cum se observa, nu a fost posibila o compensare completa a back focusing-ului obiectivului in cauza (un AF-D 80-200).

Elementele cheie sint: o rigla cu diviziuni fine si contrastante, de preferinta si cu ceva inscriptii pe ea si un pix (sau alt obiect similar) cu inscriptii marunte pe el.
Merlin scrie:2 - Daca se observa cumva o greseala de focalizare, este bine sa o reglam singuri din body-ul aparatului (asta daca o permite) ori e mai indicat sa mergem la un service cu ambele?

Daca se poate compensa satisfacator din AF-tuning, eu n-as merge la service.
Daca aparatul focalizeaza prost cu toate obiectivele, as duce aparatul la service.
Daca obiectivul focalizeaza prost si nu poate fi compensat din aparat, as duce obiectivul la service. Am citit pe net ca obiectivele AF-D nu pot recalibrate, dar as prefera o confirmare (sau dezmintire) din partea cuiva care stie sigur.

Nu vad nici un motiv pentru care as duce la service si aparatul si obiectivul. Exista riscul, cel putin teoretic, ca o problema de aparat sa fie compensata in obiectiv sau vice versa... ;)
Merlin scrie:3 - In cazul in care o putem rezolva singuri, care este metoada cea mai indicata si corecta de calibrare: materiale necesare, tehnica si pasi de lucru?

Vezi raspunsul la prima intrebare. Rigla va indica imediat daca este o problema de front sau back focusing, apoi, prin trial and error incerci sa ajustezi AF-tuning-ul pina cind cifra din dreptul virfului pixului este cea mai clara din toate. Pentru confirmare, se folosesc inscriptiile de pe pix.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Merlin » Vin Feb 06, 2009 11:24 am

cu stima domnule Dan Pop! Clar si la obiect!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde nikonians_ro » Joi Feb 19, 2009 8:57 am

Subscriu la cele spuse de domnul Dab Pop. Doar o completare:
Pentru o evaluare corecta a front/back focus-ului, grija mare la distanta fata de punctul sau obiectul focalizat ! Orice obiectiv are o distanta minima de focalizare. Daca de ex dist. min. de focalizare este de 50cm la obiectivul x , atunci este bine sa iei in calcul o distanta de circa 60 cm pentru a evita blurul cauzat de o apropiere la limita.

Toate cele bune
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron