Acum este Joi Mar 28, 2024 8:38 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 24-70 f 2,8

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Merlin » Joi Ian 22, 2009 9:47 am

Salutare oameni buni!

Am si eu nevoie de niste sfaturi competente cu privire la acest obiectiv:

1 - Cum se poate stabili cu exactitate cu cat greseste acest obiectiv in privinta focalizarii?

2 - Daca se observa cumva o greseala de focalizare, este bine sa o reglam singuri din body-ul aparatului (asta daca o permite) ori e mai indicat sa mergem la un service cu ambele?

3 - In cazul in care o putem rezolva singuri, care este metoada cea mai indicata si corecta de calibrare: materiale necesare, tehnica si pasi de lucru?
Va multumesc pentru sprijin,

Toate cele colorate!

P.S. - dle Grozescu, mi-ar prinde bine niste sfaturi cu privire la calibrarea acestui obiectiv, bineinteles in limita timpului dvs. disponibil. Va multumesc!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Ovidiu NI » Joi Ian 22, 2009 10:25 am

Cea mai simpla metoda ar fi sa folosesti o scala pe care sa ti-o printezi singur. Avand cate o linie de text si un numar in fata fiecaruia. Focalizezi unde vrei si vezi cat de departe e focusul obiectivului tau fata de cat ar trebui sa fie (imaginea printata o pui inclinata fata de obiectiv la un unghi de 45*)

Dupa ce ai aflat cat de mare e shiftul poti sa iei mai multe decizii:

1. Sa te duci cu obiectivul in service sa vezi daca poate fi recalibrat astfel incat sa mearga cu aparatul tau (dureaza si costa cel mai mult dar este cea mai sigura varianta)

2. Sa iti modifici aparatul in functie de obiectiv (senzorul de af este in spatele unei oglinzi care poate fi recalibrata prin diverse metode, mai simple sau mai complicate) dar daca modifici aparatul, cand vei folosi alt obiectiv vei avea din nou promblema asta cu obiectivul ala

3. Sa tragi la o diafragma mai inchisa, la 5.6 sau 8 focusul ar trebui sa vie ok

4. Sa stii cum variaza focusul si sa lucrezi numai manual, astfel incat sa iti iasa pozele, apoi sa le spui celorlalti ca nici o ustensila fotografica nu e suficient de buna pentru tine si ca preferi focusul manual :D
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Ian 22, 2009 10:42 am

Merlin scrie: P.S. - dle Grozescu, mi-ar prinde bine niste sfaturi cu privire la calibrarea acestui obiectiv, bineinteles in limita timpului dvs. disponibil. Va multumesc!


Multumesc mult pentru increderea acordata.

Avantajul Forumului pe care ne aflam este ca el apartine importatorului oficial Nikon, deci suntem intr-o companie foarte selecta.

Mai precis, domnul Ionut Trandafir (un guru in ale service-ului de aparate si obiective Nikon) este pe Forum si de la domnia sa am putea afla cu totii mai multe despre functionarea sistemului AF-S si despre utilizarea posibilitatilor de calibrare existente pe DSLR-urile Nikon (cele cu corp metalic :-), cu mult mai multe decat v-as putea spune eu care sunt doar un utilizator.

Pana apare raspunsul domnului Trandafir, va pot spune abordarea mea, dar e posibil sa nu fie cea mai buna. Probabil ati vazut comentariul meu despre calibrare din pagina de produs de la F64: http://www.f64studio.ro/det.php?id=416&pid=5878

Concluzia este ca rezultatele "calibrarii" sunt valabile doar pe o anumita pereche aparat / obiectiv, si doar pana la un upgrate de firmware, care e posibil sa modifice putin comportarea AF, deci daca suntem pretentiosi e bine sa reverificam "calibrarea" dupa fiecare update de firmware.

Am accentuat partea despre firmware deoarece in ultima vreme D300, D700 si D3 au beneficiat de asemenea update-uri, iar pe D300 am avut impresia ca s-au modificat putin parametrii, deci pentru siguranta e mai bine sa verificati.

Adevarata problema cu front/back focus consta in faptul ca print-o simpla apasare de taste putem mari orice imagine digitala la dimensiuni de aprox 1 metru, ceea ce nu se intampla cu imaginile pe film, si de aici pretentiile, uneori putin cam mari pentru calitatea imaginilor.

In plus, cam toti dorim sa tragem la diafragma maxima, din mana, in conditii de lumina slaba si timpi de expunere deseori cam lungi, si sa obtinem o claritate exceptionala pana la colturile cadrului, la 100% pe ecran :-)

Despre aceasta se poate scrie foarte mult, dar revenind la concret, eu nu m-as duce la service pentru o abatere constanta la focalizare, ci as corecta din "calibrare".

Mai precis, acelasi obiectiv poate necesita corectii diferite pe camere diferite deci nu putem trage concluzia ca obiectivul este de vina.

Pentru teste folosesc metoda, care se pare ca nu este infailibila, descrisa la http://www.focustestchart.com/chart.html dar este bine ca rezultatele sa fie verificate cu fotografii test realizate in maniera in care folositi obiectivul in realitate. Mai precis, este posibil ca o "calibrare" facuta la o distanta de fotografiere de sub 1 metru sa nu fie optima pentru distantele obisnuite de fotografiere, cu toate ca la obiectivele testate de mine nu am observat asemenea abateri.

In plus, metoda cu focalizarea la 45 grade este criticata pe unele forumuri. Cu toate acestea am obtinut rezultate pe care eu le consider corespunzatoare.

Atentie, daca nu fotografiati curent la diafragma maxima este mai bine sa mai inchideti o treapta in timpul testelor (eu le-am facut la diafragma 4 pentru obiectivele 2.8).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Merlin » Joi Ian 22, 2009 10:37 pm

Uite asa imi place sa discutam, civilizat si nu fiind plini de ifose. Imi doresc ca toti cei pe acest forum sa ne ridicam la inaltimea si profesionalismul NIKON pentru a ne merita din plin jucarelele si sa nu cadem in ridicolul celor de pe alte forumuri unde, daca au si numai 10 declansari in plus cred ca au dreptul de a vorbi pe un anumit ton ori de a lua la misto pe oricine trece de pe o sapuniera pe un Dslr. Conteaza foarte mult ca cei ce vor da sfaturi sa le faca din propria experienta si nu empiric ori din auzite.
Mi-au prins bine randurile de mai sus si va multumesc. Astazi am facut cateva experimente cu acest obiectiv: sincer fotografiile imi ies foarte sharp, iar daca inchid diafragma la f- 8 .. deja e tipator de sharp (la portrete se vad pana in cele mai mici detalii porii pielii impreuna cu toata textura sa) .. cum cred ca este normal pentru un obiectiv de asemenea factura. Testul de astazi l-am facut la f 2,8 si sunt multumit: obiectivul bate exact acolo unde focalizez. Banuiesc ca niste rezultate precise se pot obtine intr-un laborator utilat corespunzator si de aceea, prin primavara cand voi ajunge la Bucuresti ii voi face prima revizie si, profitand de garantie, voi verifica si acest lucru (sa-mi stea piticii linistiti pe creier).
... hai sa ne bucuram de ele si sa le punem la lucru!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde jedi » Sâm Ian 24, 2009 7:35 pm

Merlin scrie:Salutare oameni buni!

Am si eu nevoie de niste sfaturi competente cu privire la acest obiectiv:

1 - Cum se poate stabili cu exactitate cu cat greseste acest obiectiv in privinta focalizarii?

2 - Daca se observa cumva o greseala de focalizare, este bine sa o reglam singuri din body-ul aparatului (asta daca o permite) ori e mai indicat sa mergem la un service cu ambele?

3 - In cazul in care o putem rezolva singuri, care este metoada cea mai indicata si corecta de calibrare: materiale necesare, tehnica si pasi de lucru?
Va multumesc pentru sprijin,

Toate cele colorate!

P.S. - dle Grozescu, mi-ar prinde bine niste sfaturi cu privire la calibrarea acestui obiectiv, bineinteles in limita timpului dvs. disponibil. Va multumesc!


Salut,
sa-ti povestesc ceva
Am cumparat de la f64 Nikkor 85mmcu 1.8 si l-am pus pe un D300 .
La 1.8, 2 sau 2.5 mi se parea ca nu focalizeaza acolo unde vreau .Asa cum zice si Ovidiu NI aveam o foaie A4 de la f64 cu o rigla de focus pe ea , m-am tot jucat acasa , am facut zeci de teste cu foaia la 45 de grade fata de axa obiectivului si am observat ca are un front focus de vreo 2 cm ..destul de mult.Lucrul mi s-a confirmat si fotografiind persoane din fata si focalizand pe ochi , clarul era pe varful nasului.Punandu-l pe un D50 clarul era acolo unde voiam .Apoi am incercat si cu 50mm1.8 pe ambele body-uri , aceeasi belea .Deci obiectivul nu avea nimic, era OK(la obiective tamron sau sigma se mai intampla) , ci planul senzorului lui D300 era de vina .
Noroc ca are fine AF tunning si l-am setat de acolo sa-mi bata bine cu acest 85mm si cu 50mm 1,8
Cu nikkor 18-70 care pleaca de la 3.5 clarul e ok.
Concluzie:in cazul meu ,obiectivul saracu' focaliza bine , problema era de la body.
D700, D300, 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 VR, 18-105mm VR ,50mm1.4, 85mm1.8 ,35mm1.8 , 70-300mm VR, SB600, SB900
http://www.iancucristi.ro/
Avatar utilizator
jedi
 
Mesaje: 171
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:09 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde glumetu » Sâm Ian 24, 2009 8:09 pm

Nu sunt sigur ca o procedura de calibrare functioneaza prea bine pentru zoom-uri. In plus, 24-70 are o curbura de camp de focalizare destul de vizibila spre margini, ceea ce probabil s-ar vedea pe un focus chart.

In rest, 24-70 este screaming sharp, incepand de la 2.8, si focalizeaza extraordinar de bine - de ce iti faci probleme? Il ai si dai rateuri sau intentionezi sa-l cumperi?
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Merlin » Sâm Ian 24, 2009 10:06 pm

salutare!

pai de .. stiti cum e cand cauti perfectiunea (la pretul acestui obiectiv)! Vazund discutiile pe f64 am facut si eu un test si, imi pare a focaliza cam cu 2-3 mm mai in fata, poate 5 mm maxim. Oricum, cand voi avea mai mult timp voi repeta testul, insa pana atunci incerc sa gandesc unul care sa imi satisfaca mie creierul si sa-l faca sa se gandeasca doar la fotografie si nu la simbioza body-obiectiv. Am gasit in setari si reglajul fin, stiam de el si am incercat io sa-l reglez dar parca mai mult il dereglam, asa ca l-am lasat cum era initial. In rest, doar cuvinte de lauda despre el ... face o pereche minunata cu body-ul si cu SB-ul 900. Sharp, sharp ... sharp. Pe toata plaja focala la 2,8 ... ca daca il duci mai sus .. tzipa de claritate. Acum banuiesc ca oi avea io pitici pe creier dar tot o sa mai fac un test!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Liviu_Rotariu » Joi Ian 29, 2009 12:45 pm

Merlin scrie:Salutare oameni buni!

Am si eu nevoie de niste sfaturi competente cu privire la acest obiectiv:

1 - Cum se poate stabili cu exactitate cu cat greseste acest obiectiv in privinta focalizarii?
Metoda cea mai corecta este cea cu LensAlign, adica focalizare pe plan paralel, inspectie pe rigla la 45 grade.
http://www.rawworkflow.com/lensalign

2 - Daca se observa cumva o greseala de focalizare, este bine sa o reglam singuri din body-ul aparatului (asta daca o permite) ori e mai indicat sa mergem la un service cu ambele?
Daca are functie de ajustare focus, poti sa o faci de acolo, daca nu si nu e un aparat foarte vechi, mergi cu ambele in service.
La data cind am vrut sa fac eu calibrarea si aveam toate obiectivele in garantie si as fi beneficiat de aceasta operatiune gratuit, Skin nu avea stand de calibrare.
Nu stiu cum sta situatia acum, dar banuiesc ca e foarte scump

3 - In cazul in care o putem rezolva singuri, care este metoada cea mai indicata si corecta de calibrare: materiale necesare, tehnica si pasi de lucru?
Vezi mai sus: http://www.rawworkflow.com/lensalign
Va multumesc pentru sprijin,

Toate cele colorate!

P.S. - dle Grozescu, mi-ar prinde bine niste sfaturi cu privire la calibrarea acestui obiectiv, bineinteles in limita timpului dvs. disponibil. Va multumesc!
Liviu Rotariu
---------------------------------
http://www.liviurotariu.ro/
Liviu_Rotariu
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:12 pm

Metoda de calibrare Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde Liviu_Rotariu » Joi Ian 29, 2009 1:14 pm

Am incercat cam toate metodele existente si in cele din urma am ajuns la urmatoarea concluzie:
- cea mai buna metoda si corecta este cea de la http://www.rawworkflow.com/lensalign
- focalizarea se face pe un plan perfect paralel cu senzorul
- pentru usurinta evaluarii se foloseste diafragma maxima si o rigla inclinata

Lucruri de tinut cont:
- curbura de cimp; rigla inclinata trebuie sa se afle in partea centrala a obiectivului, desi curbura de cimp la 24-70/2.8 este minima;
- raportul dintre profunzimea de cimp in fata si in spate nu este de 50-50%, deci trebuie confruntat cu un calcul al profunzimii de cimp in fata si in spate pentru focala, diafragma si distanta de focalizare testata;
- plasarea cimpului de profunzime difera cu focala si distanta de focalizare testata, fapt care provine din proiectarea si constructia obiectivului;
- folosirea unor suporturi perfect stabile pt tinta si aparat este critica;
- nu recomand ajustarea oglinzii decit daca aveti un aparat foarte vechi care nu mai are valoare si un singur obiectiv, daca e un aparat "contemporan" si merita economic, trimiteti aparatul si TOATE obiectivele in service.

Pentru obiectivul meu am ajuns la concluzia ca se afla in tolerante, are abateri si e bine de stiut in ce sens si necesita teste riguroase (pentru care inca nu am gasit timp), pentru a vedea daca merita si in ce directie trebuie ajustat.
Daca se lucreaza preponderent cu o anumita focala si la o anumita distanta de focalizare (de ex. in studio), atunci trebuie testat si calibrat pentru aceasta combinatie. Rezultatele vor fi vizibile.
Pentru cei care lucreaza pe toata plaja focala si la diverse distante de focalizare, recomand prudenta in ajustare.
Daca are erori mari, atunci probabil obiectivul dvs. a suferit un traumatism si ar trebui trimis in service si nu calibrat din aparat.
Nu ma astept totusi sa fie cazul.
Discutam de un obiectiv profesional, poate cel mai vindut si utilizat de la Nikon, ca atare conceput si realizat exceptional.

Succes !
Liviu Rotariu
---------------------------------
http://www.liviurotariu.ro/
Liviu_Rotariu
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 29, 2009 12:12 pm

Re: Nikon 24-70 f 2,8

Mesajde raldox » Joi Ian 29, 2009 7:30 pm

Probabil ca era mai utila initierea unui topic axat exclusiv pe "probleme" cu focusarea automata. Asa, sub titlul unui obiectiv de exceptie, poate fi neglijat de cei care pot avea mai frecvent probleme cu alte obiective.

Toata suflarea <foto digital> trece prin perioada "ultrasharp" aferenta maririi imaginii la 100% (si frecvent peste) pe monitor. E poate unul dintre cele mai mari impedimente in dezvoltarea laturii artistice, dar hipercalorica hrana pentru tenta obsesiv-compulsiva a perfectionismului tehnic. Am trecut si inca mai retrogradez si eu in aceasta stare...

Am inceput cu Canon 40D si am "aprofundat" cu D300, datorita functiei malefice AF Micro-adjustment...
Obiectivul cel mai testat: banalul 50mm f/1.8. Metode: cam tot ce au folosit altii - din mina dar mai ales de pe trepied, ortogonal sau la 45grade, focus chart sau moire (monitor) sau testul celor 3 baterii sau testul papusii sau ruleta, etc.

Ce am descoperit eu ca si altii inaintea mea:
- testarea trebuie facuta cu obiectivul la diafragma utilizata si la distanta obisnuita de fotografiere a subiectului. Iar aici apare prima complicatie: focusarea la aperturi deschise este supusa oricum erorii, mai ales ca punctele reale de focusare nu sunt intotdeauna aliniate perfect cu ceea ce vedem in vizor; micsorarea distantei fata de subiect, asa cum folosesc eu 50mm pentru portrete contribuie si ea la acuratetea focusului.
- dupa fiecare cadru, trebuie resetat focusul, adica pe trepied este mai comod sa punem ceva omogen in fata obiectivului (mina sau coala de hirtie) si sa lasam sa vaneze aiurea, eventual modificind si directia de focusare (daca la un cadru cauta de la distanta minima de focusare, la altul sa-l facem sa caute de la infinit).
- cum s-a mentionat deja, DOF nu e perfect centrat pe punctul de focus si stim asta din teoria cu DOF si distanta hiperfocala
- de fapt noi masuram combinatia intre: 1. cit de bine e calibrat obiectivul 2. cit de bine e calibrat body-ul (punctul 2 contine si partea firmware). Dupa ultimul firmware am redus drastic compensarea pentru 50mm si am anulat-o pe cea pentru 105VR la distante de portret. Iar alt body testat in magazin se comporta execrabil cu acelasi 105VR sau 50mm
- in fotografia reala in conditiile precizate (diafragma deschisa, distanta mica fata de subiect), orice miscare a aparatului in cazul in care folosim recompunerea poate pune probleme (focus-shift). Nu mai zic ca nu suntem chiar niste trepiede stabile si ca nici subiectii nu sunt din marmura...
- in final, am realizat ca pentru majoritatea obiectivelor fixe cu exceptia celui de 50mm f/1.8, erorile nu erau repetitive. In plus, cu inca o setare de tinut minte, setare care trebuie anulata atunci cind folosesc obiectivul respectiv la alte diafragme si/sau alte distante fata de subiect. Dar recunosc ca pentru vechiul firmware, diferenta era notabila; ulterior am inceput sa am dubii. Acum am noul 50mm f/1.4G dar sunt multumit si n-am de gind sa-l iau la "purecat".
Deci dupa teste care mi-au mincat oricum din timpul prea limitat, nu m-am ales decit cu mai multe cadre la activ si cu remarca ca vizorul nu-mi pare bine aliniat (de exemplu, la testele cu grila pe trepied, apar diferente destul de vizibile stinga-dreapta cind urmaresc gradatiile marginale).

Credeti ca am de gind sa duc D300 in service?. Ei bine, nu! Consider ca asta e primul semn ca m-am detasat de astfel de testari si de relevanta lor in viata reala. Iar daca un obiectiv se comporta constant aberant si aberatia este intr-o singura directie si impieteaza fotografia reala, atunci as da mai bine bani pe o calibrare decit sa tot fac testele cind se upgradeaza firmware-ul. ( :twisted: Mefisto:) Si atunci, cum verifici calibrarea calibratorilor?
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron