Acum este Joi Mar 28, 2024 11:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Teleconvertoare

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Teleconvertoare

Mesajde Adriancosmagiu » Vin Noi 08, 2019 2:38 pm

buna ziua
despre teleconvertoare as dori sa-mi explice cineva,sa ma ajute in acest sens daca se poate si daca ati experimentat,cunoasteti utilitatea lor,mai ales de a afla daca acestea trebuie sa fie neaparat compatibile si cu aparatul foto,dar si cu obiectivul.de ex.am un nikon dslr d5300 si un obiectiv tele Tamron 18-400 mm F/3.5-6.3 Di II VC HLD.as dori sa aflu ce teleconvertor ar fi compatibil ,pt ca nu sunt multumit pe deplin de apropierea imaginii.Multumesc !
Adriancosmagiu
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 08, 2019 1:54 pm

Re: Teleconvertoare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Noi 08, 2019 6:12 pm

In primul rand trebuie sa verifici obiectivul: cu ce TC este compatibil ... TC de la Tamron in primul rand. Acesta e cel mai important lucru: unele TC ating lentila obiectivului dinspre montura si strici obiectivul.

In al 2-lea rind trebuie sa ai in vedere faptul ca orice TC montat pe aparat iti pierde 1-2 trepte de lumina; in cazul tau e recomandat un TC de maxim 1,4x, care pierde numai 1 treapta; cum obiectivul tau la 400mm e f/6.3 deja sari de f/8 cu TC montat si aparatul va focaliza extrem de greu sau nu va focaliza deloc.

De obicei TC-urile se folosesc cu obiective luminoase f/2.8 sau f/4.

Pentru cazul tau particular nu vei putea folosi niciodata un TC cu rezultate decente, asa ca nu ar trebui sa te mai gindesti la achizitia unui TC pentru ca iti va fi inutil si arunci banii pe fereastra ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Teleconvertoare

Mesajde Adriancosmagiu » Mar Noi 12, 2019 4:35 pm

cred ca ai dreptate.n-are rost sa umblu cu carpeli.doresc Calitate in foto,inainte de toate.multumesc mult pt.sfat ! :idea:
Adriancosmagiu
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Noi 08, 2019 1:54 pm

Re: Teleconvertoare

Mesajde emmausa » Sâm Mar 09, 2024 5:32 am

În funcție de tipul de cameră și adaptor pe care îl utilizați, caracteristicile și compatibilitatea pot varia. Unele convertoare de la distanță oferă control de la distanță atât pentru fotografii cât și pentru videoclipuri, slope în timp ce altele pot fi limitate doar la fotografii.
emmausa
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 15, 2023 4:29 am


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori