Acum este Dum Apr 28, 2024 4:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Obiective pentru Nikon D60 ?

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde soulwise » Mie Mai 20, 2009 1:07 pm

Gentute pe masura gasesti la : link magazin online depinde de cerinte si de buget .
Bafta la achizitii .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde claudiuo » Mie Mai 20, 2009 1:17 pm

danip scrie:salut,
- la cele cateva poze trase prin casa am constatat reflexii pe sticle, geamuri, suprafete lucioase.. cred c-o sa iau un filtru de polarizare curand


eu zic ca intai sa inveti sa folosesti aparatul pe full manual , sa gresesti sa folosesti si sa inveti din experiente cu lumina si apoi sa-ti iei filtre ;)
Ultima oară modificat de claudiuo pe Mie Mai 20, 2009 1:19 pm, modificat 1 dată în total.
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde aind » Mie Mai 20, 2009 1:18 pm

soulwise scrie:Gentute pe masura gasesti la : link magazin online depinde de cerinte si de buget .
Bafta la achizitii .


oki, pai tinand cont ca sunt din Pitesti ma interesau sfaturile celor care cunosc gentutele mai mici care-ar tine doar aparatul meu cu obiectivul din kit..
mersi de link, puteam si eu sa caut insa nu am idee cum sunt gentile.. de-asta am nevoie de sfatul celor care au pus mana..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde CostiNikon » Mie Mai 20, 2009 1:58 pm

Salut.
Eu imi adapostesc D40-ul + obiectivul Kit intr-un Tamrac 3325 AeroZoom Black, gentuta in care incape la fix orice Kit Entry-Level de la Nikon sau Canon. In cele doua buzunare laterale cu arici, poti pune carduri de memorie, filtre, capacul obiectivului etc.
O gasesti disponibila in 3 culori: negru, rosu, maro.
Link: link magazin online
Shooting Gear: Nikon D40 + AF-S DX Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G EDII; Smena 8M

Un FORUM foto prahovean...

Sunt Nikon-ist dar nu fac discriminare ;)
CostiNikon
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:55 pm
Localitate: Pleaşa Village, Main Street, Prahova County

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 20, 2009 2:04 pm

danip scrie:- geanta Nikon CF-EU04 e cam maaaare, aveti idee la ce magazin online gasesc o gentuta de umar doar pentru aparat si obiectivul din kit? ceva mult mai casual.

Vezi daca link magazin online este ce vrei.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde cosminprund » Mie Mai 20, 2009 2:11 pm

danip scrie:salut,
- la cele cateva poze trase prin casa am constatat reflexii pe sticle, geamuri, suprafete lucioase.. cred c-o sa iau un filtru de polarizare curand


Nu e cel mai bun test, pentru ca cel mai probabil nu vei folosi filtrul de polarizare in casa (pentru ca "taie" din lumina si asa foarte putina). Pe urma sursa de lumina va fi, foarte probabil, blitz-ul la interior si iti va fi aproape imposibil sa reglezi filtrul de polarizare dupa blitz.

Pe de alta parte ia-ti filtrul de polarizare, ca daca te-a prins flama oricum il vei lua... si iti vei dori sa-ti fi gasit un alt hobby (de exemplu crosetatul - din motive financiare).

- chargerul pare cam de jucarie, bretelutele aparatului sunt putin cam grosolane, nu-mi place deschiderea locasului de usb..


Nu e de jucarie chargerul, e un design destul de eficient. Bretelutele sunt pe masura aparatului... nu vrei bretelute mici si dragute dupa ce pui pe aparat un obiectiv scump si greu. Cit despre deschiderea locasului de usb... hmm... n-am idee, n-am folosit-o prea des. Cred ca DSLR-istii obisnuiesc sa scoata cardul din aparat, nu sa transfere pozele prin cablul USB.

- capture nx trial pe cd? hmm.. pacat ca nikon nu ofera softurile sale full..


Ai ViewNX full pe CD. Capture NX costa aproximativ 25% din pretul lui D60!

- geanta Nikon CF-EU04 e cam maaaare, aveti idee la ce magazin online gasesc o gentuta de umar doar pentru aparat si obiectivul din kit? ceva mult mai casual..


Pe mine ma tenteaza ceva de genul asta: link magazin online din pacate nu e in stoc, mi-am pus alerta de stoc. Pe de alta parte pot sa-ti spun o poveste cu genti: eu am acum 4 genti foto + 1 rucsac foto; Pe rind gentile astea au fost prea mari pe urma prea mici (pe masura ce am acumulat echipament) acum au re-devenit prea mari, ca mi-a venit mintea la cap si nu ma mai car cu toate jucariile deupa mine :-)

Oricum, vezi sa nu-ti iei geanta prea mica, "tinteste" spre ceva care sa cuprinda kit-ul pe care-l ai acum + inca un obiectiv, ca altfel cumperi luna viitoare 55-200 si brusc ai nevoie de geanta noua. Si o ultima idee, daca tot esti in Pitesti, poate ai drum la Bucuresti si te duci sa vezi gentile fata in fata. Parerile altora de pe forum pot fi utile insa geanta este un accesoriu foarte personal, gusturile si stilurile noastre nu pot sa coincida.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 20, 2009 2:46 pm

cosminprund scrie:Pe mine ma tenteaza ceva de genul asta: link magazin online

Am si eu varianta pentru semipro, CF-D200 si am folosit-o pina cind am trecut la grip-uri. Cel mai mare obiectiv care a incaput montat pe aparat a fost 105 VR-ul. Marele neajuns este protectia ca si inexistenta la intemperii, deci e bine sa ai la tine o sacosa de plastic pentru cazul ca te prinde ploaia.
cosminprund scrie:Pe de alta parte pot sa-ti spun o poveste cu genti: eu am acum 4 genti foto + 1 rucsac foto; Pe rind gentile astea au fost prea mari pe urma prea mici (pe masura ce am acumulat echipament) acum au re-devenit prea mari, ca mi-a venit mintea la cap si nu ma mai car cu toate jucariile deupa mine :-)

Gentile sint foarte utile pentru stocarea echipamentului, problema deloc triviala in lipsa lor, atunci cind ai acumulat suficiente jucarii si vrei sa le ai si protejate de praf si la indemina.

Pina n-ai carat degeaba dupa tine, cel putin 5 kilograme de echipament nefolosit, cel putin jumatate de zi, nu te inveti minte sa iei in geanta doar strictul necesar pentru iesirea respectiva. Aici isi arata meritele mult hulitele superzoom-uri gen 18-200 VR pe DX si Tamron 28-300 VC pe FX pe care le iei pe aparat si mai pui in geanta 1 sau 2 obiective mai specializate, gen un macro si un superwide sau teleobiectiv luminos, pe care s-ar putea sa nu apuci sa le scoti de acolo :-)
Ultima oară modificat de Dan Pop pe Joi Mai 21, 2009 10:57 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde aind » Mie Mai 20, 2009 3:06 pm

multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi!
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde aind » Mie Iun 03, 2009 2:39 pm

intre timp am cumparat un filtru de polarizare circulara Hoya ( link magazin online ) si ma bucur de calitate fotografiind tot felul de norisori prin oras :)
stie cineva ceva site-uri unde se prezinta modul de expunere corect sau diferite setari pentru peisaje cu un filtru CL-PL montat? google ma duce numai prin balarii..
thx.
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Obiective pentru Nikon D60 ?

Mesajde cosminprund » Mie Iun 03, 2009 2:52 pm

Google nu gaseste mare lucru pentru ca nu e nimic de gasit. Expunerea o face aparatul automat TTL, adica prin obiectiv, adica se adapteaza automat la indiferent ce-i pui in fata.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori