Acum este Vin Apr 19, 2024 8:44 pm

Articole Nikonisti.ro

D90

Intrebari si raspunsuri despre obiective

D90

Mesajde gabby_k » Vin Ian 23, 2009 11:45 pm

Nikon D90 + Nikkor 18-105 VR + Nikon Grip MB-D80
Impresii generale despre D90...Ce probleme ati avut cu el pana acum?
gabby_k
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 10:46 am

Re: D90

Mesajde gabisandu » Sâm Ian 24, 2009 1:31 pm

Eu il am din luna Decembrie si sunt foarte multumit de el, inainte aveam D80 si aveam impresia ca schimbarea va fi mica. Repede am realizat ca sunt diferente mari. Uite aici 2 fotografii facute cu el. viewtopic.php?f=35&t=79
gabisandu
 
Mesaje: 124
Membru din: Vin Ian 23, 2009 10:53 pm

Re: D90

Mesajde gabby_k » Dum Ian 25, 2009 2:44 am

frumoase fotografii...eu inca nu am avut ocazia sa fotografiez ceva care merita postat :)
mie mi se pare ca balansul de alb automat este cam slabutz...si nu numai fatza de D200...in general...
e destul de greu sa faci fotografii la lumina de camera (fara blitz)
ceva ponturi ?:)
gabby_k
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 10:46 am

Re: D90

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Ian 25, 2009 3:04 am

gabby_k scrie: in general... e destul de greu sa faci fotografii la lumina de camera (fara blitz) ceva ponturi ?:)


Cel mai rapid si sigur e cu un Expodisc:
http://www.f64studio.ro/search_result.p ... t=expodisc
sau Expocap:
http://www.f64studio.ro/search_result.p ... ut=expocap

Pentru portrete si alte genuri de imagine unde nu este strict necesara o redare de mare acuratete a culorilor, ba chiar e de preferat o tonalitate mai calda, recomand cu caldura fie Expodiscul Warm fie Expocap.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90

Mesajde Ovidiu NI » Dum Ian 25, 2009 11:43 am

White balance-ul automatic nu e genial dar are o setare interesanta, daca ti apasat butonul de wb si rotesti de rotita din fata (cand esti in modul WB Auto) iti apar niste caractere A6, A5... 0, B1, B2.... B6, acestea sunt niste presetari ca wb sa fie mai cald sau mai rece in fotografiile pa care le faci :D eu ma folosesc in mod curent de ele
Fujifilm S5Pro, S3pro, S2Pro, S1Pro(in sfarsit am gasit unu). Nikon D3S, D3, D2H. Nikkor 12-24, 35-70 2.8, 70-200 2.8 VRII, Sigma 10-20, 50-500, Tamron SP90 and a ton of light :D
Avatar utilizator
Ovidiu NI
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 12, 2009 5:43 pm

Re: D90

Mesajde gabby_k » Dum Ian 25, 2009 2:29 pm

Radu_Grozescu scrie:
gabby_k scrie: in general... e destul de greu sa faci fotografii la lumina de camera (fara blitz) ceva ponturi ?:)


Cel mai rapid si sigur e cu un Expodisc:
http://www.f64studio.ro/search_result.p ... t=expodisc
sau Expocap:
http://www.f64studio.ro/search_result.p ... ut=expocap

Pentru portrete si alte genuri de imagine unde nu este strict necesara o redare de mare acuratete a culorilor, ba chiar e de preferat o tonalitate mai calda, recomand cu caldura fie Expodiscul Warm fie Expocap.


Stiu ca ar face o treaba buna, dar momentan nu dispun de banii necesari. Mi-am luat un kit D90 acum cateva zile si pana nu imi achit datoriile pebtru el... :)
oricum urmatorl pas este SB800 :)
Va multumesc pentru raspuns si daca puteti sa imi spuneti si mie daca se poate sa intru in posesia seminariilor dumneavoastra sau ceva legat de fotografia de nunta.
gabby_k
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 10:46 am

Re: D90

Mesajde gabby_k » Dum Ian 25, 2009 2:31 pm

Ovidiu NI scrie:White balance-ul automatic nu e genial dar are o setare interesanta, daca ti apasat butonul de wb si rotesti de rotita din fata (cand esti in modul WB Auto) iti apar niste caractere A6, A5... 0, B1, B2.... B6, acestea sunt niste presetari ca wb sa fie mai cald sau mai rece in fotografiile pa care le faci :D eu ma folosesc in mod curent de ele


Fain site :)

Daca te descurci cu setarile alea, mai povesteste-mi si mie despre ele :D :D
gabby_k
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 10:46 am

Re: D90

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Ian 25, 2009 5:19 pm

Ovidiu NI scrie: daca ti apasat butonul de wb si rotesti de rotita din fata (cand esti in modul WB Auto) iti apar niste caractere A6, A5... 0, B1, B2.... B6, acestea sunt niste presetari ca wb sa fie mai cald sau mai rece in fotografiile pa care le


De fapt posibilitatea de alterare spre "rece" sau "cald" exista la toate setarile de alb, nu doar la Auto, inclusiv la balansul de alb manual. Singura exceptie e la setarea de lumina fluorescenta, unde face trecerea intre diverse tipuri de lampi fluorescente, tabelul e in manual.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Ian 25, 2009 5:29 pm

gabby_k scrie: Stiu ca ar face o treaba buna, dar momentan nu dispun de banii necesari. Mi-am luat un kit D90 acum cateva zile si pana nu imi achit datoriile pebtru el... :)


Expocap-ul e vizibil mai ieftin, nu exista decat varianta Warm dar e bun pentru majoritatea cazurilor.

Daca totusi bugetul.... vezi ca americanii foloseau in acest scop capace de "Pringles" care sunt alb mate.

Din experienta mea merge cu rezultate surprinzator de bune cu fundul tavitelor din polistiren in care se livreaza la supermarket ciupercile, carnea de pui, etc :-) Daca vrei sa arate "pro" tai cu grija o bucata si o fixezi intr-o rama de filtru, o sa zici ca e cumparata :-)

gabby_k scrie:oricum urmatorl pas este SB800 :)


O alegere excelenta. Sunt niste zvonuri pe http://nikonrumors.com/ despre SB500 - SB700 dar nu stiu nimic in directia asta. Cred ca flash mai complet ca SB800 nu mai vedem noi de la Nikon (nici SB900 nu face tot ce face SB800, dar si invers).

gabby_k scrie:Va multumesc pentru raspuns si daca puteti sa imi spuneti si mie daca se poate sa intru in posesia seminariilor dumneavoastra sau ceva legat de fotografia de nunta.


Dupa cum ai vazut in paginile seminariilor:
http://www.f64studio.ro/det.php?id=385&pid=8228 - fotografia de nunta,
http://www.f64studio.ro/det.php?id=385&pid=8229 - fotografie "generala" cu cateva accente "pro", aceasta e o cerere care revine frecvent. Evident avem niste proiecte in aceasta directie, dar va mai dura putin.

Intre timp, daca ai intrebari specifice, poti sa le pui si pe aceste forumuri, de asta au fost infiintate ca sa invatam unii de la altii.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90

Mesajde gabby_k » Dum Ian 25, 2009 11:33 pm

Expocap-ul e vizibil mai ieftin, nu exista decat varianta Warm dar e bun pentru majoritatea cazurilor.

Daca totusi bugetul.... vezi ca americanii foloseau in acest scop capace de "Pringles" care sunt alb mate.

Din experienta mea merge cu rezultate surprinzator de bune cu fundul tavitelor din polistiren in care se livreaza la supermarket ciupercile, carnea de pui, etc :-) Daca vrei sa arate "pro" tai cu grija o bucata si o fixezi intr-o rama de filtru, o sa zici ca e cumparata :-)

super tare...dar cum se face?...nu trebuie sa treaca si lumina prin capac?
gabby_k
 
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 10:46 am

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori