Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:49 am

Articole Nikonisti.ro

D90

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Obiectiv pentru D90

Mesajde Daria2_ghe » Dum Apr 12, 2009 3:04 pm

Salve! Trebuie neaparat sa-mi iau un dslr. Sunt amatoare in cel mai concret mod dar chiar si asa pot sa fac si eu diferenta intre o fotografie executata cu un digital compact si una facuta cu un dslr. D-alea compacte am tot avut la viata mea dar cand am avut ocazia sa fac poze cu un d80 a fost dragoste la prima vedere. Problema mea sta in felul urmator: aparatul asta d80 e a lu' frate-miu, luat din state, cu obiectiv 18-200. Am tot incercat sa-l determin sa-si ia el un d90 sa mi-l dea mie pe asta la un pret mai mic, dar fara succes. Acu vad ca cei de la f64 si parca si altii au reducere la D90. Si m-am gandit sa-mi iau eu direct unu d-asta. Intrebarea este, pe care din cele doua kit-uri aflate la promotie ar fi mai bine sa-l cumpar, si de ce?

1. Nikon D90 Kit 18-105mm + BONUS Sandisk SD 4GB UltraII Promo si geanta Nikon CF-Eu 04

sau
2. Nikon D90 Kit Tamron AF-S 18-200mm F/3.5-6.3 XR LD IF Aspherical Macro

Inteleg ca primul are obiectivul cu lentile Nikon sau cum? Poate reusiti sa-mi explicati mai pe inteles de "amatoare". Mersi mult.
Daria2_ghe
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 12, 2009 2:43 pm

Re: D90

Mesajde Daria2_ghe » Dum Apr 12, 2009 4:59 pm

Nu-mi raspunde nimeni? :(
Daria2_ghe
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 12, 2009 2:43 pm

Re: D90

Mesajde TocuMarian » Dum Apr 12, 2009 6:55 pm

Inteleg ca primul are obiectivul cu lentile Nikon sau cum? Poate reusiti sa-mi explicati mai pe inteles de "amatoare". Mersi mult.


Da, primul are obiectiv Nikon 18-105 mm iar al doilea are obiectiv Tamron.

Aici gasesti review despre obiectivul Nikon:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/410-nikkor_18105_3556vr

Eu am obiectivul asta si e foarte bun pentru un incepator... Despre Tamron nu stiu ce sa-ti zic. Mai cauta pe Internet si vezi ce review-uri gasesti despre el...
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90

Mesajde bogdanmb » Dum Apr 12, 2009 10:49 pm

salut,

eu recomand kitul cu obiectiv nikon, doarece focuseaza mult mai repede nikonu decat tamronul. eu mi-ma luat kitul cu 18-105 si printr-o oaresicare imprejurare am reusit sa schimb nikon 18-105 cu un tamron 18-270. initial am fost profund impresionat de ce stie obiectivul tamron... dar dupa ceva cadre in viata cotidiana am vazut cat de incet e in focusare... si dupa ce am pierdut cateva instantanee dragute... acum vreau nikon.
bogdanmb
 
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 02, 2009 2:20 pm
Localitate: Timisoara

Re: D90

Mesajde Daria2_ghe » Dum Apr 12, 2009 11:00 pm

TocuMarian scrie:Aici gasesti review despre obiectivul Nikon:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/410-nikkor_18105_3556vr


Mersi de link. La pretul asta orice informatie e binevenita.
Daria2_ghe
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 12, 2009 2:43 pm

Re: D90

Mesajde Daria2_ghe » Dum Apr 12, 2009 11:13 pm

bogdanmb scrie:salut,

eu recomand kitul cu obiectiv nikon, doarece focuseaza mult mai repede nikonu decat tamronul.


Nu stiu cum focuseaza tamron-ul dar in mod sigur nikon-ul e rapid in focusare. Am vrut sa-i fac niste poze copilului in timp ce alerga cu intentia de a-l prinde in timp ce ambele picioare sunt in aer si au iesit super dragute, facute cu D80 cu obiectiv 18-200 Nikon. As vrea sa stiu insa daca diferenta de apropiere de la 105 la 200 e foarte sesizabila sau nu. Ca imi place sa fac si prim plan-uri cu gaze, fluturi si alte zburatoare de mici dimensiuni, care nu suporta apropiere umana.
Daria2_ghe
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 12, 2009 2:43 pm

Re: D90

Mesajde aKe » Joi Apr 16, 2009 7:54 pm

Daria2_ghe scrie:
... As vrea sa stiu insa daca diferenta de apropiere de la 105 la 200 e foarte sesizabila sau nu. Ca imi place sa fac si prim plan-uri cu gaze, fluturi si alte zburatoare de mici dimensiuni, care nu suporta apropiere umana.



105 inseamna cam 5,8x pe cand 200 inseamna cam 11,1x. Deci e aproximativ dublu, asa ar fi logic si din punct de vedere matematic, comparand direct 100 cu 200. Diferenta este clar sesizabila. Pentru prim-planuri cu gaze si alte zburatoare sau obiecte mici ai nevoie de un obiectiv macro. Alte genuri de obiective nu iti permit sa te apropii prea mult de subiect incat sa poti focaliza. Filtrele atasate de tip close-up te-ar putea ajuta, daca nu iti permiti un obiectiv dedicat, desigur rezultatele nu se apropie din punct de vedere calitativ. Zoom-ul se aplica pentru distante nu pentru close-up-uri. Poti face zoom in stare macro cat iti permite focalizarea, dar nu faci asta de la o distanta prea mare, nu e acelasi lucru. Pretul unui obiectiv care sa iti satisfaca aceasta dorinta este destul de piperat.
Loc pentru semnatura, ...rezervat !
aKe
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 01, 2009 6:33 pm

Re: D90

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 17, 2009 1:29 pm

Daria2_ghe scrie:As vrea sa stiu insa daca diferenta de apropiere de la 105 la 200 e foarte sesizabila sau nu. Ca imi place sa fac si prim plan-uri cu gaze, fluturi si alte zburatoare de mici dimensiuni, care nu suporta apropiere umana.

Diferenta este sesizabila. Daca un Nikon 18-200 nu intra in buget, solutia cea mai accesibila care-mi trece prin cap este un Nikon 55-200 VR, pe linga kit-ul D90 + 18-105. 55-200 are un pret rezonabil, si, pina miine inclusiv, are si o reducere de 110 ron cu ocazia Pastelui.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron