Acum este Vin Apr 26, 2024 5:48 am

Articole Nikonisti.ro

Uite promotia , nu e promotia

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Uite promotia , nu e promotia

Mesajde mircea_pavel » Joi Mai 28, 2009 8:46 am

Urmaresc de catva timp sa achizitionez un obiectiv 70-200 2.8 NikKor dar pe toate site-urile apare STOC 0 am si sunat pentru confirmare la f64,fotohobby si la digiland.ro, se poate aduce doar la comanda la pretul din promotie dar nu se stie cand pentru ca nici furnizorii nu au pe stoc. Incepand cu data de 27.05.2009 au aparut pe site-urile de specialitate f64,fotohobby (doar la astea m-am uitat) acest obiectiv PE STOC dar la pretul de 7.499, promotia spune ca se desfasoara in perioada 27 aprilie - 29 mai 2009. Deci NIKON cum stam cu promotia este sau nu ? sau este numai pentru anumite persoane
mircea_pavel
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 28, 2009 8:38 am

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde glumetu » Joi Mai 28, 2009 8:56 am

Nikon si-a subtiat stocurile peste tot in lume deci nu cred ca-i o problema legata de Romania sau de promotia curenta.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 28, 2009 10:10 am

Orice promotie este valabila pina la o anumita data si in limita stocurilor puse la bataie pentru promotie. Din acest motiv nu e o idee prea buna sa astepti ultima zi a promotiei.

Presupun ca stocul de 70-200/2.8 oferit de Nikon Romania pentru promotie s-a epuizat si magazinele au revenit la obiectivele din stocul propriu de dinaintea promotiei, care nu sint incluse in promotie, de unde si pretul nepromotional in timpul perioadei de promotie. Sincer, nu cred ca e vorba de nici un fel de conspiratie sau favoritism. Am beneficiat si eu de promotia asta, fara nici un fel de probleme, pe 10 mai.

Am verificat si celelalte doua obiective incluse in promotie: 50/1.4 inca este disponibil la pret promotional, iar ultimul 105VR la pret promotional este rezervat si la F64 si la FotoHobbyShop.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde mircea » Lun Iul 13, 2009 5:04 pm

Luati din State...cu garantie extinsa si aveti service Nikon in Ungaria sau Germania. La noi din cate stiu nu este valabila. Intrebati la Skin, dansi o sa va ajute, sunt amabili si de ajutor, o sa va explice cum sta treaba.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde Dinu Lazar » Lun Iul 13, 2009 8:56 pm

Luati din State...


Aici este o intreaga discutie. Sigur ca oricine isi doreste sa ia mai ieftin si sa reduca costurile. Pe de alta parte o reprezentanta se face greu, costa imens, de la sediu la oameni, si nu poti construi ceva viabil daca toata lumea ia de pe net sau din state. Rolul unui distribuitor local este sa distribuie aici cu prospect in romaneste, cu manual, cu service, un produs.
Cumparind din state nu ajutati bisnisu` local si pe urma ne miram ca e mai scump aici decit acolo; acolo e mai eftin pentru ca sunt volume mari de vinzare, pe care aici nimeni nu le viseaza, inclusiv pentru ca sunt multi care iau din state.
Apoi, forumul asta este sustinut de Skin, care distribuie aici Nikon, si nu e moral sa dati sfaturi cu achizitii din state.
Ar fi mai multe aspecte, dar ideea principala ar fi ca cei de aici ar trebui sprijiniti, nu shuntati sau loviti la gioale cu "luati din State"
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 13, 2009 9:52 pm

mircea scrie:Luati din State...

Lasind la o parte argumentele pline de bun simt ale domnului Lazar, chestia cu luatul din State nu prea mai e viabila din punct de vedere economic. Obiectivul discutat aici, 70-200 VR, costa la B&H, cu cea mai ieftina forma de transport in Romania aproape $2000. Adaugati taxele vamale si diferenta fata de pretul din Romania pur si simplu nu mai justifica dezavantajele unei achizitii de peste ocean.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde mircea » Vin Iul 31, 2009 3:59 am

D-nul Lazar, nu condam cele zise de dvs, insa salariile noastre fata de ale lor...Nu ma mir ca vad prin Iasi pustani care de abia stiu scrie Canon si au legat la gat 5D2, ca tata mama are bani. Pentru unii viata nu e usoara, iar ca sa indeletnicesti un hobby la noi in tara, se stie prea bine ca suntem foarte, repet foarte dezavantajati. Chiar daca preturile sunt mai mici datorita vanzarilor mari, in Romania s-a ajuns N vs C cam 3:1. E un raport colosal la care sigur brandul nu se astepta la o asa lovitura. Suntem intr-adevar o tara mica ca si nr de locuitori...
Cu rate, fara rate, piata entry level s-a "vandut" foarte bine...ce sa mai zic, ca la colt de strada nu mai vezi D70s sau D200, ci cifre cu cu 3 (fara s inca) si 9...chiar si 7.
Ieri venise un prieten si imi zice nu iti vinzi D300ele? Si zic de ce...Pai ti-l cumpar eu luna asta, scot din banca si...ti-l iau. Pe langa faptul ca trag pe film (ca si hobby) mi-a scuit capul efectiv si acum tot un 17-35/2.8 care il visez de multa vreme si D700 am in cap. Am dat un ochi peste vanzarile pe piata la mana a doua...e plin de D300. Aparat de 5500ron (candva) se vinde la 3300ron! Shutterul tine 150.000 cadre impartit la 2 ani de garantie ar veni 205 cadre pe zi ca sa ajungi la recordul acesta. Macar daca am si avea timp de fotografie cat am vrea...Unii traiesc din asta, intr-un weekend pot ajunge si la 3-5000 cadre. Intr-un an ar ajunge la 150.000 linistit...insa isi scot banii dintr-o astfel de munca. Sa nu mai vorbesc de nunti, vin cu scule de diferite nivele si pozele...sunt pe masura vantului turbat ce apune, dar la gat au D300-D700...sa nu mai zic de obiective 1755,2470 etc...Nu e valabil si nu ma refer decat stric la unii care habar nu au ce e aceea diafragma, plus ca la unele nunti unde am si fost ca invitate, am vazut ca il foloseau pe A (auto). Sa nu mai zic si faptul omul nunta...cu P&S uneori sau dslr intr-o mana si in alta un sony pe hdd sau un Sony VX sau chiar FX...
Cineva avea dreptate...pentru orice lucru se gaseste un prost (imi fie scuzata expresia)...e bataie de joc, plus sa ajungi sa ceri pe nunta 500ron! Si filmat si pozat! Vorbesc cat se poate de serios...
Ma rog, m am abatut de la subiect. nu putem combate piata la mana a doua inca, pentru unii oameni isi doresc ceva pentru ei, insa nu isi permit...Zilele acestea vorbeam cu un prieten de obiective de zeci de milioane, de zici ca vorbeam de chibrite...I am si zis, altii nu au ce sa manance si acum cativa ani cand auzeam de D70s ca e 1000euro (cat am dat si eu pe el candva) era doar vise cu poze, mai ca nu le lipeam pe perete cum fac copii mici...si uite unde s-a ajuns in ziua de azi.
Permiteti-mi sa va spun ca a ajuns fotografia nu comercializata, ci bataie de joc...Sunt unii care nu se mai gandesc ce aragaz sa iau, ci mama..ce obiectiv are ala si eu vreau. Apoi intreaba, dar ce e acela VR? Sau cine stie ce intrebari...nu i condam, toti am inceput de undeva, dar sa te arunci pe D700 doar ca "ai bani" mi se pare o chestie ilogica...
Singurul motiv pentru care as pleca pe D700 ar fi nemultumirea pe care o am fata de D300 la ISO, cu un procent mult mai mult ca favorabil pentru fullframe....In ziua de azi cine mai cumpara trix 3200(push pana la 25600)? Imi zicea o doamna acum doua zile de la un magazin foto vechi in oras, nu vreti cumva un aparat de marit, il am de vreo cativa ani in pod, impachetat bine...
Ultima oară modificat de mircea pe Vin Iul 31, 2009 9:32 am, modificat 1 dată în total.
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde mircea » Vin Iul 31, 2009 4:03 am

ps...sunt unii care sunt maestrii in Photoshop, care fac cu D80 si 18-135 si 50/1.8, ceea ce nu face unul cu aparate grele, sincer vorbind, ajungi sa nu iti mai dai seama...si as zice bravo lor ca se descurca. Insa...parca nu mai e fotografie cand intervii asa de mult, dar nici nu poti sa te apropii de preturile actuale...70-200/2.8 VR2 cat un D700...ha, si intr-adevar sticla conteaza, dar...prea multi de zero acolo :)
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde Dan Pop » Vin Iul 31, 2009 10:14 am

mircea scrie:Sa nu mai vorbesc de nunti, vin cu scule de diferite nivele si pozele...sunt pe masura vantului turbat ce apune, dar la gat au D300-D700...sa nu mai zic de obiective 1755,2470 etc...Nu e valabil si nu ma refer decat stric la unii care habar nu au ce e aceea diafragma, plus ca la unele nunti unde am si fost ca invitate, am vazut ca il foloseau pe A (auto).

Aici s-a strecurat o inadvertenta. Aparatele Nikon de clasa semi-pro (D300, D700), spre deosebire de Canon, nu au mod Auto. Modul A este modul cu prioritate de diafragma ("aperture" in englezeste).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Uite promotia , nu e promotia

Mesajde Dinu Lazar » Vin Iul 31, 2009 4:55 pm

Permiteti-mi sa va spun ca a ajuns fotografia nu comercializata, ci bataie de joc...Sunt unii care nu se mai gandesc ce aragaz sa iau, ci mama..ce obiectiv are ala si eu vreau. Apoi intreaba, dar ce e acela VR? Sau cine stie ce intrebari...nu i condam, toti am inceput de undeva, dar sa te arunci pe D700 doar ca "ai bani" mi se pare o chestie ilogica...


Pai, sa fie conashii sanatosi, sa cumpere multe aparate, sa se bucure, sa le fie bine, sa cistige bani sau prestanta, si sa cumpere alte aparate. Nu e nimic rau in asta.
Nu au cultura fotografica? Nici asta nu conteaza. Romanii niciodata nu au avut-o cu imaginea. La inceputul secolului 20, si in Bucuresti, si in tzara, 95% dintre studiouri si ateliere foto erau conduse de nemti, de evrei, de francezi, de straini naturalizati.
Chestia asta se cam repeta acum dar nu va dati seama.
La multe reviste de fitze din Romanica, straini fac poze de zor.
Sunt mai eficienti, mai aia, mai ailalta, asta e.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori