Acum este Joi Mar 28, 2024 5:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikkor DX AF-S 16-85mm

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Nikkor DX AF-S 16-85mm

Mesajde aditza23 » Vin Mai 29, 2009 2:43 pm

Doresc si eu niste pareri despre acest obiectiv, am ramas fixat la el pt D90
Vreau sa mentionez ca doresc sa raman la acest nivel de obiective asadar nu incercati sa deviati spre "ar fi mai bun un 2,8"
doresc doar pareri strict despre acest obiectiv si comparatii din gama 3,5-5,6
Multumesc
aditza23
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 27, 2009 1:45 pm

Re: Nikkor DX AF-S 16-85mm

Mesajde aKe » Lun Iun 01, 2009 4:49 pm

aditza23 scrie:Doresc si eu niste pareri despre acest obiectiv, am ramas fixat la el pt D90
Vreau sa mentionez ca doresc sa raman la acest nivel de obiective asadar nu incercati sa deviati spre "ar fi mai bun un 2,8"
doresc doar pareri strict despre acest obiectiv si comparatii din gama 3,5-5,6
Multumesc


Salut, am fost si eu in aceeasi situatie ca tine. Am preferat sa merg pe calitate si pe ideea de durabilitate. Dupa achizitia si folosirea obiectivului 16-85 ma declar multumit, prima impresia a fost strict legata de calitatea constructiei. Obiectivul este robust, daca nu ai grip sau un body mai greu atunci aparatul nu se va sprijini doar pe talpa lui ci si pe obiectiv, din cauza greutatii obiectivului (ma refer la pozitia de stationare pe o suprafata dreapta, nu atunci cand il ti in mana). Este sharp, deschiderea de 16 se simte, face diferenta, calitatea oricum e buna si micile aberatii sunt cu adevarat acceptabile si usor(/rapid) reparabile. Singurele "neajunsuri" sunt observabile cand vrei sa fotografiezi in lumina slaba, nu este un obiectiv prea "luminos", deci vei avea nevoie de un blit, un trepied (si deci subiecte cat mai stationare) sau de un obiectiv mai luminos ca inlocuitor (eu am optat pentru aceasta varianta si am achizitionat un nikkor 50mm f/1.4d, care compenseaza si prin calitate si manevrabilitate mai mare pentru fotografiile de tip portret). Are montura metalica, deci poti schimba linistit obiectivele fara frica ca va da coltu'. Zoom-ul se manevreaza putin mai "greu" decat la alte obiective, dar acest fapt ajuta atunci cand ti obiectivul orientat in jos (nu se va extinde fara voia ta) sau in sus (nu se va retracta). Nu am stat pe ganduri cand a fost sa aleg intre acest obiectiv si altele de genul all around. Zoom-ul este de aprox 5,3x, uneori pare insuficient, dar poti combina apoi cu un obiectiv cu o acoperire mai mare, de genul 70-300vr. Doar pretul este un hop peste care trebuie sa treci, sau sa-l sari lejer daca iti permiti, in rest merita. Ti-l recomand. Se potriveste bine cu d90. Din momentul in care tu deja te-ai fixat pe anumite componente, nu mai ramane decat sa ti se confirme ca e ok. Succes
Loc pentru semnatura, ...rezervat !
aKe
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 01, 2009 6:33 pm


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron