Acum este Dum Apr 28, 2024 12:24 am

Articole Nikonisti.ro

Problema inedita obiectiv nikkor

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Problema inedita obiectiv nikkor

Mesajde blak » Vin Mai 29, 2009 6:24 pm

Se da obiectivul din titlu (Nikkor 70 - 210 f:4-5.6 D), care functioneaza fara probleme pe un D300 ( si functiona inainte sa iau d300-le foarte bine pe un D70s). Recent am descoperit ca pe seria Dx0 nu mai vrea sa functioneze, pur si simplu imi arata EE unde ar trebui sa arate diafragma.

A mai intalnit cineva o asemenea problema?


p.s. avand in vedere ca il am de ceva timp cred ca putem exclude din start ipoteza ca nu il tin pe diafragma corecta
blak
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 24, 2009 11:08 pm

Re: Problema inedita obiectiv nikkor

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 29, 2009 6:51 pm

blak scrie:Se da obiectivul din titlu (Nikkor 70 - 210 f:4-5.6 D), care functioneaza fara probleme pe un D300 ( si functiona inainte sa iau d300-le foarte bine pe un D70s). Recent am descoperit ca pe seria Dx0 nu mai vrea sa functioneze, pur si simplu imi arata EE unde ar trebui sa arate diafragma.

A mai intalnit cineva o asemenea problema?


p.s. avand in vedere ca il am de ceva timp cred ca putem exclude din start ipoteza ca nu il tin pe diafragma corecta


Ar mai fi o ipoteza, pe unele aparate obiectivul semnalizeaza faptul ca e pe diafragma cea mai inchisa cu un tab care aclanseaza un contact aflat langa baioneta, intr-o pozitie corespunzatoare orei 7.30 cand priviti aparatul dinspre obiectiv.

Acel tab este de plastic, ca si inelul diafragmei din care de fapt face parte. Daca se uzeaza sau este indepartat intr-un fel sau altul, aparatul nu va va crede pe cauvant ca diafragma e inchisa la max. :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron