Acum este Joi Mar 28, 2024 4:01 pm

Articole Nikonisti.ro

Alegere blitz

Blituri externe de la Nikon

Re: Alegere blitz

Mesajde ionix2727 » Dum Aug 17, 2014 8:29 pm

Buna ziua as fi si eu interesat de un blitz a venit timpul sa spunem asa :) problema sta in felul urmator vreau sa imi achizitionez un blitz Nikon nu altceva pentru ca daca tot dau un ban macar sa il dau pe ce trebuie. In momentul de fata detin un Body Nikon D3100 cu obiectivul de kit 18-55 puls inca doua obiective achizitionate pe parcurs sh un 35 mm si un 55-200.
Dupe ce am vazut pe net as fi tentat sa imi iau un SB700 doar ca am disponibil momentan in jur de 800 ron iar pe f64 nou este in jur de 1400. As vrea un sfat daca renteaza sa iei un blitz sh si cam la ce ar trebuii sa fiu atent. Am mai citit pe cateva forumuri si pe acolo se discuta ca nu renteaza achizitionarea unui blitz sh din diverse motive. Dar acum mentalitatea difera as vrea o parere a dvs mai ales ca acesta este un forum dedicat pentru nikon si consider ca sunt destule persoane care sa fi avut contact cu acest blitz deoarece din ce am inteles este unul extrem de popular si unul destul de bun pentru entry level. Astept sfaturile dvs. si va multumesc anticipat.
ionix2727
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Aug 17, 2014 8:10 pm

Re: Alegere blitz

Mesajde gabyte00 » Lun Aug 18, 2014 2:03 am

Dacă găseşti unul în garanţie şi te uiţi cat de cât să nu fie muncit poţi să iei sh liniştit. Eu am luat un sb910 în termenii de mai sus şi îl folosesc intens la evenimente şi e totul ok. Am şi un Soligor din anii 70 care a fost muncit de tatăl meu. Merge şi acum fără nici o problema.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Alegere blitz

Mesajde ionix2727 » Mar Aug 19, 2014 10:36 pm

Multumesc mult am mai gasit ceva sfaturi utile pe aici pe forum de exemplu gradul de uzura al patinei, conditia lentilei, aspectul pe ansamblu, functionalitatea butoanelor, precum si bine inteles montarea pe camera si declansarea in mai multe moduri ale acestuia precum si zoom-ul. Problema e ca aici in oras la mine pe internet am gasit doar unul sh un sb800 iar sb700 am gasit din alte orase stiu ca este transportul cu verificare dar nu stiu daca m-as incadra in cele 5 minute de verificare al acestuia. As mai avea o intrebare in ce priveste garantia daca este transferabila, adica daca exista vreo problema si garantia evident nu este pe numele meu daca este valabila?
ionix2727
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Aug 17, 2014 8:10 pm

Re: Alegere blitz

Mesajde gabyte00 » Mie Aug 20, 2014 4:26 am

Da, e valabilă. Eu am dus blitul meu pentru verificare la skin cu garanţia pe numele celui de la care am luat şi nu m-a întrebat nimeni nimic. Totuşi vânzarea asta nu e trecută nicăieri că nu faceţi vreun act între voi, deci proprietar în acte e cumpărătorul original.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Alegere blitz

Mesajde kreindler » Mie Aug 27, 2014 2:53 am

ma uitam si eu de un blitz, mai citeam, etc.

Si m-am bagat putin in ceata in ceea ce priveste TTL

Bun bun, evalueaza luminozitatea in functie de cantitatea de lumina de pe senzor.

Si in functie de asta ce face? Regleaza puterea flash.ului?
Si face asta cu un preflash?


Mai citisem undeva, ca ar regla si apertura... Pey si daca trag pe manual????


Ceea ce iar nu inteleg> atata timp cat cantitatea de lumina nu variaza prea mult, presupun ca merge si fara TTL, si faci cateva poze de test, si reglezi pana ies corect expuse nu?
kreindler
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 12, 2014 7:54 pm

Re: Alegere blitz

Mesajde gabyte00 » Mie Aug 27, 2014 8:09 am

Ttl foloseşte preflash-ul că să măsoare lumina.

Dacă nu ai ttl, chiar şi cu lumina constantă, când stai la 5m de subiect ai nevoie de o anumită putere, când stai la 1m ai nevoie de altă putere. Ce zici tu merge cu condiţia să ai şi distanţa dintre flash şi subiect constantă.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Alegere blitz

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 27, 2014 9:15 am

kreindler scrie:Si m-am bagat putin in ceata in ceea ce priveste TTL

Bun bun, evalueaza luminozitatea in functie de cantitatea de lumina de pe senzor.

Si in functie de asta ce face? Regleaza puterea flash.ului?
Si face asta cu un preflash?



În TTL, flash-ul emite un preflash, subiectul îl reflectă către aparat, apoi aparatul îi spune flash-ului câtă lumină să emită pentru expunere corectă după ce se deschide obturatorul. Aparatul știe deja ce timp, diafragmă, ISO, vor fi folosite la expunere și câtă lumină ambiantă e acolo.

Bineînțeles, pentru ambițioși, merge și fără TTL :-)

Dacă e ceva neclar în cele de mai sus, vă rog reveniți.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere blitz

Mesajde kreindler » Mie Aug 27, 2014 2:55 pm

mersi frumos ptr raspunsuri:)

Bun, deci trag concluzia ca ceea ce citisem eu, cum ca ar schimba valoarea aperturii in functie de luminozitate nu este corect. Sau mai curand probabil nu am inteles eu corect de pe acolo...


Cred ca ma voi orienta catre un SB600. Sau daca nu gasesc la un pret decent, mai bine iau un SB900 la mana a doua direct, ca diferenta de pret intre SB700 si SB900 vad ca e relativ mica...


Momentan am sa ma joc cu o noua jucarie pe m42 care mi-a ajuns astazi:D :D:D:D
kreindler
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 12, 2014 7:54 pm

Re: Alegere blitz

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 27, 2014 4:50 pm

kreindler scrie:mersi frumos ptr raspunsuri:)

Bun, deci trag concluzia ca ceea ce citisem eu, cum ca ar schimba valoarea aperturii in functie de luminozitate nu este corect. Sau mai curand probabil nu am inteles eu corect de pe acolo...


Ba da. Dacă sunteți în Prioritate timp sau în Program. Altfel, aparatul nu are acces la diafragmă (A, M).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere blitz

Mesajde kreindler » Mie Aug 27, 2014 5:13 pm

Aia da, in P sau S, atunci schimba si in mod normal apertura, chit ca folosesc blitz chit ca fara..

Eu insa intelesesem ca pun pe manual, si trag cu blitul cu optiunea ttl activata, si brusc imi schimba cumva apertura - ceea ce mi se parea ilogic, si deranjant.

M-am obisnuit sa il folosesc in modul M, cu rezultate acceptabile (nu imi ies mereu perfect expuse, dar indeajuns de aproape incat sa poata fi bagata in lightroom si sa iasa corect expusa, fara zgomot suplimentar dupaia - maxim am adaugat o unitate intreaga de expunere in lightroom. Am observat ca obisnuit le subexpun...chit ca putin, tendinta e de a le subexpune... Trebuie cred sa scad luminozitatea la displayul aparatului, intrucat cred ca aceasta ma induce in eroare...)
kreindler
 
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 12, 2014 7:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron