Acum este Vin Apr 19, 2024 4:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Nedumerire declanșare SB910 prin simpatie

Blituri externe de la Nikon

Nedumerire declanșare SB910 prin simpatie

Mesajde andreibogdanatofanei » Dum Mai 25, 2014 1:46 pm

Buna ziua!
Nu demult am cumpărat un SB910, un bliț ce m-a ajutat în multe situații și în diverse momente ale zilei (dimineața, amiaza și seara). E un bliț de nota 10! Singura problema pe care o am este legata de declanșarea prin simpatie. Am încercat sa fac acest lucru folosind un D5100 cu un 35 mm. Setările făcute au fost:
D5100 - mod M sau A, am folosit valori diferite ale diafragmei și ale vitezei de obturație;
SB910 - SU-4 REMOTE, mod M, putere 1/1, poziționat în absolut toate unghiurile posibile fata de blițul camerei.
In fotografie, în rezultatul final, în mod clar se observa o singura sursa de lumina, blițul camerei.
Am cautat și pe net, am răsfoit din nou manualul, am urmat și pașii descriși într-un articol de pe Nikonisti.ro dar rezultatul este același. Îmi imaginez (și cred ca spun o prostie) ca momentul declanșării SB910-lui nu coincide cu cel al fotografierii, deși, blițul este declanșat de blițul camerei. Am încercat și cu alte camere, chiar și cu un Coolpix S9100. Am fotografiat și într-o oglinda.
Cred ca solutia acestei probleme este ceva foarte banal, o setare sau ceva, dar mie îmi scapă!
Ma puteți ajuta cu aceasta problema?
Avatar utilizator
andreibogdanatofanei
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 12:03 pm
Localitate: Zaragoza

Re: Nedumerire declanșare SB910 prin simpatie

Mesajde gabyte00 » Dum Mai 25, 2014 2:56 pm

Blitul camerei e in TTL, fara rear curtain sau slow sync?
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nedumerire declanșare SB910 prin simpatie

Mesajde andreibogdanatofanei » Dum Mai 25, 2014 4:21 pm

gabyte00 scrie:Blitul camerei e in TTL, fara rear curtain sau slow sync?

Perfect! Asta era problema, am omis modul de control al blițului de pe camera, trebuia selectat modul M inclusiv la "Flash cntrl for built-in flash"! Mersi mult pentru răspuns și pentru rapiditate! ..Bănuiam eu ca rezolvarea problemei consta în ceva într-atât de banal! Mulțumesc din nou!
Avatar utilizator
andreibogdanatofanei
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 12:03 pm
Localitate: Zaragoza

Re: Nedumerire declanșare SB910 prin simpatie

Mesajde gabyte00 » Dum Mai 25, 2014 4:25 pm

Cu plăcere :)
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nedumerire declanșare SB910 prin simpatie

Mesajde zohaa » Mar Sep 16, 2014 8:13 am

salut! am cumparat de curand un nikon sb 700 si am o nelamurire. iluminarea de asistenta AF pe care o emite blitul nu ar trebui sa coincida cu punctele de focus? multumesc
zoha
zohaa
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 16, 2014 8:01 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron