Acum este Joi Mai 02, 2024 5:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce setare?

Blituri externe de la Nikon

Ce setare?

Mesajde spatar ovidiu » Vin Oct 01, 2010 8:08 pm

Am scris si in sectiunea dedicata nuntilor dar se pare ca este mai slab vizitata.
Maine merg la o nunta cu fotograful principal care ma ia cu el.El are un Canon iar eu merg cu D90.Problema mea este ca nu stiu prea bine ce sa fac cu blitzul.De foarte curand sunt posesorul unui SB900 si nu am apucat sa fac mai nimic cu el(il am doar de cateva zile).Ma puteti ajuta cu niste sfaturi utile?Nu vreau setari manuale deoarece cred ca mi-ar fi prea greu.Eu m-am gandit sa il folosesc in modul TTL BL, cu difuzorul atasat si dat cu el in sus.V-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta cu ceva sfaturi.Multumesc!
PS: in putinul timp pe care l-am avut la dispozitie sa studiez blitzul asa am inteles sa il folosesc maine.
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Ce setare?

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 01, 2010 10:04 pm

spatar ovidiu scrie:Am scris si in sectiunea dedicata nuntilor dar se pare ca este mai slab vizitata.
Maine merg la o nunta cu fotograful principal care ma ia cu el.El are un Canon iar eu merg cu D90.Problema mea este ca nu stiu prea bine ce sa fac cu blitzul.De foarte curand sunt posesorul unui SB900 si nu am apucat sa fac mai nimic cu el(il am doar de cateva zile).Ma puteti ajuta cu niste sfaturi utile?Nu vreau setari manuale deoarece cred ca mi-ar fi prea greu.Eu m-am gandit sa il folosesc in modul TTL BL, cu difuzorul atasat si dat cu el in sus.V-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta cu ceva sfaturi.Multumesc!
PS: in putinul timp pe care l-am avut la dispozitie sa studiez blitzul asa am inteles sa il folosesc maine.


La o nunta sunt putine momente in care ai ceva sus in care sa dai: la civila, pregatirea miresei/mirelui si la restaurant. Afara nu, nici in biserica nu e tavan.

Daca nu esti fotograf principal, ai putea sa te tii de imagini creative, asa ca la interior ai putea sa tragi mult in lumina existenta iar flash-ul sa-l folosesti mai mult afara :-)
TTL-BL, cu corectii daca e nevoie, fie direct in fata (eventual cu difuzorul coborat), fie cu un bounce mic.

Daca dai TTL-BL in interior s-ar putea sa ai ceva subexpunere, daca nu ai lumina ambianta destula, BL inseamna balanced, adica dai flash in completare (fill-in).

Nu uita de butonul de corectie de expunere de pe aparat si nici de cel pentru flash.

E prea mult de scris pentru a acoperi toate situatiile de iluminare la o nunta, dar cam asta ar fi baza.

Ce mi se pare mie straniu este ca la ultimul seminar Nikon pentru avansati, unde am discutat destul de mult si despre iluminare cu unul si cu doua flash-uri, am avut placerea sa vorbesc aproape 5 ore cu 4 oameni in sala :-)
In principiu nu ma deranjeaza, tin seminarul si cu un singur participant, dar vad ca nevoie de informatie exista :-)
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Vin Oct 01, 2010 10:10 pm, modificat de 2 ori în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce setare?

Mesajde Augustin Popescu » Vin Oct 01, 2010 10:07 pm

Nu folosesc SB900, dar verifică in setări dacă are modul WJPA POY.

Dacă nu il are atunci ar mai fi două variante:
v 1. Invaţă de aici ce şi cum şi vezi ce/dacă iţi mai trebuie şi alte accesorii la blitz.
v 2. Nu folosi blitz.
BLOG

Aici ar fi trebuit să fie un citat celebru/deştept/amuzant/indrăzneţ sau o listă cu pocnitorile/borcanele/lămpaşele/aracii şi cârpele care mă fac să cred că sunt fotograf. ©
Avatar utilizator
Augustin Popescu
 
Mesaje: 218
Membru din: Vin Ian 16, 2009 7:37 pm
Localitate: Neumarkt am Mieresch

Re: Ce setare?

Mesajde spatar ovidiu » Vin Oct 01, 2010 10:27 pm

Nu am avut timp fizic sa citesc manualul.Dupa ce il citesc si nu inteleg ceva revin.Acum am nevoie de un sfat, ca pana maine nu prea pot invata mare lucru si de aceea am cerut un sfat pe forum.Multumesc!
PS:d-le Grozescu cand ajung la un seminar,cel mai probabil in urmatoarele 2-3 luni sper sa nu va stresez prea mult.Prind foarte repede dar pun o groaza de intrebari :D
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Ce setare?

Mesajde spatar ovidiu » Vin Oct 01, 2010 10:38 pm

Saptamana trecuta am fost la o nunta ca si invitat dar am facut si eu poze.Fotograful principal a folosit blitzul orientat in sus si in spate putin.Asa a fotografiat toata nunta,cununie,biserica,afara,sala.Cum vi se pare?
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Ce setare?

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Oct 01, 2010 10:43 pm

spatar ovidiu scrie:cand ajung la un seminar,cel mai probabil in urmatoarele 2-3 luni sper sa nu va stresez prea mult.Prind foarte repede dar pun o groaza de intrebari :D


Eu sunt mai stresat cand nu intreaba nimeni nimic, atunci e cu adevarat grav :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce setare?

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 02, 2010 2:08 am

spatar ovidiu scrie:Saptamana trecuta am fost la o nunta ca si invitat dar am facut si eu poze.Fotograful principal a folosit blitzul orientat in sus si in spate putin.Asa a fotografiat toata nunta,cununie,biserica,afara,sala.Cum vi se pare?

Formula asta da rezultate bune in incaperi relativ mici, pentru ca lumina cade pe subiect din cele mai diverse unghiuri (dupa ce se reflecta de pereti) si se evita umbrele suparatoare. Afara nu are nici un efect, iar in incaperi mari sau in biserica aportul de lumina al flash-ului este nesemnificativ.

Probabil ca omul a vrut sa fotografieze in lumina existenta, dar fara sa lase impresia ca nu ar avea flash in dotare :) Mai in gluma, mai in serios, exista si clienti in stare de comentarii de genul: "uite la fotograful ala, dupa ce ca a cerut o caruta de bani nici macar blitz n-a avut la aparat!".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce setare?

Mesajde spatar ovidiu » Sâm Oct 02, 2010 8:04 am

Asta da strategie,sa cari blitzul atatea ore aiurea.Multumesc!
Am plecat spre Alba-Iulia,acolo este nunta si este " de noaptea".
Avatar utilizator
spatar ovidiu
 
Mesaje: 378
Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

Re: Ce setare?

Mesajde RRS » Sâm Oct 02, 2010 7:34 pm

Ovidiu, succes...

D-le RG, impreuna cu Ovidiu sper sa putem ajunge la un seminar de nunta/CLS in acest an, noi am semi-planificat :)
Pana atunci, cum folosim si ce pasi sunt pentru corectia de expunere, ducand la ce rezultate/prelucrai in soft?

multumesc
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Ce setare?

Mesajde Radu_Grozescu » Sâm Oct 02, 2010 9:21 pm

RRS scrie:Pana atunci, cum folosim si ce pasi sunt pentru corectia de expunere, ducand la ce rezultate/prelucrai in soft?


O imagine corecta tehnic inseamna clara, bine expusa, de culoarea care trebuie (sau pe care o dorim). Cred ca am mai spus asta :-) Deci timp, diafragma, ISO, balans de alb, focalizare.

Ideea de baza este ca imaginile sa iasa din aparat cat mai aproape de rezultatul final necesar. Evident, de putine ori ies exact cum ne dorim, de aceea am spus ”cat mai aproape”.

Asta inseamna expunere si balans de alb cat mai corecte, sau cat mai aproape de ceea ce doreste fotograful pentru aspectul imaginii.

In epoca digitala de care ne bucuram acum, avem un ajutor de nadejde in LCD-ul aparatului, spre deosebire de epoca trecuta (film) cand trebuia sa stim ce facem :-)

Asa ca o posibila reteta este sa facem o imagine, ne uitam pe LCD si aplicam corectiile necesare. Nu e complicat de loc. Daca imaginea e prea inchisa, ii mai dam lumina (+), daca e prea deschisa, ii mai luam din lumina (-). Sa ma ierte cei care au trecut de faza asta :-)

Cu timpul, incepem sa intuim daca e nevoie de corectii inainte sa facem prima imagine, si o facem deja cu corectiile pe care le banuim necesare, deci procesul decurge ceva mai rapid.

La balansul de alb sunt cateva situatii in care Auto face o treaba excelenta. Cand nu o face, apelam la preset-uri, Kelvin sau la solutia pe care o prefer, balansul de alb manual.

Prelucrarea trebuie sa aduca imaginea la ceea ce dorea fotograful initial si nu a reusit sa faca la fotografiere. Timpul afectat prelucrarii nu este platit, perceptia este ca orice se face pe computer e gratis (nici fotografia digitala nu e departe, tot gratis este :-). Deci cu cat e mai putin de lucru pe imagini, cu atat mai bine.

Cu cat e mai putin de prelucrat, imaginile finale vor iesi mai bine (tehnic).

Asta e baza, pentru un raspuns complet e necesara cam o carte si oricum nu ar mai citi-o nimeni din cauza dimensiunilor :-)

P.S.
Bineinteles ca sunt constient ca ati trecut de faza asta, dar a trebuit sa raspund unei intrebari directe, altfel ceilalti ar fi crezut ca protejez cine stie ce ”secrete” care de fapt nu exista.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron