Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:32 am

Articole Nikonisti.ro

Sugestie bliţ pentru un d3100

Blituri externe de la Nikon

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde ll37 » Lun Iun 06, 2011 5:18 pm

Acum o saptamana am fost invitat la o conferinta in Bucuresti, ocazie cu care m-am deplasat si la F64 Studio sa-mi iau un blitz si-o geanta. Pe wish-list aveam sb600 (999ron + cadou un incarcator si 4 acumulatori in valoare de 118ron) si Tamrac Rally 5. Super oferta imi zic. Ajung cu greu in spatele blocurilor si ma plimb cam 15 minute in cerc cu masina prin parcare pentru a putea gasi un loc liber. In showroom SOC !!! Numar repede cam 12 clienti. Doar cu o ora in urma prezentasem un articol pe tema crizei economico-financiare din Romania. Dau peste o d-soara foarte amabila, care ma conduce catre un tanar maruntel, cu ochelari si alura de intelectual, si mai amabil. Zic: "vreau si eu un sb600 pentru d3100-le meu". "E la pachet cu un incarcator si 4 acumulatori", zice tanarul si imediat scoate din vitrina un blitz si mi-l da in mana. I iau si-l montez pe camera mea proprie, rezultand un ansamblu cel putin grotesc. O camera micuta si finuta cum e d3100 + un blitz semi-profesional, cam mare, care destabiliza prin greutatea lui (300g) echilibrul camerei mele. "E asa de greu din cauza acumulatorilor?", intreb eu, profan? "Nu are acumulatorii montati, dar daca vreti ii punem" zice tanarul. 4x30g/acumulator=120g+300g=420g (Blitz-ul) + 350g (55-200VR cu parasolar) = 770g, totul montat pe body-ul care cu baterie si card are 505g. Daca nu indreptam blit-ul in sus la 180grade aveam senzatia ca scap aparatul din mana tot timpul.

Am relatat cele de mai sus pentru ca am observat ca se dau sfaturi numai din punctul de vedere al performantei echipamentelor, evitandu-se aspectul ergonomic. Tanarul m-a intrebat ce vreau sa fac cu blitz-ul si auzind ca vreau "amatorisme" m-a sfatuit sa aleg intre sb400 si Di466. L-am cumparat pe ultimul fiind cu 70g mai usor si cu 2 cm mai mic decat sb600, mai greu decat sb400 dar singurul blitz micut care face 90 grade bounce vertical + difuzor + reflector integrate.

Sunt deosebit de multumit de alegerea mea, alegere instinctiva de incepator fara cunostiinte de tehnica fotografica.

Cu bine.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 07, 2011 10:34 am

ll37 scrie:Am relatat cele de mai sus pentru ca am observat ca se dau sfaturi numai din punctul de vedere al performantei echipamentelor, evitandu-se aspectul ergonomic. Tanarul m-a intrebat ce vreau sa fac cu blitz-ul si auzind ca vreau "amatorisme" m-a sfatuit sa aleg intre sb400 si Di466. L-am cumparat pe ultimul fiind cu 70g mai usor si cu 2 cm mai mic decat sb600, mai greu decat sb400 dar singurul blitz micut care face 90 grade bounce vertical + difuzor + reflector integrate.

Daca iti imaginezi ca cele 70 grame reprezinta o diferenta sensibila din punct de vedere al ergonomiei ansamblului aparat + obiectiv + flash, te imbeti cu apa rece. Daca chiar voiai un flash compact, usor si cu bounce la 90 de grade, trebuia sa te orientezi catre Metz 24: are 140 de grame si merge cu numai doua baterii R6. Evident, este si mai putin capabil decit Di466, dar capabilitatile nu par a fi o prioritate pentru tine.
ll37 scrie:Sunt deosebit de multumit de alegerea mea, alegere instinctiva de incepator fara cunostiinte de tehnica fotografica.

Asteapta pina cind vei afla cite chestii ai pierdut in schimbul celor 70 de grame si 2 centimetri si o sa-ti treaca automultumirea.

Singurul motiv valid pentru a-l prefera pe Di466 lui SB600 este bugetul redus ce poate fi alocat unui flash extern.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde ll37 » Mar Iun 07, 2011 1:14 pm

Dan Pop scrie:Asteapta pina cind vei afla cite chestii ai pierdut in schimbul celor 70 de grame si 2 centimetri si o sa-ti treaca automultumirea. Singurul motiv valid pentru a-l prefera pe Di466 lui SB600 este bugetul redus ce poate fi alocat unui flash extern.


Cate, chestii ?
Facusem deja OP-ul, nu a fost problema de bani.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 07, 2011 5:11 pm

ll37 scrie:
Dan Pop scrie:Asteapta pina cind vei afla cite chestii ai pierdut in schimbul celor 70 de grame si 2 centimetri si o sa-ti treaca automultumirea. Singurul motiv valid pentru a-l prefera pe Di466 lui SB600 este bugetul redus ce poate fi alocat unui flash extern.

Cate, chestii ?

Subiectul a fost discutat si rasdiscutat, studiaza arhivele.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde LiviuP » Joi Iun 09, 2011 8:50 am

Nu inteleg de ce atatia oameni se plang de masa echipamentelor. La urma urmei asta e, un DSLR este un aparat mai greu oricum ai da-o. Din punctul meu de vedere se poate trai cu asta si poate fi privit ca un pret platit pentru performanta sporita fata de compacte. Si la urma urmei un echipament mai greu este mai stabil in mana.

Daca un D3100 cu SB600 si obiectiv 35/1.8 este greu ce sa mai spunem de un D700 cu 24-70 (sau 14-24) si eventual si un SB900 montat? Ca sa nu mai spun de folosirea unor teleobiective de 70-200, 300/2.8, etc.

In afara de asta cine nu se descurca cu echipamente grele are oricand posibilitatea sa faca o plimbare la sala de forta :lol:

Eu personal nu as sacrifica performanta de dragul catorva sute de grame in minus...

Scuze de off-topic.

PS. Ca o parere: cel mai important este cat de ergonomic este aparatul, cat de bine sta in mana, nu neaparat masa lui.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde ll37 » Joi Iun 09, 2011 1:57 pm

LiviuP scrie:Nu inteleg de ce atatia oameni se plang de masa echipamentelor. Daca un D3100 cu SB600 si obiectiv 35/1.8 este greu [...] In afara de asta cine nu se descurca cu echipamente grele are oricand posibilitatea sa faca o plimbare la sala de forta :lol:

PS. Ca o parere: cel mai important este cat de ergonomic este aparatul, cat de bine sta in mana, nu neaparat masa lui.


Tu ai citit ce am scris eu?
Exact ce zici in PS ziceam si eu. Nu semnalam greutatea ansamblului, ci faptul ca 55-200 + SB600 destabilizau body-ul aparatului, prea usor pentru masa si lungimea obiectivului plus a blitz-ului. Poate doar un grip sa-l echilibreze...
In acceptiunea mea, ar trebui ca cei care se pronunta, sa fie in cunostiinta de cauza si sa se fi jucat cu modelul de camera si cu blitz-urile pe care le propun. Nu de alta, dar pe urma patiti ca mine. Cititi cam toate review-urile si topicurile referitoare la un produs, sunteti ferm convins ca produsul e ce va trebuie si cand ajungeti acolo si probati, va dati seama ca e ceva ce nu merge. Aceasta metoda se aplica numai la cei din provincie. Cei din Bucuresti sunt fericiti, pot proba orice la f64.
Succese.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 11, 2011 12:59 am

ll37 scrie:Nu semnalam greutatea ansamblului, ci faptul ca 55-200 + SB600 destabilizau body-ul aparatului, prea usor pentru masa si lungimea obiectivului plus a blitz-ului. Poate doar un grip sa-l echilibreze...

Nu inteleg despre ce destabilizare e vorba. Ca aparatul nu mai sta "in picioare" pe masa si cade in fata sau ce? Cind il tii in mina, greutatea ansamblului este sustinuta de mina stinga, care apuca ferm obiectivul (de inelul de zoom, in cazut zoom-urilor). Am lucrat cu combinatii puternic "destabilizate" de un obiectiv lung si greu de 1.5 kg si nu m-a deranjat citusi de putin aceasta "destabilizare". Daca ergonomia a avut ceva de suferit a fost din cauza masei totale (aparat + obiectiv + grip) care se apropia de 3 kg, dar chiar si asa, dupa o dupa-amiaza de urmarit si "mitraliat" avioane cu combinatia respectiva, obosite erau picioarele, nu miinile.

Iar chestia cu solutionarea problemei greutatii prin achizitionarea unui flash cu 70g mai usor este de risul curcilor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde ll37 » Joi Iun 23, 2011 9:29 am

Dan Pop scrie:Nu inteleg despre ce destabilizare e vorba.[...]
Iar chestia cu solutionarea problemei greutatii prin achizitionarea unui flash cu 70g mai usor este de risul curcilor.


Poate m-am exprimat gresit dar acelasi aspect semnaleaza si user-ul @raiden intr-un post:
raiden scrie:D3100 nu are grip suplimentar, am trimis un mail la Phottix cam singurul producator de unde ma pot astepta la ceva si am primit un raspuns evaziv, cum ca s-ar putea ca pe viitor sa scoata un grip. E usor de carat dar este total dezechilibrat cu 18-105-ul atasat, m-as simti mai bine un aparat echilibrat, chiar daca mai greu.


In final uite cum vad eu problema.
1. Acesta e un forum al posesorilor de echipamente Nikon iar parerile bazate efectiv pe situatii practice sunt mai valoroase, in opinia mea, decat toate parerile bazate pe review-uri sau comparatii teoretice. Daca mie mi se pare mai cool si ergonomic un VW Golf decat un Tuareg sau, on topic, Di466 fata de SB600 sau, D3100 fata de D90, e fix parerea mea, indiferent de ce cred curcile tale.
2. Eu cred ca potenta, chiar si cea financiara, nu se masoara in ce blitz sau body iti cumperi (daca vrei ne-o masuram, eu ma risc).
3.Ti-am apreciat posturile si cred ca modul meu de a comunica a fost politicos si de bun simt, deci ma astept la un feedback pe masura.
D5100, 18-105 VR, 70-300 VR, 50 1.8AF-S, Raynox 250, Nissin 466Di, Giottos MT9251, filtre, inele si tot felul de gigele.
Avatar utilizator
ll37
 
Mesaje: 362
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:04 pm
Localitate: Constanta

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 23, 2011 2:43 pm

ll37 scrie:
Dan Pop scrie:Nu inteleg despre ce destabilizare e vorba.[...]
Iar chestia cu solutionarea problemei greutatii prin achizitionarea unui flash cu 70g mai usor este de risul curcilor.


Poate m-am exprimat gresit dar acelasi aspect semnaleaza si user-ul @raiden intr-un post:
raiden scrie:D3100 nu are grip suplimentar, am trimis un mail la Phottix cam singurul producator de unde ma pot astepta la ceva si am primit un raspuns evaziv, cum ca s-ar putea ca pe viitor sa scoata un grip. E usor de carat dar este total dezechilibrat cu 18-105-ul atasat, m-as simti mai bine un aparat echilibrat, chiar daca mai greu.


In final uite cum vad eu problema.

In loc de toata vorbaria asta complet inutila si irelevanta, as fi preferat sa te referi concret la argumentele mele si sa le combati cu alte argumente, nu sa-mi citezi alte pareri la fel de nesustinute ca si a ta si nici sa sari de fund in sus pentru ca te-ai simtit calcat pe coada.

Chestii de genul "este dezechilibrat fiindca asa mi se pare mie si lu' Gicu" nu au nicio valoare ca argumente intr-o discutie. Ai luat in calcul posibilitatea ca priza in mina a aparatului sa nu fie corecta? Un DSLR se tine in mina altfel decit un compact.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde Dragos Morariu » Joi Iun 23, 2011 3:14 pm

Nu stiu de ce ziceti ca pentru d3100 nu este grip.
Va asigur ca este! Cautati mai bine
Avatar utilizator
Dragos Morariu
 
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 21, 2011 5:47 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron