Acum este Joi Mar 28, 2024 11:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Sugestie bliţ pentru un d3100

Blituri externe de la Nikon

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 24, 2011 12:10 am

Dragos Morariu scrie:Nu stiu de ce ziceti ca pentru d3100 nu este grip.
Va asigur ca este! Cautati mai bine

Asa-zisele grip-uri pentru aparatele Nikon din gama entry-level sint, de fapt, niste improvizatii ale unor terte firme si nu asigura decit o parte din functionalitatea unor grip-uri adevarate. Lucrurile stau asa pentru ca Nikon nu a prevazut aceste aparate cu contacte pentru grip. Din acest motiv, butonul de declansare al grip-ului este fie conectat fie prin cablu la conectorul pentru telecomanda pe cablu, fie optic la senzorul IR al aparatului. In trecut, multe din gripurile din a doua categorie s-au dovedit mari consumatoare de baterii, descarcind complet bateriile in citeva zile de neutilizare. Nu stiu cum mai stau lucrurile in prezent.

Cit despre alte comenzi ale aparatului, replicate pe grip, acestea lipsesc cu desavirsire, din motivul explicat mai sus.

Chiar si in aceste conditii, aceste grip-uri sint utile, atit din cauza dimensiunilor mici ale aparatelor cit, mai ales, pentru confortul pe care-l ofera la fotografierea cu aparatul pe verticala (obisnuiam sa spun "in mod portret", dar am realizat, recent, ca pentru multa lume asta inseamna cu selectorul de moduri al aparatului pe pozitia "portret"). Totul e sa culegeti referinte despre grip-ul pe care intentionati sa-l cumparati, inainte de a o face, pentru a le evita pe cele rapid descarcatoare de baterii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde VladRusu » Mie Noi 23, 2011 7:49 pm

Eu am achizitionat de pe f64 un grip pentru D3100.Tin sa precizez ca e o diferenta colosala la capitolul ergonomie...se simte altfel,priza e mai buna.Nu contest calitatea mediocra dar decenta a device-ului si nemultumirea fata de cablul pt declansator insa ca "grip" isi face treaba foarte bine si nici nu imi descarca acumulatorul.Nu consider ca este o improvizatie ci dimpotriva(cel putin pt mine) un necesar.Bun,ca sa trec la subiect: doresc sa cumpar un SB600 pe care sa-l pot folosi indoor la portrete ocazionale,petreceri,etc.Pe viitor dslr-ul va fi schimbat cu un d90.Credeti ca fac o alegere buna ? Am nevoie in primul rand de un blit puternic cu ajutorul caruia sa pot face bounce lateral sau in tavan,etc.Pe cel de pe aparat il consider slab si prea evident in poze...Arsuri,umbre urate,etc.Multumesc.
P.s: am 2 obiective : 18-55 de kit si 50 mm f 1.8.Pe cel din urma il folosesc cel mai des si sunt foarte multumit de el
VladRusu
 
Mesaje: 27
Membru din: Vin Apr 08, 2011 7:54 pm

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde bobydinbc » Mie Oct 10, 2012 3:06 pm

Dragos Morariu scrie:Nu stiu de ce ziceti ca pentru d3100 nu este grip.
Va asigur ca este! Cautati mai bine

scuze...am si eu o intrebare...ce este acela grip...ce vrea sa spuna.....sunt incepator si detin si eu un d3100...va multumesc
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde zvonacfirst » Mie Oct 10, 2012 3:12 pm

Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestie bliţ pentru un d3100

Mesajde lucib » Dum Noi 04, 2012 3:24 am

In ce privește blitz-ul, folosesc un SB-700, cu care dacă ai două seturi de acumulatori buni (exclus dintr-aceia verzi, ai unui anumit grup hongkonghez, cu autonomie de maxim 120 cadre; recomand cei produși de o firmă japoneză renumită pe timpuri pentru casetofoane - cei de 2700 mAh țin ~450 cadre), poți face 8-900 poze în 2-3 ore, fără probleme (deși am făcut o cununie civilă+slujba la 30 grade afară, nu mi-a urcat indicatorul de încălzire mai mult de o liniuță; totuși, când să le schimb, am constatat că bateriile se încinseseră).

Iar în ce privește grip-ul, decât să pierd indicatorul de autonomie a acumulatorului (cum se întîmplî pe modelele de la terți), prefer să pierd 30 de secunde în plus cu schimbarea acumulatorului.. dar mi-aș dori un grip cu baterii AA, deși înțeleg că există doar pt. modelele de la D90 în sus..
D800 + D90 + 1 V1 + F60 + F55 + 80-200 2,8 + 50 1,8 + 60 2,8 + 20-35 2,8 + 28-80 + 18-105 + 55-300 + 35 1,8 +... +... pe scurt, dependent de Nikon-uri. Fost proprietar de D70, D3100 si P7100.
Mai multe despre mine, pe http://fotografiecluj.blogspot.ro/.
Avatar utilizator
lucib
 
Mesaje: 382
Membru din: Vin Ian 27, 2012 2:16 am
Localitate: Cluj, RO

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron